Coraz mniej czasu na zdobycie certyfikatu bez egzaminu
REKLAMA
REKLAMA
Tylko do 30 czerwca 2010 r. można dostać certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych bez zdawania egzaminu. Osoby, które chcą uniknąć egzaminu oraz uzyskać uprawnienia pozwalające na prowadzenie biura rachunkowego, mogą jeszcze spróbować zapisać się na studia podyplomowe na jednej z uczelni, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych. Takich jednostek jest 34, ale tylko 29 prowadzi studia podyplomowe z rachunkowości zwalniające z egzaminu. Wszystkie przeżywają oblężenie, a liczba miejsc jakie oferują jest ograniczona.
REKLAMA
Zamieszanie wokół studiów podyplomowych z rachunkowości powstało po zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. nr 63, poz. 393 z późn. zm.). Nowelizacja wprowadza zasadę, zgodnie z którą certyfikat na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych można będzie uzyskać jedynie po zdaniu egzaminu w MF.
Obecnie alternatywną drogą jest ukończenie studiów magisterskich o specjalności rachunkowość i wykazanie dwuletniej praktyki lub ukończenie studiów podyplomowych z rachunkowości przez osoby z wyższym wykształceniem magisterskim i posiadające trzyletnią praktykę.
Jakie warunki trzeba spełnić
REKLAMA
Iwona Woźniak, supervisor ds. outsourcingu w FPA Group, wyjaśnia że na mocy przepisów przejściowych będzie istniała możliwość ubiegania się o certyfikat księgowy również bez egzaminu dla osób, które złożą wniosek o wydanie certyfikatu po wejściu w życie znowelizowanych przepisów ustawy o rachunkowości (1 stycznia 2009 r.), ale przed 30 czerwca 2010 r. Osoby takie muszą także wykazać, że: mają pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzystają z pełni praw publicznych, nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestęp to być:
• wykształcenie wyższe magisterskie uzyskane na kierunku rachunkowość lub na innym kierunku ekonomicznym o specjalności rachunkowość lub innej, dla której plan studiów i program kształcenia odpowiadał wymogom określonym przez organy uczelni dla specjalności rachunkowość lub
• podyplomowe z zakresu rachunkowości, poprzedzone studiami magisterskimi lub równorzędnymi, uzyskane w jednostkach organizacyjnych uprawnionych, zgodnie z odrębnymi przepisami, do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych.
Jaka praktyka
Zmiany wchodzące w życie 1 stycznia 2009 r. dotyczą również wymogu praktyki w księgowości. Iwona Woźniak wyjaśnia, że za praktykę w księgowości, zgodnie z nowymi przepisami, będzie uważane wykonywanie następujących czynności:
• prowadzenie, na podstawie dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych ujmujących zapisy zdarzeń w porządku chronologicznym i systematycznym,
• wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,
• sporządzanie sprawozdań finansowych,
• badanie sprawozdań finansowych pod nadzorem biegłego rewidenta.
Istotne jest również to, że powyższe czynności muszą być wykonywane na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu pracy nie mniejszym niż 1/2 etatu, odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.
Nie każdy stosunek pracy czy umowa cywilnoprawna będą mogły być zaliczone do wymaganego ustawą okresu praktyki. Przy stosunku pracy będzie istotny wymiar czasu pracy, który nie może być mniejszy niż 1/2 etatu. Natomiast umowy cywilnoprawne będą honorowane wyłącznie w przypadku, gdy będą zawarte z przedsiębiorcą, świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Konieczny dyplom
Osoby, które będą chciały złożyć wniosek o wydanie certyfikatu, będą musiały złożyć dyplom lub świadectwo ukończenia szkoły. Nie będzie więc możliwości złożenia poświadczenia z uczelni. Wniosek o wydanie certyfikatu na usługowe prowadzenie ksiąg należy złożyć do departamentu rachunkowości Ministerstwa Finansów, na adres: ul. Świętokrzyska 12, 00-916 Warszawa. Do wniosku należy dołączyć:
• dokumenty potwierdzające wykształcenie, czyli dyplom ukończenia studiów magisterskich lub jego odpis lub notarialnie poświadczoną kopię, dyplom ukończenia studiów podyplomowych,
• dokumenty potwierdzające praktykę w księgowości, czyli oryginały lub notarialnie poświadczone kopie świadectw pracy oraz zaświadczenia od pracodawcy lub ewentualnie zakres obowiązków na zajmowanym stanowisku pracy,
• oświadczenie, że osoba posiada pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych, nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione umyślnie oraz za czyny określone w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.
Ważne!
Od lipca 2010 r., aby zdobyć certyfikat usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, trzeba będzie zdać egzamin w ministerstwie finansów
Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat