REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biura rachunkowe powinny walczyć o niższe składki

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Usługowo prowadzący księgi rachunkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Aby koszt polisy nie był uciążliwy, biura rachunkowe powinny walczyć o grupowe zniżki.

Biura rachunkowe, które usługowo prowadzą księgi rachunkowe, zobowiązane są do zawierania umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną odpowiedzialnością. Wynika to z art. 80a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

REKLAMA

Autopromocja

Należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem regulującym tę kwestię, umowę trzeba zawrzeć nie później niż w dniu poprzedzającym podjęcie działalności. Wysokość składki zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie usługowe prowadzenie ksiąg, wymagana jest polisa na minimum 10 tys. euro, a jeżeli tylko doradztwo podatkowe, to na minimum 5 tys. euro. Z kolei w przypadku wykonywania obu tych czynności, konieczne jest ubezpieczenie na minimum 15 tys. euro.

Przykładowo, podmiot, który prowadzi księgi rachunkowe swoich klientów i wypełnia ich deklaracje podatkowe, zobowiązany jest do posiadania polisy OC na minimalną sumę 15 tys. euro.

Wynegocjowane zniżki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykup polisy OC w działalności usługowej prowadzących księgi to dodatkowy koszt. Zdarza się więc, że biura nie posiadają takiego ubezpieczenia. Aby przeciwdziałać takim praktykom, warszawski oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)podpisał porozumienie z ubezpieczycielem, na mocy którego członkowie Stowarzyszenia prowadzący biura rachunkowe mogą skorzystać z indywidualnie wynegocjowanej oferty.

Jak twierdzi Anna Socha, wiceprezes ds. organizacji oddziału okręgowego SKwP w Warszawie, dzięki temu biura rachunkowe mogą skorzystać z 20-proc. ulgi z tytułu grupowego ubezpieczenia oraz 5-proc. ulgi za kontynuowanie ubezpieczenia w następnych latach.

Jedynym warunkiem otrzymania zniżki jest okazanie legitymacji członka SKwP.

Przed podpisaniem porozumienia przeprowadziliśmy rozmowy z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Wybraliśmy ofertę, z którą można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia. Oferta umożliwia skorzystanie z największych zniżek - podkreśla nasza rozmówczyni. Anna Socha zachęca inne oddziały SKwP do podpisywania takich porozumień. Co roku liczba biur zainteresowanych taką ofertą rośnie.

Zrzeszanie się biur

Profesor Zbigniew Luty, prezes dolnośląskiego oddziału SKwP, przyznaje, że oddział dostał propozycję podpisania takiego porozumienie z ubezpieczycielem, jednak świadomie z niej zrezygnował.

- Biura rachunkowe są oddzielnym podmiotem gospodarczym. Nie są one zrzeszone tak jak jest w przypadku biegłych rewidentów. Każde z nich działa na własne ryzyko i własny rachunek - podkreśla nasz rozmówca. W związku z tym powinno samo negocjować warunki umów, również tych ubezpieczeniowych.

Stowarzyszenie skupia osoby fizyczne, natomiast biura rachunkowe mogą być członkami wspomagającymi.

- Nie widzę więc podstawy, aby Stowarzyszenie wchodziło w negocjacje z ubezpieczycielami - podkreśla Zbigniew Luty. Według eksperta biura rachunkowe mogą natomiast gromadzić się w obszarze, np. w województw, i na tej podstawie negocjować warunki z ubezpieczeń grupowych. Takie działania nie muszą być podejmowane przez Stowarzyszenie.

WYSOKOŚĆ UBEZPIECZENIA

Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia, zależna jest od przedmiotu działalności podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym podmiotów wykonujących czynności doradztwa podatkowego. Wynosi równowartość w złotych:

• 15 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i doradztwo podatkowe,

• 10 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,

• 5 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest doradztwo podatkowe.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA