REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nadzór nie oznacza braku niezależności biegłych

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konieczne jest respektowanie niezależności samorządu biegłych rewidentów. Trzeba jednak tak to zorganizować, aby w porę wykrywać ewentualne nieprawidłowości w księgowości i nierzetelną pracę audytorów.

Komisja doradcza ministra finansów do spraw organizacji nadzoru publicznego kończy swoje prace. Rekomendacje, które przedłoży, będą jedną z przesłanek do podjęcia decyzji o ostatecznym kształcie nowej ustawy o biegłych rewidentach.

Autopromocja

Jak poinformował Gazetę Prawną prof. Leszek Zienkowski, przewodniczący Komisji, rozwiązania ustawowe powinny w pełni respektować konstytucyjną niezależność samorządu biegłych rewidentów, a jednocześnie zapewnić efektywny nadzór publiczny nad działalnością biegłych rewidentów i firm audytorskich w takim zakresie, w jakim prowadzą one kontrolę w tzw. jednostkach zainteresowania publicznego.

- Chodzi zwłaszcza o to, aby w Polsce w porę wykrywać ewentualne nieprawidłowości w księgowości - tak zwaną kreatywną księgowość - i nierzetelną pracę audytorów. Powinno to pozwolić na uniknięcie skandali podobnych do tych, jakie miały miejsce w niektórych krajach UE i w USA - twierdzi nasz rozmówca.

Komisja doradcza ministra finansów będzie rekomendować powołanie jako ciała kolegialnego sześcio- lub ośmioosobowej komisji nadzoru audytowego, której członkowie desygnowani byliby przez ministra finansów, Komisję Nadzoru Finansowego, ministra sprawiedliwości, Krajową Izbę Biegłych Rewidentów oraz ewentualnie przez inne instytucje, np. organizacje pracodawców oraz giełdę papierów wartościowych.

Członków komisji cechować powinna kompetencja i wysokie standardy etyczne. Nie powinni oni być przedstawicielami organizacji, które ich wytypowały, ale działać w pełni niezależnie. Aparat wykonawczy komisji nadzoru audytowego powinien być usytuowany w strukturach Ministerstwa Finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekspert wyjaśnia również, że zachowane powinny być te same wysokie standardy kontroli jakości w stosunku do wszystkich firm audytorskich i wszystkich czynności wykonywanych przez te firmy. Jednolitość standardów zapewnić powinna Krajowa Izba Biegłych Rewidentów.

- Do kompetencji Izby należeć powinno powoływanie zespołów składających się z inspektorów zatrudnionych w organie samorządu, które następnie przeprowadzałyby kontrolę jakości czynności rewizji finansowych. Praca tych zespołów nadzorowana byłaby przez organ nadzoru publicznego w przypadkach, gdy rewizję finansową przeprowadzano by w jednostkach zainteresowania publicznego - wyjaśnia Leszek Zienkowski. Dodaje również, że organ nadzoru publicznego miałby ponadto prawo przeprowadzania kontroli ad hoc w przypadku otrzymania informacji o pojawiających się nieprawidłowościach.

Komisja w trakcie prac zapoznała się z wieloma materiałami omawiającymi obecne i przyszłe rozwiązania przyjmowane w niektórych krajach UE oraz z opiniami wielu instytucji w Polsce, które zainteresowane są omawianą problematyką.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA