| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > VAT 2014 > Kaucja gwarancyjna w VAT

Kaucja gwarancyjna w VAT

Nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła regulacje dotyczące składania kaucji gwarancyjnej przez podmioty dokonujące dostaw towarów wrażliwych, które nie posiadają w dniu złożenia wniosku zaległości podatkowych.

 

 

 


Kaucja gwarancyjna


Ustawą z dnia 26 lipca 2013 roku wprowadzono do ustawy o VAT instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy (odpowiedzialność solidarna) w obrocie niektórymi wyrobami stalowymi (nieobjętymi mechanizmem odwrotnego obciążenia), paliwami i zlotem nieobrobionym. Do ustawy o VAT wprowadzono również regulacje dotyczące składania kaucji gwarancyjnej przez podmioty dokonujące dostaw towarów wrażliwych, które nie posiadają w dniu złożenia wniosku zaległości podatkowych.

Złożenie kaucji gwarancyjnej daje możliwość wpisu do wykazu podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną w odpowiedniej wysokości, zawierającego oprócz danych dostawcy, informację o wysokości kaucji gwarancyjnej. Wykaz ten publikowany jest przez Ministerstwo Finansów w lokalizacji: http://www.kaucja-gwarancyjna.mofnet.gov.pl.

Dla kontrahentów, współpracujących z dostawcami, którzy prowadzą omawianą działalność, korzystanie z wykazu złożonych kaucji gwarancyjnych da możliwość oceny, czy transakcje z danym podmiotem niosą ryzyko możliwości potencjalnego wystąpienia solidarnej odpowiedzialności.

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Zapraszamy do dyskusji na forum

Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT


Kaucja gwarancyjna - warunki


Ustawodawca przewidział kilka form, w jakich kaucja gwarancyjna może zostać złożona przez przedsiębiorcę a są to:

- Depozyt pieniężny złożony na rachunek urzędu skarbowego

- Gwarancja bankowa

- Gwarancja ubezpieczeniowa

- Pisemne, potwierdzone i nieodwołalne upoważnienie organu podatkowego do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku.

Przedsiębiorca, który chce złożyć kaucję gwarancyjną, może sam zdecydować o wyborze jej formy spośród wyżej wymienionych opcji.

Kaucja gwarancyjna może być złożona bezterminowo albo na określony czas liczony w miesiącach, jednak minimalnie na 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014

Najważniejsze zmiany w VAT 2014

 

 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Accace

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »