reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Księgowi bedą mieli nowy kodeks etyczny

Księgowi bedą mieli nowy kodeks etyczny

Co to znaczy być dobrym lekarzem, dobrym ślusarzem? Czy ten pozytywny wydźwięk przymiotnika dobry występuje rzeczywiście także w przypadku dobrego księgowego?


Marek Aureliusz powiedział, że człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje. Podążając tym tokiem rozumowania chciałoby się maksymę Aureliusza rozbudować, aby stwierdzić, że człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje, oraz sposób, w jaki je prowadzi.

Wszystkie sprawy związane z wykonywaniem zawodu w dziedzinie rachunkowości mają duże znaczenie wynikające chociażby z faktu oddziaływania na sprawozdawczość finansową, a tej - na szeroko rozumiane bezpieczeństwo biznesu. Jednak sama waga spraw nie przesądza jeszcze o tym, że są one prowadzone w sposób właściwy. Praktyka nie szczędzi nam, niestety, wyraźnych tego przykładów.

Mając zatem na uwadze konieczność zadbania o należyte prowadzenie spraw podejmowanych w zawodach związanych z rachunkowością, w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce został opracowany i przyjęty kodeks zawodowej etyki w rachunkowości.

Wynikało to bezpośrednio z przekonania, że są to zawody zaufania publicznego, a powinność Stowarzyszenia, zarówno wobec swoich członków, jak i ogółu księgowych oraz finansistów, stanowi nie tylko kontynuowanie działań, zapewniających im osiągnięcie wysokich kwalifikacji zawodowych obejmujących wiedzę i umiejętności praktyczne. Oprócz tych starań konieczne jest rozpowszechnianie zasad etycznych właściwych zawodowi księgowego. Zachowanie wysokiego statutu społecznego osób zajmujących się rachunkowością jest możliwe jedynie wówczas, gdy prezentują one wiedzę, rzetelność, uczciwość i etyczne postępowanie.

Kodeks ma już swoich sygnatariuszy. Pierwszym jest oczywiście SKwP i wszyscy jego członkowie. Ważne jednak, by na liście sygnatariuszy znalazły się różne przedsiębiorstwa, organizacje, jednostki i osoby. Kto może zostać sygnatariuszem kodeksu i czy warto nim być? Praktycznie każdy, którego działalność i działania zawodowe wymagają kontaktu z rachunkowością. Zatem osoby zajmujące się tą dziedziną, jednostki prowadzące rachunkowość, również usługowo, mogą złożyć w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce oświadczenie o przyjęciu oraz stosowaniu kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości i stać się jego sygnatariuszem.

Bycie sygnatariuszem kodeksu ma wiele plusów. Niektóre z nich pojawią się szybko, na inne trzeba trochę poczekać. Nie ma jednak wątpliwości, że wcześniej czy później sygnowanie kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości się opłaci, w dosłownym, finansowym znaczeniu, wzmacnia bowiem deklarację osoby/przedsiębiorstwa/organizacji/instytucji bycia fair play. Kodeks bardzo dobrze wpisuje się w cały program etyczny przedsiębiorstwa i sprzyja transparentności w działaniu gospodarczym. Warunek jest jeden, sygnatariusz powinien zadbać o rzeczywiste przestrzeganie zasad. Bardzo pomocne będzie, po zapoznaniu się z treścią kodeksu, wyobrażenie sobie kilku dylematów etycznych, a rozwiązania nasuną się same.

Etyka nie może być sparametryzowana, dlatego opisują ją zasady przemawiające do wyobraźni i odwołujące się do moralności. Tworzą ramy naszych zachowań, tak jak dekalog. Trudno zatem podać receptę wdrożenia kodeksu w życie codzienne. Przedsiębiorstwa i osoby, które stają się sygnatariuszami, powinny również same wykazać inicjatywę, a przy dobrej woli zainteresowanych wcale nie będzie to trudne. Równolegle Stowarzyszenie będzie opracowywało koncepcję włączania kodeksu w program etyczny jednostki.

Im szybciej bowiem zaczniemy myśleć o etycznym aspekcie działalności księgowych, tym zwrot będzie szybszy.

prof. dr hab. ANNA KARMAŃSKA

przewodnicząca Komisji Etyki przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Nizioł

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama