Zadania kontroli skarbowej w zakresie VAT i akcyzy
REKLAMA
Tak jak w 2008 r. również w 2009 r. kontrole będą skierowane na zwalczanie nieprawidłowości związanych z:
REKLAMA
• unikaniem płacenia podatku akcyzowego, ze szczególnym uwzględnieniem opodatkowania obrotu paliwami płynnymi,
• oszustwami w zakresie podatku od towarów i usług w obrocie wewnątrzwspólnotowym, w tym przestępstwami „karuzelowymi”,
• wyłudzaniem podatku od towarów i usług poprzez fikcyjne faktury,
• unikaniem płacenia podatku dochodowego poprzez przerzucanie dochodów do podmiotów powiązanych,
• ujawnianiem i zwalczaniem szarej strefy, w tym w handlu i usługach internetowych, oraz nieujawnianiem wszystkich przychodów i ich źródeł,
• gospodarowaniem środkami publicznymi i mieniem Skarbu Państwa.
Przedmiotem zainteresowania organów kontroli skarbowej będą podmioty (często łączące się w zorganizowane grupy przestępcze), których celem działania są oszustwa podatkowe, jako najgroźniejsze i narażające budżet państwa na straty w dużej skali, głównie w zakresie VAT i podatku akcyzowego. W przypadku VAT i akcyzy będzie to następujący zakres:
1. Unikanie płacenia podatku akcyzowego, ze szczególnym uwzględnieniem opodatkowania obrotu paliwami płynnymi
Działania organów kontroli skarbowej będą ukierunkowane przede wszystkim na obrót paliwami płynnymi dokonywany przez zorganizowane grupy przestępcze zajmujące się procederem fałszowania paliw i wprowadzania ich do obrotu bez uiszczenia podatku.
Szczególną uwagę należy zwrócić na obrót wyrobami objętymi zwolnieniami z podatku akcyzowego oraz ostateczne przeznaczenie produktów wytwarzanych i sprzedawanych jako wyroby nieakcyzowe. (...)
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń kontrolnych wyodrębnić można następujące kategorie obrotu, w przypadku których występuje zjawisko unikania płacenia podatku akcyzowego:
• obrót olejem opałowym i olejem żeglugowym(w kontekście możliwości jego odbarwiania i dalszej odsprzedaży jako oleju napędowego),
• obrót olejem opałowym ciężkim(możliwość jego mieszania z innymi komponentami i sprzedaży jako oleju napędowego),
• obrót paliwem nieznanego pochodzenia,
• obrót benzynami specjalnymi(przeznaczonymi do innych celów niż napędowe, które wprowadzane są do obrotu jako benzyny napędowe),
• obrót gazem płynnym propan-butan(przepompowywanie gazu przeznaczonego do celów gospodarczych z butli 11 kg i sprzedaż jako gazu do celów napędowych),
• obrót różnymi komponentami,które w końcowej fazie są wykorzystywane do wyprodukowania paliwa napędowego.
Dlatego szczególna uwaga ukierunkowana będzie na obrót wyrobami objętymi zwolnieniami z podatku akcyzowego oraz ostateczne przeznaczenie produktów wytwarzanych i sprzedawanych jako wyroby nieakcyzowe.
2. Oszustwa w zakresie podatku od towarów i usług w obrocie wewnątrzwspólnotowym, w tym przestępstwa „karuzelowe”
W celu przeciwdziałania oszustwom w podatku VAT typu karuzelowego urzędy kontroli skarbowej będą:
• podejmować działania mające na celu wykrywanie podmiotów mogących uczestniczyć w tym procederze dokonując analiz własnych, analiz raportów z Biura Wymiany Informacji Podatkowej w Koninie oraz informacji otrzymywanych z sieci EUROCANET,
• pozyskiwać i wykorzystywać informacje przy użyciu formularzy SCAC,
• podejmować wielostronne kontrole podatkowe z administracjami podatkowymi innych krajów przy wykorzystaniu regulacji zawartych w Rozporządzeniu Rady (WE) nr 1798/2003 z dnia 7 października 2003 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatku od wartości dodanej.
3. Wyłudzanie podatku od towarów i usług poprzez fikcyjne faktury
REKLAMA
Zjawisko wykorzystywania przez podmioty gospodarcze fikcyjnych faktur powinno pozostawać w stałym zainteresowaniu służb skarbowych z uwagi na dużą skalę tego zjawiska a tym samym znaczące kwoty uszczupleń podatku od towarów i usług, a także podatku dochodowego.
Celem nabywców fikcyjnych faktur jest przede wszystkim zmniejszenie zobowiązań podatkowych w podatku VAT poprzez odliczenie podatku naliczonego z tych faktur, a w podatku dochodowym od osób prawnych/fizycznych poprzez odniesienie ww. faktur w ciężar kosztów uzyskania przychodów lub wyłudzenie zwrotu podatku VAT z urzędu skarbowego.
(...) 7. Postępowania karne skarbowe
Zadania inspektorów kontroli skarbowej, jako finansowych organów postępowania przygotowawczego w sprawach ujawnionych w zakresie działania kontroli skarbowej, w 2009 roku powinny koncentrować się na ukierunkowaniu pracy komórek karnych skarbowych na działania zmierzające do ścigania i pociągnięcia do odpowiedzialności sprawców czynów, które:
• w czasie popełnienia przekraczają dużą i wielką wartość,
• zostały popełnione w grupach zorganizowanych,
• noszą znamiona afer gospodarczych.
Nawiązując do powyższego należy stwierdzić, że przedmiotem postępowań będą przede wszystkim czyny, których społeczna szkodliwość jest znaczna, ujawnione w związku z ukierunkowaniem działań kontroli skarbowej w 2009 r. i najczęściej wyczerpujące znamiona czynów zabronionych, tzw. oszustwa podatkowego, uchylania się od opodatkowania, wystawiania i posługiwania się nierzetelnymi fakturami. (...)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat