REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Certyfikat księgowego - wymóg odbycia praktyki

Wiesława Moczydłowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów, odmawiając wydania certyfikatu księgowego, powinien dokładnie wyjaśnić, dlaczego określone czynności nie odpowiadają czynnościom uznawanym za prowadzenie ksiąg rachunkowych.

Autopromocja

Osoba złożyła wniosek o wydanie certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Minister Finansów odmówił wydania certyfikatu ze względu na niespełnienie wymogów dotyczących praktyki w księgowości. Stwierdził, że czynności wykonywanych podczas zatrudnienia w urzędzie celnym nie można uznać za praktykę w księgowości. Wnioskodawczyni wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jej zdaniem w uzasadnieniu decyzji nie można doszukać się przyczyn, z powodu których przedstawionym kartom zakresu obowiązków i uprawnień odmówiono wiarygodności i mocy dowodowej.

Minister Finansów podtrzymał swoje stanowisko. Jego zdaniem czynności polegające na prowadzeniu rachunku sum depozytowych, obejmujące w szczególności:

• księgowanie zabezpieczeń majątkowych,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• wystawianie przelewów dotyczących całego rachunku sum depozytowych,

• opracowanie wyciągów bankowych i kompletowanie dokumentów,

• księgowanie analityki rachunku sum depozytowych,

• uzgadnianie salda rachunku sum depozytowych

- nie są czynnościami, które uzasadniają stanowisko, że wnioskodawczyni nabyła praktykę w księgowości niezbędną do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wnioskodawczyni złożyła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił decyzję Ministra Finansów. Stwierdził, że odmowa uzasadniona została tym, iż wnioskodawczyni nie wykazała, że czynności przez nią wykonywane stanowią praktykę w księgowości, warunkującą wydanie certyfikatu księgowego. Sąd stwierdził, że to organ nie ustalił stanu faktycznego w sposób właściwy. Nie poddał szczegółowej i wnikliwej analizie zakresu wykonywanych przez skarżącą czynności w okresie jej pracy w urzędzie celnym na stanowiskach kontrolera celnego, starszego kontrolera celnego oraz inspektora celnego. Z przedstawionych kart zakresu obowiązków i czynności wynika, że skarżąca wykonywała obowiązki związane z prowadzeniem rachunku sum depozytowych, a następnie sprawowała nadzór nad realizacją zadań komórki ds. zabezpieczeń. W ramach prowadzenia rachunku sum depozytowych dokonywała m.in. księgowania zabezpieczeń majątkowych, przerachowywania złożonych zabezpieczeń na poczet cła i podatku, wystawiania przelewów dotyczących całego rachunku sum depozytowych, opracowania wyciągów bankowych i kompletowania dokumentów, księgowania analityki rachunku sum depozytowych, uzgadniania salda rachunku sum depozytowych. W ocenie sądu Minister Finansów nie wyjaśnił stronie w sposób bezpośredni i konkretny, dlaczego czynności dotyczące prowadzenia rachunku sum depozytowych nie odpowiadają czynnościom prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 marca 2010 r. (sygn. akt VI SA/Wa 613/10). 

Szczegółowe omówienie tematu wraz z komentarzem znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Certyfikat księgowego tylko po odbyciu odpowiedniej praktyki

Autopromocja

oprac. Wiesława Moczydłowska

ekspert w zakresie podatków i rachunkowości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: isk.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA