REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomości w trakcie budowy jako nieruchomości inwestycyjne

Jarosław Rajczakowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nieruchomości w trakcie budowy, które mają przynieść w przyszłości korzyści ekonomiczne ze względu na wzrost wartości lub przepływy pieniężne dla przedsiębiorstwa, należy zaliczyć do inwestycji w nieruchomości.

Zmiany zawarte w rozporządzeniu (WE) nr 70/2009 z dnia 23 stycznia 2009 roku od dnia 1 stycznia 2009 roku określają nowe ujęcie i wycenę nieruchomości w trakcie budowy, mających stanowić w przyszłości element inwestycji.

REKLAMA

Autopromocja

Wraz z rozporządzeniem w życie weszły znowelizowane przepisy dotyczące nieruchomości inwestycyjnych (MSR 40 - Nieruchomości inwestycyjne). Przepisy te zgodnie z ustawą o rachunkowości dotyczą wszystkich jednostek zobligowanych do stosowania Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Przed zmianą aktywa te mogły być ujęte jedynie w kategorii rzeczowe aktywa trwałe. Natomiast obecnie, w świetle obowiązującego rozporządzenia, istnieje konieczność ujęcia tych aktywów w grupie inwestycji.

Zmiana wprowadza jednocześnie nowy sposób wyceny dla tego rodzaju aktywów. W przypadku nieruchomości w trakcie budowy występują dwie metody wyceny - według kosztów oraz według modelu wartości godziwej. Znowelizowane przepisy MSR 40 - Nieruchomości inwestycyjne odnoszą się szczegółowo do kwestii wyceny.

Wycena nieruchomości inwestycyjnych >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nieruchomości w trakcie budowy zaleca się wyceniać teraz przede wszystkim według wartości godziwej. Rozporządzenie umożliwia jednak dokonanie wyceny również według kosztów - w dwóch następujących przypadkach:

1) Wycena według kosztów dotyczyć może tych nieruchomości, dla których nie jest możliwe ustalenie ich wartości godziwej w trakcie budowy, jednak przewiduje się możliwość ujęcia ich wyceny w wartości godziwej po zakończeniu prac.

2) Wycena według kosztów możliwa jest w sytuacji braku możliwości wyceny takiej nieruchomości według wartości godziwej nawet po zakończeniu jej budowy. Sytuację tę reguluje wówczas MSR 16 - Rzeczowe aktywa trwałe.

Model wyceny według kosztu dopuszczalny jest dla obu opisanych sytuacji. Wszystkie pozostałe, zarówno nieruchomości inwestycyjne jak również nieruchomości w trakcie budowy, zaliczone do inwestycji należy wycenić zgodnie z jedną z metod wiernie odzwierciedlającą ich wartość. MSR nie przewiduje braku możliwości wyceny tych aktywów w wartości godziwej, jeśli we wcześniejszych ujęciach były one wyceniana według tej metody. Jednostki nie mogą twierdzić, iż utraciły możliwość stosowania tej metody dla aktywa, które zostało uprzednio wycenione według wartości godziwej.

Nowelizacja anuluje paragraf 9d, 22 i 57e poprzedniego rozporządzenie dotyczące ujęcia, wyceny i przeniesienia nieruchomości w trakcie budowy. Wprowadzone zostały doprecyzowania w paragrafie 48,53 i 54 dające jasny i precyzyjny obraz ujęcia nieruchomości jako inwestycji.

NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNE

Nieruchomości, które nie są użytkowane przez jednostkę w prowadzonej działalności gospodarczej. Posiadane są w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych w formie przychodów z czynszów lub wzrostu wartości rynkowej, względnie obie te korzyści.

WYCENA WEDŁUG WARTOŚCI GODZIWEJ

Wartość, która odpowiada rzeczywistej wartości rynkowej, choć zawsze należy pamiętać, że dopóki nie dochodzi do transakcji kupna-sprzedaży, nawet cena rynkowa stanowi wartość hipotetyczną. MSR nr 40 zaleca, aby ustalając wartość godziwą nieruchomości inwestycyjnej, jednostka korzystała z usług wykwalifikowanego, niezależnego rzeczoznawcy.

 

WYCENA WEDŁUG KOSZTÓW

Wartość poniesionych w przeszłości kosztów lub przekazanych innych dóbr w momencie wytworzenia, przypisana do danego składnika aktywów.

Przykład

Jednostka posiada nieruchomość w trakcie budowy, która w przyszłości zostanie przeznaczona na inwestycje. Budowa została rozpoczęta 1 lipca 2008 i do końca roku pochłonęła 1 000 000 zł. W roku 2009 dalszy tok prac spowodował zwiększenie kosztów budowy o kolejne 2 000 000 zł. 31 grudnia 2009 roku wartość godziwa tej nieruchomości wynosiła 4 000 000 zł (wycena rzeczoznawcy). Prace potrwają co najmniej do 2011 roku. Jak ujęta zostanie nieruchomość i koszty z nią związane na dzień 31 grudnia 2009 roku?

I moment bilansowy - sytuacja na 31.12.2008r. (rozpoczęcie inwestycji niefinansowej)

1.Koszty poniesione na budowę nieruchomości

Wn „Środki trwałe w budowie” 1 000 000

Ma „Zobowiązania” 1 000 000

II moment bilansowy 31.12.2009r.( kontynuacja budowy i przekwalifikowanie)

1. Poniesienie kosztów na dalszą budowę nieruchomości w ciągu 2009 roku

Wn „Środki trwałe w  budowie” 2 000 000 (Sp. 1 000 000)

Ma „Zobowiązania” 2 000 000

2. Przekwalifikowanie nieruchomości z rzeczowych aktywów trwałych do inwestycji

Wn „Inwestycje w nieruchomości” 3 000 000 ( nowelizacja MSR 40)

Ma „Środki trwałe w budowie” 3 000 000

3. Aktualizacja wyceny wg wartości godziwej

Wn „Aktualizacja wyceny” 1 000 000

Ma „Pozostałe przychody operacyjne” 1 000 000

Powyższe opracowanie dotyczy nowelizacji MSR 40 obowiązujące od dnia 1 stycznia 2009 roku.

Jarosław Rajczakowski

Doktorant KNoP

SGH w Warszawie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA