Ustalanie różnic kursowych - od wyboru metody zależy obowiązek badania sprawozdania
REKLAMA
Rozchód zagranicznych środków pieniężnych można wyceniać metodą:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Od nowego roku ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadzono nowe regulacje dotyczące ustalania różnic kursowych.
Wybierając ustalanie różnic kursowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, jednostka musi spełnić dwa warunki:
Oznacza to, że ustalając różnice kursowe na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, należy sprawozdanie finansowe poddać badaniu, nawet jeśli spółka nie miałaby takiego obowiązku, gdyby tej metody nie wybrała.
Ustalając różnice kursowe według przepisów ustawy o rachunkowości, podatnicy zaliczają je odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów.
Uwaga! Decydując się na ustalanie różnic kursowych na podstawie przepisów o rachunkowości, podatnicy na pierwszy dzień roku podatkowego, w którym wybrana została ta metoda, zaliczają odpowiednio do przychodów lub kosztów uzyskania przychodów naliczone różnice kursowe ustalone na podstawie przepisów o rachunkowości na ostatni dzień poprzedniego roku podatkowego.
W wyniku nowelizacji uściślono również pojęcie średniego kursu. Według nowego przepisu przez średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski rozumie się kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu lub poniesienia kosztu.
Uwaga! Definicja ta ma zastosowanie tylko do przepisów o podatkach dochodowych.
Reasumując:
Podstawa prawna:
Wioletta Chaczykowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat