REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa zapewni prawo do obrony

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Projekt ustawy o biegłych rewidentach pozwala nakładać na biegłych kary pieniężne. W postępowaniu dyscyplinarnym biegłego będzie mógł bronić również radca prawny. Obecnie regulamin postępowania wydany przez KRBR nie przewiduje takiej możliwości.

Gazeta Prawna dotarła do nieopublikowanego jeszcze projektu ustawy o biegłych rewidentach, spółkach audytorskich oraz o nadzorze publicznym opracowanego przez Ministerstwo Finansów. Pisaliśmy już o zawartych w nim rozwiązaniach dotyczących systemu nadzoru zarówno publicznego, jak i korporacyjnego. Warte przybliżenia są również nowe regulacje dotyczące postępowania dyscyplinarnego. W tym zakresie został m.in.: rozszerzony katalog kar. Podobnie jak do tej pory będą to: upomnienie, nagana zawieszenie w wykonywaniu czynności rewizyjnych na okres od sześciu miesięcy do trzech lat, a także wydalenie z samorządu. Dodatkowo została zaproponowana kara pieniężna. Będzie można ją wymierzyć w granicach od 5-krotności do 50-krotności składki członkowskiej. Wpływy z tego tytułu będą stanowiły przychód Krajowej Izby Biegłych Rewidentów.

REKLAMA

Autopromocja

Przypomnijmy, że na rok 2007 składka członkowska została ustalona w wysokości - 30 zł kwartalnie w przypadku biegłych rewidentów wpisanych wyłącznie do rejestru biegłych rewidentów, natomiast 75 zł kwartalnie od biegłych rewidentów wpisanych na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych.

Obrona biegłego

Warto zwrócić uwagę, że do projektu zostały wprowadzone przepisy dotyczące obrońców. Zgodnie z art. 32 nowej ustawy obwiniony będzie mógł ustanowić obrońcę, spośród członków Krajowej Izby Biegłych Rewidentów, adwokatów lub radców prawnych na każdym etapie postępowania, w tym na etapie postępowania wyjaśniającego.

Warto dodać, że do niedawna ta kwestia stanowiła problem, ponieważ regulamin postępowania dyscyplinarnego ograniczał możliwość wyboru obrońcy do członków KIBR. Stanowiło to ograniczenie prawa do obrony. Sytuacja zmieniła się dopiero dzięki interwencji Stowarzyszenia Libertas u rzecznika praw obywatelskich i dalej jego interwencjom u wiceministra finansów Adama Pęzioła. W konsekwencji Krajowa Rada Biegłych Rewidentów podjęła uchwałę nr 553/44/2007 z 24 kwietnia 2007 r. w sprawie zmiany uchwały nr 316/22/2001 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów z 5 lutego 2001 r. w sprawie regulaminu postępowania dyscyplinarnego wobec biegłych rewidentów. Dzięki temu obecnie obrońcą biegłego rewidenta w postępowaniu dyscyplinarnym może być członek Krajowej Izby Biegłych Rewidentów (KIBR) oraz biegły rewident wpisany na prowadzoną przez Krajową Radę Biegłych Rewidentów listę obrońców z urzędu lub adwokat. Jeżeli projekt ustawy wejdzie w życie, obrońcą biegłego w postępowaniu dyscyplinarnym będzie mógł być również radca prawny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawa dyscyplinarna

Propozycje zmian obejmują też przepisy dotyczące czynności wykonywanych po sporządzeniu przez Krajowego Rzecznika Dyscyplinarnego aktu obwinienia wobec biegłego rewidenta. Krajowy Sąd Dyscyplinarny po jego otrzymaniu będzie musiał niezwłocznie wyznaczyć termin rozprawy i zawiadomić o nim wnioskodawcę, strony, ich przedstawicieli oraz ministra finansów.

 

Ponadto, na co warto zwrócić uwagę, ustawa odnosi się po raz pierwszy do kosztów postępowania. Zgodnie z projektem koszty postępowania dyscyplinarnego ponosi KIBR. Jednak w przypadku prawomocnego ukarania kosztami postępowania dyscyplinarnego obciąża się ukaranego biegłego rewidenta. Wysokość obciążenia musi być adekwatna do orzeczonej kary dyscyplinarnej i nie może być od niej bardziej dolegliwa.

Pozostałe zmiany

Projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym zawiera nieuregulowane w obecnej ustawie kwestie. Jedną jest m.in. nadzór publiczny. Polski ustawodawca zadecydował, że będzie go sprawował minister finansów. Kontrole mają natomiast być przeprowadzane przez pracowników Ministerstwa Finansów raz na trzy lata. Ma ona obejmować przestrzeganie przepisów i procedur związanych z rewizją finansową. W tym zakresie urzędnicy dokonają weryfikacji systemu wewnętrznej kontroli jakości, ilości i jakości wykorzystanych zasobów, naliczonego wynagrodzenia za czynności rewizji finansowej, a także dokumentacji rewizyjnej z wykonanych czynności.

Takie rozwiązanie budzi jednak podejrzenie, że nie jest zgodne z 43 Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady. Według jej przepisów system nadzoru publicznego musi być zarządzany przez osoby niewykonujące zawodu i posiadające wiedzę z dziedzin istotnych dla badania ustawowego. Dyrektywa wymaga również, aby wszystkie osoby zarządzające systemem były wybrane zgodnie z niezależną i przejrzystą procedurą wyboru.

Zmiany dotyczą również funkcjonowania nadzoru korporacyjnego, którą będzie sprawowała Krajowa Komisja Kontroli.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Wojciech Górski

Nieopublikowany projekt ustawy o biegłych rewidentach zakłada rozszerzenie katalogu obrońców biegłego o radcę prawnego w postępowaniu dyscyplinarnym. Zmiany zostały przygotowane przez departament rachunkowości Ministerstwa Finansów, którego dyrektorem jest Joanna Dadacz

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

Zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest nowością

Pojawił się projekt o w sprawie odliczania lub zwrotu wydatków poniesionych na zakup kas rejestrujących dla przedsiębiorców na terenach objętych powodzią. Limity są dwa, co z pewnością jest "nowością" - pisze na platformie X doradca podatkowy Piotr Juszczyk.

Dochody ze sprzedaży ŚT i WNiP nie będą podstawą do obliczenia składki zdrowotnej. To wszystkie zmiany w tej składce od 2025 roku?

Dochody ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie będą uwzględniane w wyliczeniu wysokości składki zdrowotnej dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej, dla osób rozliczających się w formie podatku liniowego oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Takie zmiany przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

REKLAMA

Jak przygotować się do JPK_KR_PD? Cyfryzacja rozliczania podatku dochodowego opłaci się wszystkim?

Podatki dochodowe stanowią istotną część dochodów budżetu państwa. W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2024 roku - jak podało Ministerstwo Finansów - do budżetu państwa wpłynęło z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) 58,75 miliarda złotych, a z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) 41,7 miliarda złotych. Od 2025 roku pierwsze firmy staną przed nowymi wyzwaniami związanymi z wprowadzeniem JPK_KR_PD. Choć nowe regulacje nakładają na firmy dodatkowe obowiązki, eksperci wskazują, że cyfryzacja systemu podatkowego może przynieść liczne korzyści, zarówno przedsiębiorcom, jak również dla skarbu państwa poprzez uszczelnienie systemu rozliczeniowego. 

Nowa (trzecia) wersja przepisów o podatku od nieruchomości. Wątpliwości dotyczące choćby transformatorów dalej pozostają

Podatek od nieruchomości przechodzi kolejne modyfikacje. Właśnie opublikowano trzecią wersję projektu ustawy, która ma na celu jego usprawnienie. Chociaż wprowadzone zmiany nie są rewolucyjne, to i tym razem podatnicy i doradcy podatkowi muszą zmierzyć się z nowymi wyzwaniami.

Naruszenia prawa w Ministerstwie Finansów można zgłaszać nawet anonimowo. Minister określił procedurę przyjmowania i rozpatrywania zgłoszeń

Od 25 września 2024 r. obowiązuje zarządzenie Ministra Finansów z 18 września 2024 r. w sprawie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa i podejmowania działań następczych w Ministerstwie Finansów. Celem tej procedury jest realizacja obowiązku wynikającego z ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Ta nowa procedura rozszerza zakres przedmiotowy zgłoszeń oraz wprowadza możliwość anonimowego informowania o nieprawidłowościach. 

Prof. Modzelewski: firma doradcza faktycznie rządzi polityką podatkową w Polsce. Wieloletni faktyczny wakat na ulicy Świętokrzyskiej

Od prawie piętnastu lat resort finansów korzysta z usług doradczych (chyba nie za darmo) co najmniej jednej „międzynarodowej” czyli anglosaskiej firmy doradczej, która faktycznie rządzi polityką podatkową – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Zdaniem Profesora Modzelewskiego, to jeden z objawów "faktycznego wakatu" na stanowisku ministra finansów.

REKLAMA

Cudzoziemcy od 2025 r. tylko na etacie. Krytyka projektu ustawy, który wprowadza ograniczenia w zatrudnianiu

Najnowsza wersja ustawy o warunkach zatrudniania cudzoziemców w Polsce wywołuje obawy przedsiębiorców. Projekt ogranicza możliwość pracy na podstawie umów cywilnoprawnych, co może negatywnie wpłynąć na rynek pracy. Konfederacja Lewiatan ostrzega przed konsekwencjami tych zmian.

Koniec blokady amerykańskich portów. Eksport do USA - duża szansa dla polskich firm

Strajk amerykańskich dokerów a sprawa polska – czy można rozpatrywać w tym świetle kwestię ubiegłotygodniowej blokady amerykańskich portów? Odbiorcy z USA generują w tym roku rekordowo dużo nowych zamówień dla polskich eksporterów, na szczęście krótki czas blokady amerykańskich portów nie powinien wpłynąć na ich sprzedaż - ocenia Allianz Trade.

REKLAMA