reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Czy głównego księgowego można objąć ochroną związkową przed zwolnieniem z pracy

Czy głównego księgowego można objąć ochroną związkową przed zwolnieniem z pracy

Organizacja związkowa objęła szczególną ochroną przed zwolnieniem z pracy pracownika zatrudnionego na stanowisku głównego księgowego naszego przedsiębiorstwa. Czy główny księgowy może być osobą wytypowaną przez związek zawodowy do ochrony przed zwolnieniem?


RADA

Jeżeli przepisy wewnątrzzwiązkowe nie zawierają postanowień odmiennych, to nie ma żadnych przeszkód, aby główny księgowy zatrudniony w Państwa zakładzie podlegał szczególnej ochronie stosunku pracy z tytułu pełnienia funkcji związkowej.

UZASADNIENIE

Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z jego członkiem, imiennie wskazanym uchwałą zarządu. Takiej samej ochronie podlegają i inni imiennie wskazani pracownicy, będący członkami danej zakładowej organizacji związkowej, którzy są upoważnieni do jej reprezentowania wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Warunki, które wykluczają możliwość objęcia szczególną ochroną stosunku pracy z tytułu pełnienia funkcji związkowej, to:

• brak przynależności związkowej oraz

• wykonywanie za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy.

Głównego księgowego nie zaliczamy do kadry kierowniczej zakładu pracy, a tylko ta kategoria pracowników zgodnie z ustawą związkową dokonuje za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy. Główny księgowy został jedynie wymieniony w kodeksowej definicji pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy (art. 128 § 2 pkt 2 Kodeksu pracy). Jest to jednak definicja przyjęta na potrzeby przepisów o czasie pracy oraz ustalania zasad wynagradzania w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy.

WAŻNE!

Główny księgowy może zostać wskazany przez organizację związkową jako pracownik podlegający ochronie przed zwolnieniem z pracy.

Praca głównego księgowego nie wiąże się z wykonywaniem za pracodawcę czynności z zakresu prawa pracy, takich jak: zatrudnianie, zwalnianie, awansowanie czy przyznawanie podwyżek. Z tego powodu główny księgowy może zostać objęty szczególną ochroną stosunku pracy.

Pewne ograniczenie, dotyczące łączenia ochrony przed zwolnieniem z pracy z wykonywaniem pracy głównego księgowego w danym zakładzie pracy, mogą wprowadzać statuty poszczególnych związków zawodowych. Wewnątrzzwiązkowy statut lub uchwały władz związku zawodowego najczęściej uszczegóławiają przepisy powszechnie obowiązujące. Częstą praktyką jest wprowadzanie zakazu łączenia funkcji związkowych z danym stanowiskiem pracy w zakładzie pracy. Taki zakaz łączenia funkcji może w dalszej konsekwencji skutkować niemożliwością objęcia głównego księgowego ochroną związkową.

PRZYKŁAD

Statut związku zawodowego działającego w zakładzie określa, że pracownicy zatrudnieni na stanowiskach: kierownika działu produkcji, głównego analityka oraz głównego księgowego nie mogą zostać wskazani przez organizację związkową jako pracownicy podlegający ochronie przed zwolnieniem z pracy. Pracownicy zatrudnieni na wymienionych stanowiskach nie mogą w tym zakładzie podlegać ochronie związkowej.

W praktyce najczęściej same organizacje związkowe przestrzegają obowiązujących je przepisów związkowych. W przypadku wątpliwości mogą Państwo przeanalizować prawo danego związku zawodowego w tym zakresie.

• art. 32 ust. 1 i 5 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych - Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 240, poz. 2407

• art. 772 § 5, art. 128 § 2 pkt 2, art. 24126 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

Ewa Podgórska-Rakiel

specjalista w zakresie prawa związkowego

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Ewa Podgórska-Rakiel

Doktor nauk prawnych, specjalizująca się w prawie pracy. Zajmuje się również ochroną danych osobowych w stosunkach pracy, także w problematyce monitoringu wizyjnego w zakładzie. Wykładowca na Studiach Podyplomowych Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uczelni Łazarskiego w Warszawie oraz trener licznych szkoleń. Posiada wieloletnie doświadczenie we współpracy ze związkami zawodowymi na poziomie krajowym i międzynarodowym. Ekspert zespołu ds. międzynarodowych Rady Dialogu Społecznego. Autorka licznych publikacji, wypowiedzi medialnych, w tym debat na temat aktualnych problemów prawa pracy.

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami77.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama