REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy kandydata na biegłego można zwolnić z egzaminu

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Możliwość zwolnienia z niektórych egzaminów w postępowaniu kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta mają osoby, które ukończyły Szkołę Główną Handlową w Warszawie oraz Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu.

Zgodnie z uchwałą nr 310/22/ 2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów na określonych w niej warunkach możliwe jest uznawanie egzaminów uniwersyteckich lub równorzędnych z przedmiotów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów. Możliwe jest to jednak wtedy, gdy Krajowa Rada Biegłych Rewidentów (po zasięgnięciu opinii komisji egzaminacyjnej) zawrze porozumienia z zainteresowanymi uczelniami o współdziałaniu.

Obecnie zostały podpisane dwa tego typu porozumienia, w 2003 roku ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie i w 2007 roku z Akademią Ekonomiczną we Wrocławiu.

Oznacza to, że kandydaci na biegłych, którzy ukończyli te dwie uczelnie, mają możliwość na określonych warunkach ubiegać się o zwolnienie z niektórych egzaminów.

Zgodnie z uchwałą kandydaci mogą zostać zwolnieni z następujących egzaminów: rachunkowość finansowa cz. I, ekonomia i zarządzanie, prawo cywilne, prawo pracy, prawo gospodarcze, prawo podatkowe cz. I, finanse i rachunek kosztów i rachunkowość zarządcza.

Muszą być jednak spełnione łącznie następujące warunki:

= kandydat musi złożyć wniosek o zwolnienie z egzaminu z jednego lub większej liczby przedmiotów,

= kandydat musi mieć zdany egzamin uniwersytecki lub równorzędny z przedmiotu objętego wnioskiem, z oceną co najmniej dobrą lub zdane egzaminy uniwersyteckie lub równorzędne, z ocenami co najmniej dobrymi, z przedmiotów (nie więcej niż trzech), które łącznie spełniają wymagania programowe przedmiotu objętego wnioskiem,

= od zdania egzaminu uniwersyteckiego lub równorzędnego nie może upłynąć więcej niż trzy lata do dnia złożenia wniosku,

= na podstawie danych uzyskanych z uczelni i przeprowadzonych wizytacji Komisja Egzaminacyjna musi stwierdzić, że: a) program nauczania przedmiotu lub przedmiotów, z których kandydat zdał egzaminy, wyczerpuje wymagania kwalifikacyjne dla kandydatów - uchwalone przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów, b) egzaminy z przedmiotu, w tym egzamin lub egzaminy zdane przez kandydata, przeprowadzane są formie pisemnej - z zachowaniem zasady anonimowości oceny prac.

Osoby ubiegające się o zwolnienie z egzaminu, składając wniosek do Komisji Egzaminacyjnej, muszą załączyć do niego jako dowód zdania egzaminu - oryginał indeksu (do wglądu) lub uwierzytelniony przez uczelnię albo notarialnie wypis z indeksu, obejmujący dane identyfikacyjne kandydata i uczelni oraz następujące informacje o egzaminie: nazwa przedmiotu, program przedmiotu potwierdzony przez kierownika katedry, imię i nazwisko egzaminatora, data egzaminu i ocena.

Należy również uiścić opłatę na pokrycie kosztów postępowania w wysokości 25 proc. opłaty za egzamin z przedmiotu, ustaloną przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów.

PODSTAWA PRAWNA

= Art. 8 ustawy z dnia 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 31, poz. 359 z późn. zm.).

= Uchwała nr 310/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z dnia 5 lutego 2001 r. w sprawie warunków uznawania egzaminów uniwersyteckich i równorzędnych w postępowaniu kwalifikacyjnym dla kandydatów na biegłych rewidentów.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA