REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Youtuberzy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Skarbówka: donejty dla youtuberów i innych twórców internetowych to nie darowizny. Nie ma zwolnienia podatkowego?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 maja 2024 r. narobiła sporo zamieszania. Organ podatkowy stwierdził, że anonimowość osób wspierających finansowo tzw. donejtami pewnego youtubera (który wystąpił z wnioskiem o interpretację) nie pozwala na uznanie, że wpłaty te są darowiznami. A jeżeli nie są to darowizny, to otrzymanie tych wpłat nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. A zatem w domyśle - interpretacja Dyrektora KIS dotyczyła tylko ew. podatku od darowizn i nie wskazał on wyraźnie jaki podatek tu jest właściwy - trzeba zapłacić w tym przypadku podatek dochodowy PIT. Interpretację tę komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Przekazanie towarów influencerom w ramach działań promocyjno-marketingowych a VAT

W celu zwiększenia sprzedaży swoich produktów przedsiębiorcy często decydują się na prowadzenie kampanii reklamowych w mediach społecznościowych. Podatnicy VAT przekazują produkty ze swojego asortymentu influencerom w zamian za reklamę w mediach społecznościowych. Podatnicy mają wątpliwości, czy należy to traktować jako nieodpłatne przekazanie próbki towaru. Czy przekazanie towarów influencerom w ramach działań promocyjno-marketingowych jest opodatkowane VAT?

KRRiT: obowiązek wpisu do wykazu VOD tylko prowadzących działalność gospodarczą

Obowiązkiem wpisu do wykazu audiowizualnych usług medialnych na żądanie (VOD) objęte są jedynie podmioty prowadzące działalność gospodarczą: w sposób zarobkowy, ciągły i zorganizowany - poinformował 11 lutego 2022 r. przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

Wykazy dostawców VOD i VSP - dla kogo, jak się zgłosić? Podatek od VOD

Jeśli ktoś jest amatorem, hobbystą, nie zarabia na swoich produkcjach audiowizualnych, nie ma z tego tytułu żadnych dochodów, to nie musi zgłaszać się do wykazów dostawców VOD i VSP - powiedziała PAP rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska. Termin na zgłoszenie do tych wykazów minął 1 lutego 2022 r. Co z podmiotami, które miały obowiązek zgłoszenia a tego nie zrobiły? Jak zgłosić się do wykazów dostawców VOD i VSP? Podatek od VOD nie obejmie mikroprzedsiębiorców - poinformowała rzecznik KRRiT.

REKLAMA

Podatek od VOD także od youtuberów i publikujących filmiki na TikTok-u?

To nie tylko nielegalny dodatkowy podatek, ale i zmuszanie m.in. youtuberów do "spowiadania się" Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji - przekonywali 7 lutego 2022 r. poseł Artur Dziambor i mec. Michał Wawer z Konfederacji, odnosząc się do komunikatu KRRiT ws. nowych obowiązków twórców. 8 lutego 2022 r. rzecznik prasowy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska poinformowała, że podatek od VOD "z pewnością nie będzie dotyczył mikroprzedsiębiorców, czyli tych, który w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych: zatrudniali średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnęli roczny obrót netto ze sprzedaży usług nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln euro".

REKLAMA

REKLAMA