Przekazanie towarów influencerom w ramach działań promocyjno-marketingowych a VAT
REKLAMA
REKLAMA
Przekazanie towarów influencerom - wymiana towaru na usługę reklamy
Powyższy przykład wymiany towaru na usługę reklamy jest w istocie umową barterową. Charakterystycznym elementem umowy barterowej jest brak wymiany gotówkowej pomiędzy stornami transakcji. Przy umowie barterowej mamy do czynienia ze świadczeniem wzajemnym polegającym na wymianie bezgotówkowej tj. towar za towar, usługa za usługę lub usługa za towar.
Na wstępie należy wskazać, że stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
REKLAMA
Zapłata za dostawę towaru nie tylko w pieniądzu
Należy wskazać, że odpłatna dostawa towarów lub usług nie oznacza, że zapłata musi nastąpić w pieniądzu. O odpłatności świadczy również przekazanie wynagrodzenia w formie rzeczowej za wykonaną usługę bądź dostawę.
Powyższe zostało wielokrotnie potwierdzone w orzecznictwie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Przykładowo, w wyroku C-102/86 Trybunał wskazał, że "czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub usługi, a ponadto odpłatność za otrzymane świadczenie (towar lub usługę) pozostaje w bezpośrednim związku z czynnością, która miałaby być opodatkowana tym podatkiem".
Nieodpłatne świadczenia opodatkowane VAT jeżeli podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego
Co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju. Za taką opodatkowaną dostawę towarów uważa się również działania podatnika mające charakter nieodpłatny. W świetle art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegać będzie każde nieodpłatne przekazanie towarów przez podatnika należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny,
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Na podstawie powyższego, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towarów, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tego towaru.
Nieodpłatne przekazanie towarów może zostać uznane za opodatkowaną VAT dostawę towarów, chyba że towar przekazywany kontrahentowi będzie stanowić próbkę albo prezent małej wartości (art. 7 ust. 3 , 4 i 7 ustawy o VAT).
Przekazanie towaru influencerowi opodatkowane VAT
W sytuacji, w której podatnik VAT przekazuje swój towar influencerowi, który zobowiązuje się w zamian świadczyć na rzecz podatnika usługi marketingowo-reklamowe nie można mówić w ogóle o nieodpłatnym przekazaniu towaru. W niniejszym przykładzie podatnik VAT przenosi prawo do rozporządzania towarem na influencera (dokonuje dostawy towaru), a influencer świadczy usługę reklamową. W takim przypadku mamy do czynienia ze świadczeniem wzajemnym między podatnikiem VAT a influencerem. Pomimo że nie występuje świadczenie pieniężne, to przekazanie towaru influencerowi stanowi odpłatną dostawę towaru. Powyższe zostało potwierdzone w interpretacji z 9 października 2020 r., wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (znak: 0113-KDIPT1-2.4012.500.2020.1.KW).
Mając na uwadze powyższe, przekazanie towaru influencerowi w ramach umowy barterowej będzie stanowić dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Czynności takiej nie można uznać za nieodpłatne przekazanie próbek.
Agnieszka Budziak, Starszy konsultant podatkowy w TAXEO Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat