REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biura rachunkowe powinny walczyć o niższe składki

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Usługowo prowadzący księgi rachunkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Aby koszt polisy nie był uciążliwy, biura rachunkowe powinny walczyć o grupowe zniżki.

Biura rachunkowe, które usługowo prowadzą księgi rachunkowe, zobowiązane są do zawierania umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną odpowiedzialnością. Wynika to z art. 80a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

REKLAMA

Autopromocja

Należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem regulującym tę kwestię, umowę trzeba zawrzeć nie później niż w dniu poprzedzającym podjęcie działalności. Wysokość składki zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie usługowe prowadzenie ksiąg, wymagana jest polisa na minimum 10 tys. euro, a jeżeli tylko doradztwo podatkowe, to na minimum 5 tys. euro. Z kolei w przypadku wykonywania obu tych czynności, konieczne jest ubezpieczenie na minimum 15 tys. euro.

Przykładowo, podmiot, który prowadzi księgi rachunkowe swoich klientów i wypełnia ich deklaracje podatkowe, zobowiązany jest do posiadania polisy OC na minimalną sumę 15 tys. euro.

Wynegocjowane zniżki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykup polisy OC w działalności usługowej prowadzących księgi to dodatkowy koszt. Zdarza się więc, że biura nie posiadają takiego ubezpieczenia. Aby przeciwdziałać takim praktykom, warszawski oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)podpisał porozumienie z ubezpieczycielem, na mocy którego członkowie Stowarzyszenia prowadzący biura rachunkowe mogą skorzystać z indywidualnie wynegocjowanej oferty.

Jak twierdzi Anna Socha, wiceprezes ds. organizacji oddziału okręgowego SKwP w Warszawie, dzięki temu biura rachunkowe mogą skorzystać z 20-proc. ulgi z tytułu grupowego ubezpieczenia oraz 5-proc. ulgi za kontynuowanie ubezpieczenia w następnych latach.

Jedynym warunkiem otrzymania zniżki jest okazanie legitymacji członka SKwP.

Przed podpisaniem porozumienia przeprowadziliśmy rozmowy z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Wybraliśmy ofertę, z którą można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia. Oferta umożliwia skorzystanie z największych zniżek - podkreśla nasza rozmówczyni. Anna Socha zachęca inne oddziały SKwP do podpisywania takich porozumień. Co roku liczba biur zainteresowanych taką ofertą rośnie.

Zrzeszanie się biur

Profesor Zbigniew Luty, prezes dolnośląskiego oddziału SKwP, przyznaje, że oddział dostał propozycję podpisania takiego porozumienie z ubezpieczycielem, jednak świadomie z niej zrezygnował.

- Biura rachunkowe są oddzielnym podmiotem gospodarczym. Nie są one zrzeszone tak jak jest w przypadku biegłych rewidentów. Każde z nich działa na własne ryzyko i własny rachunek - podkreśla nasz rozmówca. W związku z tym powinno samo negocjować warunki umów, również tych ubezpieczeniowych.

Stowarzyszenie skupia osoby fizyczne, natomiast biura rachunkowe mogą być członkami wspomagającymi.

- Nie widzę więc podstawy, aby Stowarzyszenie wchodziło w negocjacje z ubezpieczycielami - podkreśla Zbigniew Luty. Według eksperta biura rachunkowe mogą natomiast gromadzić się w obszarze, np. w województw, i na tej podstawie negocjować warunki z ubezpieczeń grupowych. Takie działania nie muszą być podejmowane przez Stowarzyszenie.

WYSOKOŚĆ UBEZPIECZENIA

Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia, zależna jest od przedmiotu działalności podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym podmiotów wykonujących czynności doradztwa podatkowego. Wynosi równowartość w złotych:

• 15 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i doradztwo podatkowe,

• 10 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,

• 5 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest doradztwo podatkowe.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

REKLAMA

Czy fundacja rodzinna zapłaci CIT od udziałów w spółkach luksemburskich? Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, inwestowanie jest więc ryzykowne

Przepisy i orzecznictwo nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dochód fundacji rodzinnej z transparentnej spółki luksemburskiej podlega podatkowi CIT. Problem wynika z faktu, że takie spółki, zgodnie z luksemburskim prawem, nie są podatnikami. Polskie organy uznają, że fundacje rodzinne, inwestując w te spółki, mogą nie korzystać ze zwolnienia z CIT, jednak niektóre sądy stoją po stronie podatników, uznając, że brak wyraźnych przepisów nie pozwala wykluczyć zwolnienia.

Wiza Vander Elst: Pozwala polskim firmom delegować do Niemiec pracowników spoza UE

Wiza Vander Elst to specjalne rozwiązanie umożliwiające polskim firmom delegowanie pracowników z Ukrainy i innych państw spoza Unii Europejskiej, zatrudnionych legalnie w Polsce, do pracy w Niemczech. Dzięki tej wizie możliwe jest wykonywanie pracy w Niemczech bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. Aby jednak uzyskać wizę, polska firma musi przedstawić dowody na legalność zatrudnienia pracownika w Polsce oraz posiadanie przez niego ważnego zezwolenia na pracę. Wiza Vander Elst obowiązuje tylko przez czas trwania konkretnego kontraktu, jednak nie dłużej niż przez 90 dni w roku kalendarzowym.

Zakład podatkowy w Niemczech dla podatku dochodowego od pracowników. Kiedy powstaje i jak uniknąć tego podatku?

Od dłuższego czasu niemieckie urzędy skarbowe wzywają polskie firmy, które wykonują prace w Niemczech, do odprowadzania podatku dochodowego od pracowników, nawet jeśli przebywają oni w Niemczech krócej niż 183 dni w danym 12-miesięcznym okresie. Dotyczy to sytuacji, gdy firma prowadzi w jednym miejscu prace budowlane powyżej 6 miesięcy, nie posiada biura ani zatrudnionego w Niemczech przedstawiciela handlowego (tzw. zakład podatkowy dla celów podatku dochodowego od przedsiębiorstwa, Einkommensteuerliche Betriebsstätte).

Zwolnienie ze składek ZUS na 1 miesiąc. Wniosek w listopadzie - ulga w grudniu. Jak i gdzie złożyć wniosek?

W 2024 roku z tzw. wakacji składkowych można skorzystać jedynie w grudniu. Ale aby uzyskać zwolnienie ze składek ZUS za grudzień, wniosek trzeba złożyć w listopadzie. Jeśli przedsiębiorca spóźni się i wniosek złoży w grudniu, zwolnienie dotyczyć będzie stycznia 2025 r.

REKLAMA

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października 2024 r. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe?

ZUS: 48,2 tys. wniosków o wakacje składkowe od 1 października. Kto może złożyć wniosek? Jak złożyć wniosek o wakacje składowe? 1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął zbieranie wniosków o wakacje składkowe.

Księgowy jako doradca strategiczny – ewolucja zawodu w erze cyfrowej

Badanie fillup k24 „Księgowi jako kluczowi doradcy klienta? Rola, wyzwania i rozwój zawodu okiem księgowych i przedsiębiorców” pokazuje, że przedsiębiorcy chcą widzieć w księgowym osobę, która doradzi, zrozumie ich, pomoże podjąć strategiczne decyzje, a nie tylko wprowadzi dane – mówi Monika Piątkowska, doradca podatkowy fillup. 

REKLAMA