Jak wnieść skargę do WSA na decyzję izby skarbowej
REKLAMA
Podatnicy skargę na decyzję dyrektora izby skarbowej mogą wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia. Taka sytuacja ma miejsce, gdy stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Skargę należy wnieść w terminie do trzydziestu dni od dnia doręczenia decyzji. Skarżący powinien uiścić opłaty sądowe przy jej wnoszeniu.
Dyrektor danej izby przekazuje skargę do WSA w ciągu trzydziestu dni od dnia jej wniesienia wraz z aktami sprawy i swoją odpowiedzią na skargę. Dyrektor może też nie przekazać do WSA sprawy do rozpatrzenia, uwzględniając słuszność skargi.
Skarga do WSA powinna zawierać m.in.:
WSA odrzuci skargę w każdej sytuacji, gdy jej wniesienie jest niedopuszczalne. Przyczynami odrzucenia skargi może być np. to, że wniesiono ją po upływie terminu do wniesienia skargi. Taki skutek powoduje też np. nieuzupełnienie w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi (najczęściej jest to nieopłacenie wymaganych kosztów sądowych).
WSA, uwzględniając skargę na decyzję lub postanowienie, może uchylić je w całości albo w części. Warunkiem jest np. stwierdzenie naruszenia przepisów, które miało wpływ na przebieg postępowania podatkowego. Efektem takiego orzeczenia WSA będzie ponowne rozpoznanie sprawy przez organy podatkowe. Drugi typ rozstrzygnięć WSA polega na definitywnym wyeliminowaniu wadliwej decyzji, stwierdzając jej nieważność – sprawa podatnika nie jest wtedy ponownie rozpatrywana przez organy podatkowe.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Tomasz Król
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat