reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Strata może być rozliczana przez pięć kolejnych lat

Strata może być rozliczana przez pięć kolejnych lat

Stratę poniesioną w roku podatkowym można odliczyć od dochodów z tego samego źródła w kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Wysokość odliczenia od dochodu w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 16490) wypowiedziało się w sprawie zasad odliczania poniesionej straty ze źródła przychodów w roku podatkowym od dochodów z tego samego źródła w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z wyjaśnieniami MF specyfika opodatkowania dochodów w podatku dochodowym od osób fizycznych polega na tym, że okresem rozliczeniowym jest rok kalendarzowy. Jednakże w przypadku niektórych zdarzeń gospodarczych jest to zbyt krótki okres, w którym możliwe jest uwzględnienie faktycznego ekonomicznego efektu tego zdarzenia. Przykładowo jeżeli w jednym roku podatnik ponosi znaczne koszty związane z uruchomieniem źródła przychodów (np. działalności gospodarczej), to nawet jeżeli już w następnym roku osiąga zysk, to nie zmienia faktu, że tak naprawdę w okresie tych dwóch lat podatkowych efektem ekonomicznym jest ujemne saldo prowadzonej działalności.

Istnieją jednak regulacje, na mocy których możliwe jest odliczanie poniesionej w roku podatkowym straty od dochodów z tego źródła przychodów w kolejnych latach podatkowych. W ten sposób po części chociaż uwzględniona zostaje specyfika ciągłości podejmowanej działalności zarówno gospodarczej, jak i każdej innej działalności zarobkowej.

Dochodem ze źródła przychodów jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Rozliczeniu zatem podlega strata poniesiona ze źródła przychodów, stanowiąca różnicę pomiędzy sumą przychodów a sumą kosztów poniesionych z tego źródła w roku podatkowym.

Strata ta jest odliczana w następnych pięciu latach podatkowych od dochodów uzyskanych z tego samego źródła.

Możliwość odliczenia straty według dotyczy dochodów nie tylko z kapitałów pieniężnych, ale także dochodów z pozostałych źródeł.

Natomiast niedopuszczalne jest rozliczenie straty, jeżeli powstała ona z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, tj. m.in. nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, czy prawa wieczystego użytkowania gruntów; jak również ze źródeł przychodów, z których dochody wolne są od podatku dochodowego.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama