Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT.
Aktualizacja: 10.11.2010
Zostałem ustanowiony zarządcą sądowym nieruchomości postanowieniem sądu w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego przeciwko właścicielowi tej nieruchomości, który jest podatnikiem VAT. Nieruchomość objęta przeze mnie w zarząd jest budynkiem magazynowo-biurowym, którego pomieszczenia są wynajmowane. Najemcy zostali wezwani przez komornika prowadzącego egzekucję do zapłaty zaległych i przyszłych należności czynszowych do moich rąk. Jak prawidłowo powinienem udokumentować wpłacane przez najemców zaległe czynsze najmu? Czy jestem zobowiązany do wystawiania faktur VAT dla najemców? »
Czy brak ciągłości numeracji faktur z zachowaniem ich unikalności jest zgodny z przepisami
Aktualizacja: 05.11.2010
Nasza Spółka wdrożyła informatyczny zintegrowany system zarządzania, w ramach którego wszystkie dokumenty firmowe są numerowane chronologicznie - mają nadawany kolejny, unikalny numer. Taki system powoduje, że dwie następujące po sobie faktury nie zawsze będą miały zachowaną ciągłość numeracji. Numery pomiędzy nimi nie pozostają jednak wolne, ale są przypisane innym dokumentom wystawionym w okresie pomiędzy fakturami. Czy taka metoda numeracji faktur, w której brak jest jej ciągłości, przy jednoczesnym zachowaniu unikalności numeru, jest prawidłowa w świetle rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT? »
Nie można skrócić terminu 180 dni w uldze na złe długi
Aktualizacja: 04.11.2010
Spółka z o.o. jest dłużnikiem naszej firmy z tytułu niezapłaconych faktur za wykonane usługi. Zamierzamy skierować sprawę przeciwko niej na drogę postępowania sądowego. Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na „złe długi” w odniesieniu do tych faktur. Czy wniesienie pozwu do sądu umożliwi nam skorzystanie z ulgi na „złe długi” bez czekania na upływ 180 dni od terminu płatności wynikającego z tych faktur? »
W 2011 r. rachunków w dalszym ciągu nie będzie można przesyłać mailem
Aktualizacja: 04.11.2010
Od 1 stycznia 2011 r. Minister Finansów planuje dokonać zmian w rozporządzeniach, od których zależy możliwość wysyłania faktur VAT mailem (np. w formacie PDF). Zmiany te nie dotyczą jednak możliwości wysyłania e-mailem rachunków. »
Jakie skutki dla podatników VAT wywołuje opinia statystyczna GUS
Aktualizacja: 04.11.2010
W 2006 r. podatnik otrzymał opinię statystyczną GUS. Na tej podstawie przyjął dla świadczonych usług stawkę 7% w podatku VAT. W 2009 r. urząd skarbowy skontrolował podatnika i wystąpił do GUS o zmianę opinii z 2006 r. Czy opinia z 2006 nie chroni podatnika na wypadek kontroli? »
Aktualizacja: 03.11.2010
Podatnik ma możliwość wystawienia elektronicznej faktury korygującej w innym programie niż program, w którym została wystawiona faktura pierwotna, pod warunkiem zagwarantowania autentyczności pochodzenia faktury i integralności danych. »
Jak prawidłowo udokumentować sprzedaż nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem biurowym
Aktualizacja: 29.10.2010
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy VAT są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. »
Jak udokumentować zmianę ceny towaru dokonaną po wystawieniu faktury korygującej
Aktualizacja: 29.10.2010
Przepisy nie przewidują możliwości korygowania faktur korygujących, tj. wystawiania faktur korygujących do faktur wystawionych wcześniej. Jednak nie ma też zakazu. Zatem kolejna faktura korygująca wystawiona po wcześniej wystawionej fakturze korygującej powinna zawierać wyraźną adnotację o tym, że pierwotna faktura VAT została już wcześniej skorygowana. »
Jak przeliczyć na złotówki kwotę VAT wyrażoną na fakturze w walucie obcej
Aktualizacja: 29.10.2010
Należy zauważyć, w ustawie o VAT nie ma przepisu, który odnosiłby się wprost do kwestii wystawiania faktur w walucie obcej. Jednak brak też jest uregulowań, które zabraniałyby dokumentowania transakcji dokonywanych przez podatników VAT w obcej walucie. »
Aktualizacja: 29.10.2010
W przypadku obniżenia podstawy opodatkowania rozliczenie korygowanych faktur winno nastąpić w rozliczeniach za miesiąc, w których wystawca faktury otrzymał potwierdzenie otrzymania faktur korygujących. »
Czy pobranie kaucji za opakowanie zwrotne podleganiu opodatkowaniu VAT
Aktualizacja: 29.10.2010
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie podlega pobranie kaucji za opakowania, ale wydanie tych opakowań. »
Kiedy licencjodawca ma obowiązek wystawić fakturę VAT
Aktualizacja: 29.10.2010
W przypadku udzielenia licencji do praw autorskich, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego, lecz nie wcześniej niż 30. dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. »
Jak prawidłowo określić miejsce opodatkowania usług projektowych związanych z nieruchomościami
Aktualizacja: 29.10.2010
Usługi związane z nieruchomościami są zawsze opodatkowane w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu są wykonywane, gdzie ma siedzibę usługodawca oraz, gdzie faktycznie (fizycznie) wykonuje tą usługę. Zasada ta ma zastosowanie wówczas, gdy usługę można przyporządkować do konkretnej nieruchomości, która jest możliwa do zlokalizowania, co do miejsca jej położenia. »
Gdzie opodatkować VAT usługi świadczone w Polsce dla kontrahenta zagranicznego
Aktualizacja: 29.10.2010
W przypadku, gdy świadczone usługi wykonywane są dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w Polsce a nie jest ona siedzibą lub stałym miejscem zamieszkania, miejscem opodatkowania tych usług jest Polska. »
Po jakim czasie nie trzeba wystawiać faktury VAT osobie fizycznej
Aktualizacja: 29.10.2010
Podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone po upływie trzech miesięcy od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. »
Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?