REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

„Księgowy na niepogodę”

REKLAMA

REKLAMA

Nie ma wątpliwości, że rozwój technologii komputerowych wpływa na sposób funkcjonowania firm, w tym szczególnie na rejestrowanie i dokumentowanie operacji gospodarczych. Postępująca automatyzacja wyparła człowieka z obszarów, które nie wymagały szerokich kompetencji i składały się głównie z czynności powtarzalnych.

Należy się spodziewać, że w najbliższy latach procesy te nasilą się. Specjaliści przewidują, że sztuczna inteligencja będzie w coraz większym stopniu zastępowała „omylnego” człowieka.

Autopromocja

Z drugiej strony należy podkreślić rosnące znaczenie tzw. kompetencji miękkich, czyli umiejętności współpracy, w tym komunikacji z innymi. W tym obszarze komputery jeszcze długo nie zastąpią człowieka, ponieważ trudno jest zaprogramować maszynę w taki sposób aby kierowała się empatią, o ile to w ogóle możliwe.

Co warte podkreślenia, można spodziewać się większej roli osób, które będą w stanie zaprojektować system kontroli wewnętrznej w przedsiębiorstwie, który obejmie również nadzór nad czynnościami zautomatyzowanymi. I tutaj również wzrośnie zapotrzebowanie na umiejętności analityczne, łączenie wiedzy z różnych obszarów czy umiejętność weryfikowania wiarygodności źródła danych.

Szczególną kompetencję stanowić będzie właściwe zarządzanie zespołami ludzkimi, które skutecznie wykonywać będą swoje zadania a także podnoszenie efektywności firm poprzez diagnozowanie luk w systemach sprzyjających marnotrawstwu czy nadużyciom.

Kluczową rolę w tych procesach odgrywać będzie „księgowy przyszłości”, posiadający nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale również umiejętności analitycznego i krytycznego myślenia, skuteczny organizator systemów kontrolnych, potrafiący współpracować z innymi działami firmy w celu zwiększania jej konkurencyjności na rynku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem jednak leży w tym, że istniejący system kształcenia głównych księgowych nie sprzyja rozwijaniu takich kompetencji. Szkoleniowcy kładą nacisk na tzw. umiejętności twarde, czyli wiedzę z zakresu rachunkowości i podatków, pomijając nawet tak ważny obszar zainteresowań głównego księgowego jak analiza finansowa, która pozwala z wyprzedzeniem ostrzec zarząd przed pojawiającymi się problemami w zakresie płynności czy rentowności.

Księgowy to ważny partner zarządu, wspierający w osiąganiu celów biznesowych a to wymaga znacznie szerszych kompetencji niż właściwe rejestrowanie i prezentowanie danych finansowych firmy.

Dlatego tak ważne jest przeprogramowanie systemu kształcenia księgowych i położenie nacisku na równomierny rozwój w zakresie dotychczas przypisywanych księgowemu kompetencji, jak znajomość rachunkowości czy podatków, ale także prawa gospodarczego, analizy finansowej, zarządzania finansami, organizowania pracy zespołu finansowo-księgowego, w tym motywowania, projektowania i nadzorowania systemów kontroli wewnętrznej w firmie opartego na oszacowanym ryzyku wystąpienia niekorzystnych dla niej zdarzeń gospodarczych.

Księgowy, który rozwija wymienione wyżej kompetencji będzie wysoko cenionym ekspertem, poszukiwanym na rynku pracy, ponieważ wykorzystanie jego wiedzy i umiejętności może zapobiec poważnym problemom firmy. W przypadku wystąpienia negatywnych zjawisk w przedsiębiorstwie jego kompetencje mogą stanowić klucz do wyjścia z trudnej sytuacji i powrotu na ścieżkę rozwoju.

Karolina Kaszubowska, Biegły rewident

https://superkurs.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA