reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama

Temat: VAT - obowiązek podatkowy

Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu VAT - obowiązek podatkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące VAT - obowiązek podatkowy.

Jak rozliczać faktury VAT-MP

Aktualizacja: 17.11.2011

Przedsiębiorcy i podatnicy VAT otrzymują czasem faktury wystawione przez podatników VAT MP. Jak powinny być rozliczane takie faktury? »

Zwrot VAT za farbę użytą podczas remontu

Aktualizacja: 17.11.2011

Czy można odliczyć VAT z faktury na farbę, którą pomalowano dach domu podczas remontu? Tą samą farbą malowałem również ogrodzenie, czy mogę też skorzystać z odliczenia VAT? »

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypowiedział się przeciw ograniczeniom w odliczaniu VAT od samochodów

Aktualizacja: 02.11.2009

Tak zwany wzór Lisaka okazał się niezgodny z prawem UE. Polska nie miała prawa wprowadzać po akcesji do Unii większych ograniczeń w odliczaniu VAT niż te, które istniały w dniu akcesji. Dlatego też jedynym akceptowalnym ograniczeniem w odliczaniu VAT od samochodów było i jest ograniczenie dla samochodów osobowych o dopuszczalnej ładowności do 500 kg – obowiązujące 30 kwietnia 2004 r. »

Kiedy można wybrać kwartalne rozliczenie w VAT

Aktualizacja: 28.03.2012

Prowadzę działalność gospodarczą. Podobno mimo dużych przychodów (ponad 1,2 mln euro w 2008 r.) mogę od 2009 roku płacić VAT co kwartał. Czy to prawda? »

Nowe limity zwolnień celnych od grudnia 2008 r.

Aktualizacja: 02.11.2009

Od 1 grudnia 2008 r. zwiększony został zakres niektórych zwolnień celnych.  Warto je poznać, bo dotyczyć mogą każdego z nas. »

Jak odzyskać część VAT przy budowie domu

Aktualizacja: 17.11.2011

Buduję dom i chciałbym złożyć wniosek o zwrot części VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Jednak część tego domu (ok. 1/3) powierzchni będzie wykorzystywana na potrzeby prowadzonej przeze mnie działalności gospodarczej. Będąc podatnikiem VAT odliczam sobie VAT naliczony w cenie materiałów budowlanych wykorzystywanych do budowy „gospodarczej” części domu. Czy mogę odzyskać część VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych użytych do budowy części mieszkalnej domu? »

Kiedy można rozliczyć VAT na podstawie duplikatu faktury

Aktualizacja: 15.09.2011

Przedsiębiorca otrzymał fakturę VAT od swojego kontrahenta. Niestety w trakcie przeprowadzki firmy do nowego biura faktura zaginęła. Kontrahent przedsiębiorcy w związku z tym wystawił duplikat faktury. W tej sytuacji przedsiębiorca zastanawia się kiedy dokonać odliczenia VAT jeśli podstawą tego odliczenia nie jest faktura lecz jej duplikat. »

Jak rozliczyć zwrot części sprzedanego towaru

Aktualizacja: 24.10.2011

Przedsiębiorca prowadzi małą firmę handlowo - usługową. W ramach swojej działalności sprzedał swojemu kontrahentowi towar i następnie wystawił mu fakturę. Część sprzedanego towaru została jednak zwrócona przez kontrahenta. W związku z tym przedsiębiorca wystawił fakturę korygującą i przesłał ją nabywcy towaru.  Nie otrzymał jednak od swojego kontrahenta potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Przedsiębiorca zastanawia się teraz kiedy będzie mógł odliczyć VAT. »

Jak dokumentować dostawę towarów

Aktualizacja: 02.11.2009

Przedsiębiorca prowadzi mały zakład produkcyjno – usługowo – handlowy. W ramach tej działalności przyjął zamówienie na dostawę konstrukcji stalowych. Kontrahent składając zamówienie dokonał zapłaty zaliczki w wysokości 10 % brutto wartości całego zamówienia. Reszta należności ma zostać przez niego uregulowana po odbiorze całego towaru. Jak w tej sytuacji należy udokumentować tę transakcję i kiedy dla przedsiębiorcy powstanie obowiązek podatkowy w VAT. »

Komu przysługuje zwolnienie podmiotowe w VAT

Aktualizacja: 08.12.2009

Nie wszyscy, którzy podejmują czynności podlegające opodatkowaniu VAT muszą być podatnikami VAT. O ile nie przekroczysz ustawowego limitu obrotów z tytułu sprzedaży opodatkowanej (do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku) masz prawo korzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego. »

Kiedy "wpada się" w VAT

Aktualizacja: 15.09.2011

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami. »

Czy karta do prywatnej lecznicy to przychód pracownika

Aktualizacja: 24.10.2011

Mój pracodawca wykupił dla mnie pakiet usług medycznych w prywatnej lecznicy? Czy muszę zapłacić podatek od wartości tych świadczeń? »

Jak rozliczyć nabycie używanego samochodu w innym kraju UE

Aktualizacja: 29.07.2010

Jestem czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu na terytorium Unii Europejskiej (poza Polską), samochodów używanych w celu ich sprzedaży na terytorium RP bez uprzedniej ich rejestracji. Czy mam składać deklarację VAT-23, czy VAT-24? »

Czy musisz zapłacić VAT przy sprzedaży nieruchomości

Aktualizacja: 17.09.2014

Sprzedaż nieruchomości bywa czasem obciążona VAT. Sprawdź czy w Twoim przypadku będziesz zmuszony zapłacić ten podatek. »

Interpretacja podatkowa

Aktualizacja: 24.10.2011

Ustalenie znaczenia niejednoznacznego przepisu podatkowego przez Ministra Finansów. »

reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama