Kaucja gwarancyjna w VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kaucja gwarancyjna
Ustawą z dnia 26 lipca 2013 roku wprowadzono do ustawy o VAT instytucję odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe w VAT sprzedawcy (odpowiedzialność solidarna) w obrocie niektórymi wyrobami stalowymi (nieobjętymi mechanizmem odwrotnego obciążenia), paliwami i zlotem nieobrobionym. Do ustawy o VAT wprowadzono również regulacje dotyczące składania kaucji gwarancyjnej przez podmioty dokonujące dostaw towarów wrażliwych, które nie posiadają w dniu złożenia wniosku zaległości podatkowych.
Złożenie kaucji gwarancyjnej daje możliwość wpisu do wykazu podmiotów, które złożyły kaucję gwarancyjną w odpowiedniej wysokości, zawierającego oprócz danych dostawcy, informację o wysokości kaucji gwarancyjnej. Wykaz ten publikowany jest przez Ministerstwo Finansów w lokalizacji: http://www.kaucja-gwarancyjna.mofnet.gov.pl.
Dla kontrahentów, współpracujących z dostawcami, którzy prowadzą omawianą działalność, korzystanie z wykazu złożonych kaucji gwarancyjnych da możliwość oceny, czy transakcje z danym podmiotem niosą ryzyko możliwości potencjalnego wystąpienia solidarnej odpowiedzialności.
Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo
Zapraszamy do dyskusji na forum
Faktura przed dostawą towarów - kiedy odliczyć VAT
Kaucja gwarancyjna - warunki
Ustawodawca przewidział kilka form, w jakich kaucja gwarancyjna może zostać złożona przez przedsiębiorcę a są to:
- Depozyt pieniężny złożony na rachunek urzędu skarbowego
- Gwarancja bankowa
- Gwarancja ubezpieczeniowa
- Pisemne, potwierdzone i nieodwołalne upoważnienie organu podatkowego do dysponowania środkami zgromadzonymi na rachunku.
Przedsiębiorca, który chce złożyć kaucję gwarancyjną, może sam zdecydować o wyborze jej formy spośród wyżej wymienionych opcji.
Kaucja gwarancyjna może być złożona bezterminowo albo na określony czas liczony w miesiącach, jednak minimalnie na 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Jak służby finansowo-księgowe powinny przygotować się na zmiany w VAT 2014
Najważniejsze zmiany w VAT 2014
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat