reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Kasy rejestrujące - zwolnienie z obowiązku stosowania

Kasy rejestrujące - zwolnienie z obowiązku stosowania

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących będzie przysługiwało także w przypadku nowych grup podatników.

Po 30 kwietnia 2011 r. tracą moc zwolnienia o charakterze przedmiotowym i podmiotowym w takich dziedzinach, jak: usługi prawnicze, usługi medyczne, doradztwo, usługi opieki społecznej, niektóre kategorie usług świadczonych przez podmioty rozliczające się w podatku dochodowym w systemie ryczałtowym w formie karty podatkowej.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów zawartymi w odpowiedzi na interpelację (nr 19468) we wszystkich tych dziedzinach będzie można korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas po spełnieniu kryteriów dla wymienionych szczególnych tytułów zwolnień.

Wymienione tytuły zwolnień są obecnie określone w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930) i szczegółowo rozpisane w poz. 34 i 37 załącznika do rozporządzenia.

Zwolnienia od ewidencjonowania dotyczą podmiotów zawierających niewielką ilość transakcji i dokumentujących je fakturą lub przyjmujących należność na rachunek bankowy lub w formie przekazu pocztowego.

W ocenie MF przyjęte warunki stosowania tych szczególnych tytułów zwolnień od ewidencji kasowej są w pełni uzasadnione z uwagi na fakt, że budżet w znaczącej części partycypuje w kosztach nabycia kas (por. art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). Resort finansów nie znajduje więc uzasadnienia, aby w obszarach, w których istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w ewidencjonowaniu transakcji objętych podatkiem od towarów i usług, wprowadzać obligatoryjne stosowanie kas rejestrujących.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama