REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biura rachunkowe powinny walczyć o niższe składki

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Usługowo prowadzący księgi rachunkowe muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC. Aby koszt polisy nie był uciążliwy, biura rachunkowe powinny walczyć o grupowe zniżki.

Biura rachunkowe, które usługowo prowadzą księgi rachunkowe, zobowiązane są do zawierania umów ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną odpowiedzialnością. Wynika to z art. 80a ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Autopromocja

Należy pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem regulującym tę kwestię, umowę trzeba zawrzeć nie później niż w dniu poprzedzającym podjęcie działalności. Wysokość składki zależy od rodzaju prowadzonej działalności.

Jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie usługowe prowadzenie ksiąg, wymagana jest polisa na minimum 10 tys. euro, a jeżeli tylko doradztwo podatkowe, to na minimum 5 tys. euro. Z kolei w przypadku wykonywania obu tych czynności, konieczne jest ubezpieczenie na minimum 15 tys. euro.

Przykładowo, podmiot, który prowadzi księgi rachunkowe swoich klientów i wypełnia ich deklaracje podatkowe, zobowiązany jest do posiadania polisy OC na minimalną sumę 15 tys. euro.

Wynegocjowane zniżki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykup polisy OC w działalności usługowej prowadzących księgi to dodatkowy koszt. Zdarza się więc, że biura nie posiadają takiego ubezpieczenia. Aby przeciwdziałać takim praktykom, warszawski oddział Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP)podpisał porozumienie z ubezpieczycielem, na mocy którego członkowie Stowarzyszenia prowadzący biura rachunkowe mogą skorzystać z indywidualnie wynegocjowanej oferty.

Jak twierdzi Anna Socha, wiceprezes ds. organizacji oddziału okręgowego SKwP w Warszawie, dzięki temu biura rachunkowe mogą skorzystać z 20-proc. ulgi z tytułu grupowego ubezpieczenia oraz 5-proc. ulgi za kontynuowanie ubezpieczenia w następnych latach.

Jedynym warunkiem otrzymania zniżki jest okazanie legitymacji członka SKwP.

Przed podpisaniem porozumienia przeprowadziliśmy rozmowy z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Wybraliśmy ofertę, z którą można zapoznać się na stronie internetowej Stowarzyszenia. Oferta umożliwia skorzystanie z największych zniżek - podkreśla nasza rozmówczyni. Anna Socha zachęca inne oddziały SKwP do podpisywania takich porozumień. Co roku liczba biur zainteresowanych taką ofertą rośnie.

Zrzeszanie się biur

Profesor Zbigniew Luty, prezes dolnośląskiego oddziału SKwP, przyznaje, że oddział dostał propozycję podpisania takiego porozumienie z ubezpieczycielem, jednak świadomie z niej zrezygnował.

- Biura rachunkowe są oddzielnym podmiotem gospodarczym. Nie są one zrzeszone tak jak jest w przypadku biegłych rewidentów. Każde z nich działa na własne ryzyko i własny rachunek - podkreśla nasz rozmówca. W związku z tym powinno samo negocjować warunki umów, również tych ubezpieczeniowych.

Stowarzyszenie skupia osoby fizyczne, natomiast biura rachunkowe mogą być członkami wspomagającymi.

- Nie widzę więc podstawy, aby Stowarzyszenie wchodziło w negocjacje z ubezpieczycielami - podkreśla Zbigniew Luty. Według eksperta biura rachunkowe mogą natomiast gromadzić się w obszarze, np. w województw, i na tej podstawie negocjować warunki z ubezpieczeń grupowych. Takie działania nie muszą być podejmowane przez Stowarzyszenie.

WYSOKOŚĆ UBEZPIECZENIA

Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia, zależna jest od przedmiotu działalności podmiotów uprawnionych do wykonywania działalności usługowej w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym podmiotów wykonujących czynności doradztwa podatkowego. Wynosi równowartość w złotych:

• 15 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych i doradztwo podatkowe,

• 10 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest wyłącznie usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych,

• 5 tys. euro - jeżeli przedmiotem działalności jest doradztwo podatkowe.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA