REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księgowi bedą mieli nowy kodeks etyczny

Anna Karmańska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co to znaczy być dobrym lekarzem, dobrym ślusarzem? Czy ten pozytywny wydźwięk przymiotnika dobry występuje rzeczywiście także w przypadku dobrego księgowego?

Marek Aureliusz powiedział, że człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje. Podążając tym tokiem rozumowania chciałoby się maksymę Aureliusza rozbudować, aby stwierdzić, że człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje, oraz sposób, w jaki je prowadzi.

Autopromocja

Wszystkie sprawy związane z wykonywaniem zawodu w dziedzinie rachunkowości mają duże znaczenie wynikające chociażby z faktu oddziaływania na sprawozdawczość finansową, a tej - na szeroko rozumiane bezpieczeństwo biznesu. Jednak sama waga spraw nie przesądza jeszcze o tym, że są one prowadzone w sposób właściwy. Praktyka nie szczędzi nam, niestety, wyraźnych tego przykładów.

Mając zatem na uwadze konieczność zadbania o należyte prowadzenie spraw podejmowanych w zawodach związanych z rachunkowością, w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce został opracowany i przyjęty kodeks zawodowej etyki w rachunkowości.

Wynikało to bezpośrednio z przekonania, że są to zawody zaufania publicznego, a powinność Stowarzyszenia, zarówno wobec swoich członków, jak i ogółu księgowych oraz finansistów, stanowi nie tylko kontynuowanie działań, zapewniających im osiągnięcie wysokich kwalifikacji zawodowych obejmujących wiedzę i umiejętności praktyczne. Oprócz tych starań konieczne jest rozpowszechnianie zasad etycznych właściwych zawodowi księgowego. Zachowanie wysokiego statutu społecznego osób zajmujących się rachunkowością jest możliwe jedynie wówczas, gdy prezentują one wiedzę, rzetelność, uczciwość i etyczne postępowanie.

Kodeks ma już swoich sygnatariuszy. Pierwszym jest oczywiście SKwP i wszyscy jego członkowie. Ważne jednak, by na liście sygnatariuszy znalazły się różne przedsiębiorstwa, organizacje, jednostki i osoby. Kto może zostać sygnatariuszem kodeksu i czy warto nim być? Praktycznie każdy, którego działalność i działania zawodowe wymagają kontaktu z rachunkowością. Zatem osoby zajmujące się tą dziedziną, jednostki prowadzące rachunkowość, również usługowo, mogą złożyć w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce oświadczenie o przyjęciu oraz stosowaniu kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości i stać się jego sygnatariuszem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bycie sygnatariuszem kodeksu ma wiele plusów. Niektóre z nich pojawią się szybko, na inne trzeba trochę poczekać. Nie ma jednak wątpliwości, że wcześniej czy później sygnowanie kodeksu zawodowej etyki w rachunkowości się opłaci, w dosłownym, finansowym znaczeniu, wzmacnia bowiem deklarację osoby/przedsiębiorstwa/organizacji/instytucji bycia fair play. Kodeks bardzo dobrze wpisuje się w cały program etyczny przedsiębiorstwa i sprzyja transparentności w działaniu gospodarczym. Warunek jest jeden, sygnatariusz powinien zadbać o rzeczywiste przestrzeganie zasad. Bardzo pomocne będzie, po zapoznaniu się z treścią kodeksu, wyobrażenie sobie kilku dylematów etycznych, a rozwiązania nasuną się same.

Etyka nie może być sparametryzowana, dlatego opisują ją zasady przemawiające do wyobraźni i odwołujące się do moralności. Tworzą ramy naszych zachowań, tak jak dekalog. Trudno zatem podać receptę wdrożenia kodeksu w życie codzienne. Przedsiębiorstwa i osoby, które stają się sygnatariuszami, powinny również same wykazać inicjatywę, a przy dobrej woli zainteresowanych wcale nie będzie to trudne. Równolegle Stowarzyszenie będzie opracowywało koncepcję włączania kodeksu w program etyczny jednostki.

Im szybciej bowiem zaczniemy myśleć o etycznym aspekcie działalności księgowych, tym zwrot będzie szybszy.

prof. dr hab. ANNA KARMAŃSKA

przewodnicząca Komisji Etyki przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Księgowych w Polsce

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA