Certyfikat księgowego - wymóg odbycia praktyki
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Osoba złożyła wniosek o wydanie certyfikatu uprawniającego do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Minister Finansów odmówił wydania certyfikatu ze względu na niespełnienie wymogów dotyczących praktyki w księgowości. Stwierdził, że czynności wykonywanych podczas zatrudnienia w urzędzie celnym nie można uznać za praktykę w księgowości. Wnioskodawczyni wniosła o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jej zdaniem w uzasadnieniu decyzji nie można doszukać się przyczyn, z powodu których przedstawionym kartom zakresu obowiązków i uprawnień odmówiono wiarygodności i mocy dowodowej.
Minister Finansów podtrzymał swoje stanowisko. Jego zdaniem czynności polegające na prowadzeniu rachunku sum depozytowych, obejmujące w szczególności:
• księgowanie zabezpieczeń majątkowych,
• wystawianie przelewów dotyczących całego rachunku sum depozytowych,
• opracowanie wyciągów bankowych i kompletowanie dokumentów,
• księgowanie analityki rachunku sum depozytowych,
• uzgadnianie salda rachunku sum depozytowych
- nie są czynnościami, które uzasadniają stanowisko, że wnioskodawczyni nabyła praktykę w księgowości niezbędną do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Wnioskodawczyni złożyła skargę do WSA w Warszawie. Sąd uchylił decyzję Ministra Finansów. Stwierdził, że odmowa uzasadniona została tym, iż wnioskodawczyni nie wykazała, że czynności przez nią wykonywane stanowią praktykę w księgowości, warunkującą wydanie certyfikatu księgowego. Sąd stwierdził, że to organ nie ustalił stanu faktycznego w sposób właściwy. Nie poddał szczegółowej i wnikliwej analizie zakresu wykonywanych przez skarżącą czynności w okresie jej pracy w urzędzie celnym na stanowiskach kontrolera celnego, starszego kontrolera celnego oraz inspektora celnego. Z przedstawionych kart zakresu obowiązków i czynności wynika, że skarżąca wykonywała obowiązki związane z prowadzeniem rachunku sum depozytowych, a następnie sprawowała nadzór nad realizacją zadań komórki ds. zabezpieczeń. W ramach prowadzenia rachunku sum depozytowych dokonywała m.in. księgowania zabezpieczeń majątkowych, przerachowywania złożonych zabezpieczeń na poczet cła i podatku, wystawiania przelewów dotyczących całego rachunku sum depozytowych, opracowania wyciągów bankowych i kompletowania dokumentów, księgowania analityki rachunku sum depozytowych, uzgadniania salda rachunku sum depozytowych. W ocenie sądu Minister Finansów nie wyjaśnił stronie w sposób bezpośredni i konkretny, dlaczego czynności dotyczące prowadzenia rachunku sum depozytowych nie odpowiadają czynnościom prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 12 marca 2010 r. (sygn. akt VI SA/Wa 613/10).
Szczegółowe omówienie tematu wraz z komentarzem znajdziesz w Internetowym Serwisie Księgowego w artykule Certyfikat księgowego tylko po odbyciu odpowiedniej praktyki
oprac. Wiesława Moczydłowska
ekspert w zakresie podatków i rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat