Opodatkowanie marży - VAT 2014 r.
REKLAMA
REKLAMA
Podstawą opodatkowania VAT jest, co do zasady, wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Nie jest to jednak zasada bezwzględnie obowiązująca.
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
Są dwie procedury, w przypadku których podstawą opodatkowania VAT nie jest całość zapłaty, lecz marża. To tzw. procedury opodatkowania marży.
1. Procedura marży przy świadczeniu usług turystyki
Pierwszą procedurę marży określają przepisy art. 119 ustawy o VAT. Ma ona zastosowanie do opodatkowania usług turystyki. Określenie tej procedury jest uzasadnione specyfiką działalności turystycznej. Usługi turystyki świadczone są często na terytorium dwóch lub więcej państw, w konsekwencji podatnicy świadczący te usługi ponoszą koszty podatku w różnych państwach.
Co prawda najczęściej podatek ten może zostać przez tych podatników odzyskany, lecz przeważnie konieczne jest składanie w tym celu wniosków o zwrot podatku, a następnie oczekiwanie (czasem dość długie) na zwrot podatku.
Dlatego przepisy unijne (a za nimi przepisy poszczególnych państw członkowskich, w tym Polski) ułatwiają działalność podatnikom świadczącym usługi turystyki, pozwalając im na opodatkowanie marży. Skutkiem tego opodatkowana jest tylko ta część usługi, która stanowi wynagrodzenie podatnika (a zwrotu zagranicznego podatku dokonują podatnikowi turyści w ramach nieopodatkowanej części wynagrodzenia podatnika).
Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Procedury opodatkowania marży według nowych zasad”
Artykuł kompleksowo omawia, w jakich przypadkach ma zastosowanie procedura marży, na jakich zasadach powstaje obowiązek podatkowy dla sprzedaży opodatkowanej według procedury marży oraz jaką treść powinny zawierać faktury dotyczące sprzedaży opodatkowanej według procedury marży. Tekst porusza również kwestię procedury marży w ujęciu rachunkowym oraz w zakresie kas rejestrujących. Został poparty orzecznictwem oraz ciekawymi przykładami.
Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania
Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat