reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Biura rachunkowe powinny walczyć o niższe składki

Biura rachunkowe powinny walczyć o niższe składki

Usługowo prowadzący księgi rachunkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Aby koszt polisy nie był uciążliwy, biura rachunkowe powinny walczyć o grupowe zniżki.


Biura rachunkowe, które usługowo prowadzą księgi rachunkowe, zobowiązane są do zawierania umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną odpowiedzialnością. Wynika to z art. 80a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem regulującym tę kwestię, umowę trzeba zawrzeć nie później niż w dniu poprzedzającym podjęcie działalności. Wysokość składki zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie usługowe prowadzenie ksiąg, wymagana jest polisa na minimum 10 tys. euro, a jeżeli tylko doradztwo podatkowe, to na minimum 5 tys. euro. Z kolei w przypadku wykonywania obu tych czynności, konieczne jest ubezpieczenie na minimum 15 tys. euro.

Przykładowo, podmiot, który prowadzi księgi rachunkowe swoich klientów i wypełnia ich deklaracje podatkowe, zobowiązany jest do posiadania polisy OC na minimalną sumę 15 tys. euro.

Wykup polisy OC w działalności usługowej prowadzących księgi to dodatkowy koszt. Zdarza się więc, że biura nie posiadają takiego ubezpieczenia. Aby przeciwdziałać takim praktykom, warszawski oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)podpisał porozumienie z ubezpieczycielem, na mocy którego członkowie Stowarzyszenia prowadzący biura rachunkowe mogą skorzystać z indywidualnie wynegocjowanej oferty.

Jak twierdzi Anna Socha, wiceprezes ds. organizacji oddziału okręgowego SKwP w Warszawie, dzięki temu biura rachunkowe mogą skorzystać z 20-proc. ulgi z tytułu grupowego ubezpieczenia oraz 5-proc. ulgi za kontynuowanie ubezpieczenia w następnych latach.

Jedynym warunkiem otrzymania zniżki jest okazanie legitymacji członka SKwP.

Przed podpisaniem porozumienia przeprowadziliśmy rozmowy z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Wybraliśmy ofertę, z którą można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia. Oferta umożliwia skorzystanie z największych zniżek - podkreśla nasza rozmówczyni. Anna Socha zachęca inne oddziały SKwP do podpisywania takich porozumień. Co roku liczba biur zainteresowanych taką ofertą rośnie.

Profesor Zbigniew Luty, prezes dolnośląskiego oddziału SKwP, przyznaje, że oddział dostał propozycję podpisania takiego porozumienie z ubezpieczycielem, jednak świadomie z niej zrezygnował.

- Biura rachunkowe są oddzielnym podmiotem gospodarczym. Nie są one zrzeszone tak jak jest w przypadku biegłych rewidentów. Każde z nich działa na własne ryzyko i własny rachunek - podkreśla nasz rozmówca. W związku z tym powinno samo negocjować warunki umów, również tych ubezpieczeniowych.

Stowarzyszenie skupia osoby fizyczne, natomiast biura rachunkowe mogą być członkami wspomagającymi.

- Nie widzę więc podstawy, aby Stowarzyszenie wchodziło w negocjacje z ubezpieczycielami - podkreśla Zbigniew Luty. Według eksperta biura rachunkowe mogą natomiast gromadzić się w obszarze, np. w województw, i na tej podstawie negocjować warunki z ubezpieczeń grupowych. Takie działania nie muszą być podejmowane przez Stowarzyszenie.

WYSOKOŚĆ UBEZPIECZENIA

Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia, zależna jest od przedmiotu działalności podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym podmiotów wykonujących czynności doradztwa podatkowego. Wynosi równowartość w złotych:

• 15 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i doradztwo podatkowe,

• 10 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,

• 5 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest doradztwo podatkowe.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama