REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wartość nieruchomości trzeba aktualizować

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konieczność dokonania aktualizacji aktywów może być wywołana spadkiem cen niektórych dóbr. Będzie ona konieczna, gdy fakt ten negatywnie wpłynie na realizację umów zawartych z kontrahentami.

Spółki, w szczególności produkcyjne, które funkcjonują na rynku, korzystają z różnego rodzaju aktywów. Mogą nimi być np. maszyny oraz samochody. Podmioty mogą także dysponować innymi aktywami finansowymi bądź niefinansowymi np. nieruchomościami inwestycyjnymi. Należy pamiętać, że polskie prawo bilansowe wymaga, aby co najmniej raz w roku (na dzień bilansowy) aktywa takie poddawać aktualizacji. Podmioty mogą mieć jednak problemy z identyfikacją składników majątku, które należałoby poddać procedurze aktualizacyjnej. Z tego względu Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) wydał krajowy standard rachunkowości nr 4 - Utrata wartości aktywów.

Autopromocja

W punkcie 4 tego standardu wymienione są kryteria, które determinują konieczność dokonania procedury aktualizującej.

Warunki dokonania odpisów

Zgodnie ze standardem spółka musi zweryfikować, czy wystąpiły okoliczności wskazujące na to, że z przyczyn od siebie niezależnych może ona nie uzyskać należnych jej kwot pieniężnych, innych aktywów finansowych, dóbr lub świadczeń. Może to być wywołane np. występowaniem negatywnych zmian w środowisku technologicznym, rynkowym, gospodarczym, prawnym i innym, w którym działają emitenci instrumentów finansowych posiadanych przez spółkę, jej dłużnicy i inni kontrahenci. Zmiany te mogą bowiem powodować w ich działalności znaczące trudności finansowe, wpływają na niedotrzymanie warunków umowy lub wywołują wysokie prawdopodobieństwo likwidacji upadłości.

KSR nr 4 zwraca uwagę, że utrata wartości aktywów nie następuje automatycznie, np. w przypadku gdy zanika aktywny rynek z powodu wycofania z obrotu danego instrumentu finansowego, dobra lub świadczenia wynikający z przesłanek gospodarczych a niewymuszony trudnościami. Z utratą wartości nie mamy do czynienia również w przypadku krótkoterminowego spadku wartości (rynkowej, godziwej, ustalonej zgodnie z metodą praw własności lub w skorygowanej cenie nabycia) składnika aktywów, dla którego ustawa o rachunkowości przewiduje taki poziom wyceny bilansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczność dokonania na dzień bilansowy aktualizacji istnieje wówczas, gdy następuje znaczący i przedłużający się spadek ich wartości (rynkowej, godziwej, ustalonej zgodnie z metodą praw własności lub w skorygowanej cenie nabycia) poniżej wartości ustalonej przy ich wprowadzeniu do ksiąg rachunkowych jednostki.

Standard wskazuje również, że potrzeba przeprowadzenia procedury aktualizacji może być wywołana także zmianą w krajowej lub lokalnej sytuacji gospodarczej, takiej jak na przykład wzrost bezrobocia, spadek cen nieruchomości, spadek cen niektórych dóbr.

Będzie tak, jeżeli czynniki te mogą negatywnie wpływać na realizację umów zawartych z emitentami, dłużnikami i innymi kontrahentami.

Inwestycje krótkoterminowe

Spółki mogą posiadać np. niezaliczane do towarów dzieła sztuki, antyki, monety o wartości numizmatycznej lub cenne przedmioty użytkowe, przeznaczone do zbycia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Stanowią one inwestycje krótkoterminowe i mogą być wycenianie na dzień bilansowy w cenie (wartości) rynkowej albo w cenie nabycia zależnie od tego, która z nich jest niższa. Zgodnie ze KSR nr 4 dla inwestycji krótkoterminowych, dla których istnieje aktywny rynek, ustala się ich wartość rynkową. Z kolei za taką wartość przyjmuje się odpowiednio ceny udokumentowane przeprowadzonymi ostatnio transakcjami sprzedaży, wynikające z powszechnie dostępnych cenników specjalistycznych sklepów, domów aukcyjnych, antykwariatów i innych jednostek zajmujących się obrotem takimi dobrami. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie wiarygodnej wartości rynkowej, jego wartość godziwą na dzień bilansowy określa się w inny sposób, korzystając na przykład z usług rzeczoznawcy.

 

Ujęcie odpisu aktualizacyjnego

Odpisu aktualizującego wycenę takiej inwestycji dokonuje się, jeżeli na dzień bilansowy księgowa wartości tej inwestycji jest wyższa od jej wartości rynkowej. Odpis obniża wartość składnika aktywów i jednocześnie odnoszony jest na wynik finansowy (aktualizacja wartości inwestycji).

Może się stać, że wartość inwestycji krótkoterminowej wynikająca z ksiąg rachunkowych nie jest jej wartością w cenie nabycia (ponieważ wcześniej dokonano odpisów aktualizujących cenę nabycia), a wartość rynkowa ustalona na ten dzień jest wyższa od wartości inwestycji w cenie jej nabycia. W takiej sytuacji spółka powinna ustalić różnicę pomiędzy niższą wartością wynikającą z ksiąg rachunkowych i wyższą od niej wartością w cenie nabycia. Następnie podwyższa ona wartość wynikającą z ksiąg rachunkowych, doprowadzając ją do wartości rynkowej nie wyższej od pierwotnej ceny nabycia, która w takim przypadku wyznacza wartość bilansową tej inwestycji. Kwotę zwiększenia odnosi się na wynik finansowy (aktualizacja wartości inwestycji).

Sposób ujęcia w księgach rachunkowych, na dzień bilansowy korekty wartości inwestycji krótkoterminowej wynikającej z ksiąg rachunkowych o odpis aktualizujący zależy od przyjętego w jednostce. Według standardu odpis może zostać wyodrębniony jako aktualizacja wyceny danej inwestycji spowodowana utratą wartości lub też pomniejszyć bezpośrednio wartość inwestycji wynikającą z ksiąg rachunkowych. KSR zaleca stosowanie pierwszego rozwiązania.

PRZYKŁAD

ODPIS AKTUALIZUJĄCY NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNEJ

Spółka na dzień bilansowy wykonała procedurę aktualizującą (z powodu trwałej utraty wartości) wartości nieruchomości inwestycyjnej wycenianej w wartości rynkowej.

• Cena nabycia tej nieruchomości wynosiła 60 tys. zł

• Wartość wykazana w księgach rachunkowych - 64 tys. zł

• Wartość ustalona na dzień bilansowy - 48 tys. zł

W ubiegłych okresach sprawozdawczych zmiany wartości rynkowej tej nieruchomości powodowały zarówno zwiększenia, jak i zmniejszenia odnoszącego się do niej kapitału z aktualizacji wyceny. Na dzień bilansowy kapitał ten wynosi 4 tys. zł. Dotychczas zarejestrowane przez podmiot we wcześniejszych okresach obciążenia kosztów z tytułu aktualizacji wartości tej nieruchomości wynosiły 1,4 tys. zł i zostały w pełni pokryte późniejszymi zwiększeniami wartości godziwej ujmowanymi w przychodach.

Ujęcie w księgach

Spółka ustaliła, że odpis aktualizujący jej wartość spowodowany trwałą utratą wartości wynosi (60 tys. - 48 tys.) 12 tys. zł. Rozlicza więc związany z nią kapitał z aktualizacji wyceny (4 tys. zł) i koryguje wartość bilansową nieruchomości do poziomu ceny nabycia. Następnie obciąża koszty finansowe odpisem aktualizującym 12 tys. zł, a jednocześnie pomniejsza wartość nieruchomości (o kwotę 12 tys. zł).

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 10 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

    Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

    Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

    Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

    Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

    Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

    Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

    Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

    Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    REKLAMA