REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowi bedą mieli nowy kodeks etyczny

Anna Karmańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co to znaczy być dobrym lekarzem, dobrym ślusarzem? Czy ten pozytywny wydźwięk przymiotnika dobry występuje rzeczywiście także w przypadku dobrego księgowego?

Marek Aureliusz powiedział, że człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje. Podążając tym tokiem rozumowania chciałoby się maksymę Aureliusza rozbudować, aby stwierdzić, że człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje, oraz sposób, w jaki je prowadzi.

REKLAMA

Autopromocja

Wszystkie sprawy związane z wykonywaniem zawodu w dziedzinie rachunkowości mają duże znaczenie wynikające chociażby z faktu oddziaływania na sprawozdawczość finansową, a tej - na szeroko rozumiane bezpieczeństwo biznesu. Jednak sama waga spraw nie przesądza jeszcze o tym, że są one prowadzone w sposób właściwy. Praktyka nie szczędzi nam, niestety, wyraźnych tego przykładów.

Mając zatem na uwadze konieczność zadbania o należyte prowadzenie spraw podejmowanych w zawodach związanych z rachunkowością, w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce został opracowany i przyjęty kodeks zawodowej etyki w rachunkowości.

Wynikało to bezpośrednio z przekonania, że są to zawody zaufania publicznego, a powinność Stowarzyszenia, zarówno wobec swoich członków, jak i ogółu księgowych oraz finansistów, stanowi nie tylko kontynuowanie działań, zapewniających im osiągnięcie wysokich kwalifikacji zawodowych obejmujących wiedzę i umiejętności praktyczne. Oprócz tych starań konieczne jest rozpowszechnianie zasad etycznych właściwych zawodowi księgowego. Zachowanie wysokiego statutu społecznego osób zajmujących się rachunkowością jest możliwe jedynie wówczas, gdy prezentują one wiedzę, rzetelność, uczciwość i etyczne postępowanie.

REKLAMA

Kodeks ma już swoich sygnatariuszy. Pierwszym jest oczywiście SKwP i wszyscy jego członkowie. Ważne jednak, by na liście sygnatariuszy znalazły się różne przedsiębiorstwa, organizacje, jednostki i osoby. Kto może zostać sygnatariuszem kodeksu i czy warto nim być? Praktycznie każdy, którego działalność i działania zawodowe wymagają kontaktu z rachunkowością. Zatem osoby zajmujące się tą dziedziną, jednostki prowadzące rachunkowość, również usługowo, mogą złożyć w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce oświadczenie o przyjęciu oraz stosowaniu kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości i stać się jego sygnatariuszem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bycie sygnatariuszem kodeksu ma wiele plusów. Niektóre z nich pojawią się szybko, na inne trzeba trochę poczekać. Nie ma jednak wątpliwości, że wcześniej czy później sygnowanie kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości się opłaci, w dosłownym, finansowym znaczeniu, wzmacnia bowiem deklarację osoby/przedsiębiorstwa/organizacji/instytucji bycia fair play. Kodeks bardzo dobrze wpisuje się w cały program etyczny przedsiębiorstwa i sprzyja transparentności w działaniu gospodarczym. Warunek jest jeden, sygnatariusz powinien zadbać o rzeczywiste przestrzeganie zasad. Bardzo pomocne będzie, po zapoznaniu się z treścią kodeksu, wyobrażenie sobie kilku dylematów etycznych, a rozwiązania nasuną się same.

Etyka nie może być sparametryzowana, dlatego opisują ją zasady przemawiające do wyobraźni i odwołujące się do moralności. Tworzą ramy naszych zachowań, tak jak dekalog. Trudno zatem podać receptę wdrożenia kodeksu w życie codzienne. Przedsiębiorstwa i osoby, które stają się sygnatariuszami, powinny również same wykazać inicjatywę, a przy dobrej woli zainteresowanych wcale nie będzie to trudne. Równolegle Stowarzyszenie będzie opracowywało koncepcję włączania kodeksu w program etyczny jednostki.

Im szybciej bowiem zaczniemy myśleć o etycznym aspekcie działalności księgowych, tym zwrot będzie szybszy.

prof. dr hab. ANNA KARMAŃSKA

przewodnicząca Komisji Etyki przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA