Czy kandydata na biegłego można zwolnić z egzaminu
REKLAMA
Zgodnie z uchwałą nr 310/22/ 2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów na określonych w niej warunkach możliwe jest uznawanie egzaminów uniwersyteckich lub równorzędnych z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów. Możliwe jest to jednak wtedy, gdy Krajowa Rada Biegłych Rewidentów (po zasięgnięciu opinii komisji egzaminacyjnej) zawrze porozumienia z zainteresowanymi uczelniami o współdziałaniu.
Obecnie zostały podpisane dwa tego typu porozumienia, w 2003 roku ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i w 2007 roku z Akademią Ekonomiczną we Wrocławiu.
Oznacza to, że kandydaci na biegłych, którzy ukończyli te dwie uczelnie, mają możliwość na określonych warunkach ubiegać się o zwolnienie z niektórych egzaminów.
Zgodnie z uchwałą kandydaci mogą zostać zwolnieni z następujących egzaminów: rachunkowość finansowa cz. I, ekonomia i zarządzanie, prawo cywilne, prawo pracy, prawo gospodarcze, prawo podatkowe cz. I, finanse i rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza.
Muszą być jednak spełnione łącznie następujące warunki:
= kandydat musi złożyć wniosek o zwolnienie z egzaminu z jednego lub większej liczby przedmiotów,
= kandydat musi mieć zdany egzamin uniwersytecki lub równorzędny z przedmiotu objętego wnioskiem, z oceną co najmniej dobrą lub zdane egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne, z ocenami co najmniej dobrymi, z przedmiotów (nie więcej niż trzech), które łącznie spełniają wymagania programowe przedmiotu objętego wnioskiem,
= od zdania egzaminu uniwersyteckiego lub równorzędnego nie może upłynąć więcej niż trzy lata do dnia złożenia wniosku,
= na podstawie danych uzyskanych z uczelni i przeprowadzonych wizytacji Komisja Egzaminacyjna musi stwierdzić, że: a) program nauczania przedmiotu lub przedmiotów, z których kandydat zdał egzaminy, wyczerpuje wymagania kwalifikacyjne dla kandydatów - uchwalone przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, b) egzaminy z przedmiotu, w tym egzamin lub egzaminy zdane przez kandydata, przeprowadzane są formie pisemnej - z zachowaniem zasady anonimowości oceny prac.
Osoby ubiegające się o zwolnienie z egzaminu, składając wniosek do Komisji Egzaminacyjnej, muszą załączyć do niego jako dowód zdania egzaminu - oryginał indeksu (do wglądu) lub uwierzytelniony przez uczelnię albo notarialnie wypis z indeksu, obejmujący dane identyfikacyjne kandydata i uczelni oraz następujące informacje o egzaminie: nazwa przedmiotu, program przedmiotu potwierdzony przez kierownika katedry, imię i nazwisko egzaminatora, data egzaminu i ocena.
Należy również uiścić opłatę na pokrycie kosztów postępowania w wysokości 25 proc. opłaty za egzamin z przedmiotu, ustaloną przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.
PODSTAWA PRAWNA
= Art. 8 ustawy z dnia 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 31, poz. 359 z późn. zm.).
= Uchwała nr 310/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie warunków uznawania egzaminów uniwersyteckich i równorzędnych w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat