REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa zapewni prawo do obrony

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o biegłych rewidentach pozwala nakładać na biegłych kary pieniężne. W postępowaniu dyscyplinarnym biegłego będzie mógł bronić również radca prawny. Obecnie regulamin postępowania wydany przez KRBR nie przewiduje takiej możliwości.

Gazeta Prawna dotarła do nieopublikowanego jeszcze projektu ustawy o biegłych rewidentach, spółkach audytorskich oraz o nadzorze publicznym opracowanego przez Ministerstwo Finansów. Pisaliśmy już o zawartych w nim rozwiązaniach dotyczących systemu nadzoru zarówno publicznego, jak i korporacyjnego. Warte przybliżenia są również nowe regulacje dotyczące postępowania dyscyplinarnego. W tym zakresie został m.in.: rozszerzony katalog kar. Podobnie jak do tej pory będą to: upomnienie, nagana zawieszenie w wykonywaniu czynności rewizyjnych na okres od sześciu miesięcy do trzech lat, a także wydalenie z samorządu. Dodatkowo została zaproponowana kara pieniężna. Będzie można ją wymierzyć w granicach od 5-krotności do 50-krotności składki członkowskiej. Wpływy z tego tytułu będą stanowiły przychód Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

Autopromocja

Przypomnijmy, że na rok 2007 składka członkowska została ustalona w wysokości - 30 zł kwartalnie w przypadku biegłych rewidentów wpisanych wyłącznie do rejestru biegłych rewidentów, natomiast 75 zł kwartalnie od biegłych rewidentów wpisanych na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.

Obrona biegłego

Warto zwrócić uwagę, że do projektu zostały wprowadzone przepisy dotyczące obrońców. Zgodnie z art. 32 nowej ustawy obwiniony będzie mógł ustanowić obrońcę, spośród członków Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, adwokatów lub radców prawnych na każdym etapie postępowania, w tym na etapie postępowania wyjaśniającego.

Warto dodać, że do niedawna ta kwestia stanowiła problem, ponieważ regulamin postępowania dyscyplinarnego ograniczał możliwość wyboru obrońcy do członków KIBR. Stanowiło to ograniczenie prawa do obrony. Sytuacja zmieniła się dopiero dzięki interwencji Stowarzyszenia Libertas u rzecznika praw obywatelskich i dalej jego interwencjom u wiceministra finansów Adama Pęzioła. W konsekwencji Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła uchwałę nr 553/44/2007 z 24 kwietnia 2007 r. w sprawie zmiany uchwały nr 316/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z 5 lutego 2001 r. w sprawie regulaminu postępowania dyscyplinarnego wobec biegłych rewidentów. Dzięki temu obecnie obrońcą biegłego rewidenta w postępowaniu dyscyplinarnym może być członek Krajowej Izby Biegłych Rewidentów (KIBR) oraz biegły rewident wpisany na prowadzoną przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów listę obrońców z urzędu lub adwokat. Jeżeli projekt ustawy wejdzie w życie, obrońcą biegłego w postępowaniu dyscyplinarnym będzie mógł być również radca prawny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa dyscyplinarna

Propozycje zmian obejmują też przepisy dotyczące czynności wykonywanych po sporządzeniu przez Krajowego Rzecznika Dyscyplinarnego aktu obwinienia wobec biegłego rewidenta. Krajowy Sąd Dyscyplinarny po jego otrzymaniu będzie musiał niezwłocznie wyznaczyć termin rozprawy i zawiadomić o nim wnioskodawcę, strony, ich przedstawicieli oraz ministra finansów.

 

Ponadto, na co warto zwrócić uwagę, ustawa odnosi się po raz pierwszy do kosztów postępowania. Zgodnie z projektem koszty postępowania dyscyplinarnego ponosi KIBR. Jednak w przypadku prawomocnego ukarania kosztami postępowania dyscyplinarnego obciąża się ukaranego biegłego rewidenta. Wysokość obciążenia musi być adekwatna do orzeczonej kary dyscyplinarnej i nie może być od niej bardziej dolegliwa.

Pozostałe zmiany

Projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym zawiera nieuregulowane w obecnej ustawie kwestie. Jedną jest m.in. nadzór publiczny. Polski ustawodawca zadecydował, że będzie go sprawował minister finansów. Kontrole mają natomiast być przeprowadzane przez pracowników Ministerstwa Finansów raz na trzy lata. Ma ona obejmować przestrzeganie przepisów i procedur związanych z rewizją finansową. W tym zakresie urzędnicy dokonają weryfikacji systemu wewnętrznej kontroli jakości, ilości i jakości wykorzystanych zasobów, naliczonego wynagrodzenia za czynności rewizji finansowej, a także dokumentacji rewizyjnej z wykonanych czynności.

Takie rozwiązanie budzi jednak podejrzenie, że nie jest zgodne z 43 Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady. Według jej przepisów system nadzoru publicznego musi być zarządzany przez osoby niewykonujące zawodu i posiadające wiedzę z dziedzin istotnych dla badania ustawowego. Dyrektywa wymaga również, aby wszystkie osoby zarządzające systemem były wybrane zgodnie z niezależną i przejrzystą procedurą wyboru.

Zmiany dotyczą również funkcjonowania nadzoru korporacyjnego, którą będzie sprawowała Krajowa Komisja Kontroli.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Autopromocja

Nieopublikowany projekt ustawy o biegłych rewidentach zakłada rozszerzenie katalogu obrońców biegłego o radcę prawnego w postępowaniu dyscyplinarnym. Zmiany zostały przygotowane przez departament rachunkowości Ministerstwa Finansów, którego dyrektorem jest Joanna Dadacz

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA