REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wartość nieruchomości trzeba aktualizować

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Konieczność dokonania aktualizacji aktywów może być wywołana spadkiem cen niektórych dóbr. Będzie ona konieczna, gdy fakt ten negatywnie wpłynie na realizację umów zawartych z kontrahentami.

Spółki, w szczególności produkcyjne, które funkcjonują na rynku, korzystają z różnego rodzaju aktywów. Mogą nimi być np. maszyny oraz samochody. Podmioty mogą także dysponować innymi aktywami finansowymi bądź niefinansowymi np. nieruchomościami inwestycyjnymi. Należy pamiętać, że polskie prawo bilansowe wymaga, aby co najmniej raz w roku (na dzień bilansowy) aktywa takie poddawać aktualizacji. Podmioty mogą mieć jednak problemy z identyfikacją składników majątku, które należałoby poddać procedurze aktualizacyjnej. Z tego względu Komitet Standardów Rachunkowości (KSR) wydał krajowy standard rachunkowości nr 4 - Utrata wartości aktywów.

REKLAMA

Autopromocja

W punkcie 4 tego standardu wymienione są kryteria, które determinują konieczność dokonania procedury aktualizującej.

Warunki dokonania odpisów

Zgodnie ze standardem spółka musi zweryfikować, czy wystąpiły okoliczności wskazujące na to, że z przyczyn od siebie niezależnych może ona nie uzyskać należnych jej kwot pieniężnych, innych aktywów finansowych, dóbr lub świadczeń. Może to być wywołane np. występowaniem negatywnych zmian w środowisku technologicznym, rynkowym, gospodarczym, prawnym i innym, w którym działają emitenci instrumentów finansowych posiadanych przez spółkę, jej dłużnicy i inni kontrahenci. Zmiany te mogą bowiem powodować w ich działalności znaczące trudności finansowe, wpływają na niedotrzymanie warunków umowy lub wywołują wysokie prawdopodobieństwo likwidacji upadłości.

KSR nr 4 zwraca uwagę, że utrata wartości aktywów nie następuje automatycznie, np. w przypadku gdy zanika aktywny rynek z powodu wycofania z obrotu danego instrumentu finansowego, dobra lub świadczenia wynikający z przesłanek gospodarczych a niewymuszony trudnościami. Z utratą wartości nie mamy do czynienia również w przypadku krótkoterminowego spadku wartości (rynkowej, godziwej, ustalonej zgodnie z metodą praw własności lub w skorygowanej cenie nabycia) składnika aktywów, dla którego ustawa o rachunkowości przewiduje taki poziom wyceny bilansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konieczność dokonania na dzień bilansowy aktualizacji istnieje wówczas, gdy następuje znaczący i przedłużający się spadek ich wartości (rynkowej, godziwej, ustalonej zgodnie z metodą praw własności lub w skorygowanej cenie nabycia) poniżej wartości ustalonej przy ich wprowadzeniu do ksiąg rachunkowych jednostki.

Standard wskazuje również, że potrzeba przeprowadzenia procedury aktualizacji może być wywołana także zmianą w krajowej lub lokalnej sytuacji gospodarczej, takiej jak na przykład wzrost bezrobocia, spadek cen nieruchomości, spadek cen niektórych dóbr.

Będzie tak, jeżeli czynniki te mogą negatywnie wpływać na realizację umów zawartych z emitentami, dłużnikami i innymi kontrahentami.

Inwestycje krótkoterminowe

Spółki mogą posiadać np. niezaliczane do towarów dzieła sztuki, antyki, monety o wartości numizmatycznej lub cenne przedmioty użytkowe, przeznaczone do zbycia w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Stanowią one inwestycje krótkoterminowe i mogą być wycenianie na dzień bilansowy w cenie (wartości) rynkowej albo w cenie nabycia zależnie od tego, która z nich jest niższa. Zgodnie ze KSR nr 4 dla inwestycji krótkoterminowych, dla których istnieje aktywny rynek, ustala się ich wartość rynkową. Z kolei za taką wartość przyjmuje się odpowiednio ceny udokumentowane przeprowadzonymi ostatnio transakcjami sprzedaży, wynikające z powszechnie dostępnych cenników specjalistycznych sklepów, domów aukcyjnych, antykwariatów i innych jednostek zajmujących się obrotem takimi dobrami. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie wiarygodnej wartości rynkowej, jego wartość godziwą na dzień bilansowy określa się w inny sposób, korzystając na przykład z usług rzeczoznawcy.

 

Ujęcie odpisu aktualizacyjnego

REKLAMA

Odpisu aktualizującego wycenę takiej inwestycji dokonuje się, jeżeli na dzień bilansowy księgowa wartości tej inwestycji jest wyższa od jej wartości rynkowej. Odpis obniża wartość składnika aktywów i jednocześnie odnoszony jest na wynik finansowy (aktualizacja wartości inwestycji).

Może się stać, że wartość inwestycji krótkoterminowej wynikająca z ksiąg rachunkowych nie jest jej wartością w cenie nabycia (ponieważ wcześniej dokonano odpisów aktualizujących cenę nabycia), a wartość rynkowa ustalona na ten dzień jest wyższa od wartości inwestycji w cenie jej nabycia. W takiej sytuacji spółka powinna ustalić różnicę pomiędzy niższą wartością wynikającą z ksiąg rachunkowych i wyższą od niej wartością w cenie nabycia. Następnie podwyższa ona wartość wynikającą z ksiąg rachunkowych, doprowadzając ją do wartości rynkowej nie wyższej od pierwotnej ceny nabycia, która w takim przypadku wyznacza wartość bilansową tej inwestycji. Kwotę zwiększenia odnosi się na wynik finansowy (aktualizacja wartości inwestycji).

Sposób ujęcia w księgach rachunkowych, na dzień bilansowy korekty wartości inwestycji krótkoterminowej wynikającej z ksiąg rachunkowych o odpis aktualizujący zależy od przyjętego w jednostce. Według standardu odpis może zostać wyodrębniony jako aktualizacja wyceny danej inwestycji spowodowana utratą wartości lub też pomniejszyć bezpośrednio wartość inwestycji wynikającą z ksiąg rachunkowych. KSR zaleca stosowanie pierwszego rozwiązania.

PRZYKŁAD

ODPIS AKTUALIZUJĄCY NIERUCHOMOŚCI INWESTYCYJNEJ

Spółka na dzień bilansowy wykonała procedurę aktualizującą (z powodu trwałej utraty wartości) wartości nieruchomości inwestycyjnej wycenianej w wartości rynkowej.

• Cena nabycia tej nieruchomości wynosiła 60 tys. zł

• Wartość wykazana w księgach rachunkowych - 64 tys. zł

• Wartość ustalona na dzień bilansowy - 48 tys. zł

W ubiegłych okresach sprawozdawczych zmiany wartości rynkowej tej nieruchomości powodowały zarówno zwiększenia, jak i zmniejszenia odnoszącego się do niej kapitału z aktualizacji wyceny. Na dzień bilansowy kapitał ten wynosi 4 tys. zł. Dotychczas zarejestrowane przez podmiot we wcześniejszych okresach obciążenia kosztów z tytułu aktualizacji wartości tej nieruchomości wynosiły 1,4 tys. zł i zostały w pełni pokryte późniejszymi zwiększeniami wartości godziwej ujmowanymi w przychodach.

Ujęcie w księgach

Spółka ustaliła, że odpis aktualizujący jej wartość spowodowany trwałą utratą wartości wynosi (60 tys. - 48 tys.) 12 tys. zł. Rozlicza więc związany z nią kapitał z aktualizacji wyceny (4 tys. zł) i koryguje wartość bilansową nieruchomości do poziomu ceny nabycia. Następnie obciąża koszty finansowe odpisem aktualizującym 12 tys. zł, a jednocześnie pomniejsza wartość nieruchomości (o kwotę 12 tys. zł).

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 10 ust. 3 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pewny i stały zysk z oszczędności: np. 6,2% rocznie przez 3 lata. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

REKLAMA

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

REKLAMA

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

REKLAMA