Czy księgowa w biurze rachunkowym musi posiadać certyfikat
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Certyfikat MF potrzebny jest do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ważne jest więc w tym przypadku, aby to właściciele biura mieli taki dokument. Pracownik biura nie musi posiadać certyfikatu, jednak zakres wykonywanych przez niego czynności będzie wtedy ograniczony.
UZASADNIENIE
W obecnym stanie prawnym pełny zakres czynności związanych z działalnością biura rachunkowego mogą wykonywać tylko pracownicy posiadający właściwe uprawnienia. Taki sposób postępowania wypracowany został przez praktykę. Pośrednio wynika on z obowiązujących jeszcze do końca roku przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Przepisy te wskazują, że czynności związane z działalnością w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą być powierzone wyłącznie uprawnionym pracownikom.
Przyjęło się więc, że dla osób posiadających uprawnienia zarezerwowane są czynności o kluczowym znaczeniu dla prowadzenia rachunkowości jednostki, takie jak:
• określanie sposobu ujęcia dowodów księgowych w księgach rachunkowych (dekretowanie),
• ustalanie metody i dokonywanie wyceny aktywów i pasywów,
• sporządzanie i podpisywanie sprawozdań finansowych i deklaracji podatkowych.
Osoby bez uprawnień mogą wykonywać czynności o charakterze technicznym i pomocniczym (wprowadzanie zadekretowanych dowodów księgowych do systemu FK, pomoc w prowadzeniu ksiąg rachunkowych czy w sporządzaniu sprawozdań finansowych). Jednak to na osobie uprawnionej ciąży obowiązek sprawowania efektywnego nadzoru i kierowania pracą podległych pracowników. W takiej sytuacji tylko osoba uprawniona może podpisywać składane deklaracje czy sprawozdania finansowe. Nowe przepisy ustawy o rachunkowości wyraźnie zezwalają osobom posiadającym certyfikat na korzystanie przy wykonywaniu czynności związanych z usługowym prowadzeniem ksiąg z pomocy osób nieuprawnionych, czyli bez certyfikatu. W takim przypadku zobowiązane są zapewnić stały i bezpośredni nadzór nad wykonywaniem tych czynności.
• § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych - Dz.U. Nr 120, poz. 1022; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 122, poz. 846
• art. 76a ust. 5 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 63, poz. 393
Wioletta Chaczykowska
księgowa z licencją MF
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat