reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Ustawa zapewni prawo do obrony

Ustawa zapewni prawo do obrony

Projekt ustawy o biegłych rewidentach pozwala nakładać na biegłych kary pieniężne. W postępowaniu dyscyplinarnym biegłego będzie mógł bronić również radca prawny. Obecnie regulamin postępowania wydany przez KRBR nie przewiduje takiej możliwości.


Gazeta Prawna dotarła do nieopublikowanego jeszcze projektu ustawy o biegłych rewidentach, spółkach audytorskich oraz o nadzorze publicznym opracowanego przez Ministerstwo Finansów. Pisaliśmy już o zawartych w nim rozwiązaniach dotyczących systemu nadzoru zarówno publicznego, jak i korporacyjnego. Warte przybliżenia są również nowe regulacje dotyczące postępowania dyscyplinarnego. W tym zakresie został m.in.: rozszerzony katalog kar. Podobnie jak do tej pory będą to: upomnienie, nagana zawieszenie w wykonywaniu czynności rewizyjnych na okres od sześciu miesięcy do trzech lat, a także wydalenie z samorządu. Dodatkowo została zaproponowana kara pieniężna. Będzie można ją wymierzyć w granicach od 5-krotności do 50-krotności składki członkowskiej. Wpływy z tego tytułu będą stanowiły przychód Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

Przypomnijmy, że na rok 2007 składka członkowska została ustalona w wysokości - 30 zł kwartalnie w przypadku biegłych rewidentów wpisanych wyłącznie do rejestru biegłych rewidentów, natomiast 75 zł kwartalnie od biegłych rewidentów wpisanych na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.

Warto zwrócić uwagę, że do projektu zostały wprowadzone przepisy dotyczące obrońców. Zgodnie z art. 32 nowej ustawy obwiniony będzie mógł ustanowić obrońcę, spośród członków Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, adwokatów lub radców prawnych na każdym etapie postępowania, w tym na etapie postępowania wyjaśniającego.

Warto dodać, że do niedawna ta kwestia stanowiła problem, ponieważ regulamin postępowania dyscyplinarnego ograniczał możliwość wyboru obrońcy do członków KIBR. Stanowiło to ograniczenie prawa do obrony. Sytuacja zmieniła się dopiero dzięki interwencji Stowarzyszenia Libertas u rzecznika praw obywatelskich i dalej jego interwencjom u wiceministra finansów Adama Pęzioła. W konsekwencji Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła uchwałę nr 553/44/2007 z 24 kwietnia 2007 r. w sprawie zmiany uchwały nr 316/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z 5 lutego 2001 r. w sprawie regulaminu postępowania dyscyplinarnego wobec biegłych rewidentów. Dzięki temu obecnie obrońcą biegłego rewidenta w postępowaniu dyscyplinarnym może być członek Krajowej Izby Biegłych Rewidentów (KIBR) oraz biegły rewident wpisany na prowadzoną przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów listę obrońców z urzędu lub adwokat. Jeżeli projekt ustawy wejdzie w życie, obrońcą biegłego w postępowaniu dyscyplinarnym będzie mógł być również radca prawny.

Propozycje zmian obejmują też przepisy dotyczące czynności wykonywanych po sporządzeniu przez Krajowego Rzecznika Dyscyplinarnego aktu obwinienia wobec biegłego rewidenta. Krajowy Sąd Dyscyplinarny po jego otrzymaniu będzie musiał niezwłocznie wyznaczyć termin rozprawy i zawiadomić o nim wnioskodawcę, strony, ich przedstawicieli oraz ministra finansów.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama