reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak w księgach rachunkowych zaewidencjonować zakup serwera

Jak w księgach rachunkowych zaewidencjonować zakup serwera

Nasza firma kupiła serwer wraz z UPS i Switchcom. Wszystko figuruje na jednej fakturze na kwotę 5 tys. zł netto. Czy powinniśmy ująć to jako jeden środek trwały? Czy wprowadzić do ewidencji jako komputer na koncie 491 i amortyzować stawką 30 proc.?


Zgodnie z ustawą o rachunkowości do środków trwałych zalicza się urządzenia kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Do identyfikowania środków trwałych pomocniczo wykorzystuje się Klasyfikację Środków Trwałych (KŚT), zgodnie z którą za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy obiekt spełniający określone funkcje w procesie, do którego został przeznaczony.

W skład poszczególnych obiektów oprócz właściwego urządzenia, aparatu czy zespołu wchodzi normalne wyposażenie należące do obiektu, a także wyposażenie dodatkowe i specjalne związane na stałe z danym obiektem.


W analizowanym przypadku serwer należy do rodzaju 491 „Zespoły komputerowe”, który obejmuje maszyny i urządzenia do wprowadzenia, przetwarzania, przechowywania i wyprowadzania informacji cyfrowych lub analogowych oraz urządzenia do przekazywania danych na odległość. W KŚT wskazano, że do tego rodzaju zalicza się m.in. jednostki centralne, urządzenia transmisji danych, jednostki zasilające. Za odrębne obiekty objęte grupą 4 uważa się poszczególne urządzenia oraz zespoły urządzeń wraz ze stałym wyposażeniem. A zatem urządzenia powiązane konstrukcyjno-technologicznie w zespoły należy traktować jako jeden obiekt inwentarzowy.


W analizowanej sytuacji UPS (zasilacz awaryjny) nabyty jako urządzenie peryferyjne do serwera powinien być ujęty łącznie z serwerem jako jeden środek trwały, o ile jest modelem przeznaczonym na stałe wyłącznie dla serwera. Uniwersalny UPS, który mógłby pracować również z innymi komputerami, może być ujęty jako odrębny środek trwały.


W przypadku Switcha, możliwość wyodrębnienia go jako samodzielnego środka trwałego zależy również od jego przeznaczenia. Switch (firmy 3com) to urządzenie sieciowe, rozdzielnik, do którego podłączone są wszystkie komputery (stacje robocze) oraz - w tym wypadku - serwer. Element ten spaja komputery ze sobą i z serwerem w sieć. Serwer bez tego urządzenia może być połączony tylko z jednym komputerem.

Jeśli Switch został nabyty w celu połączenia serwera z kilkoma stanowiskami roboczymi, wówczas jest on nieodzownym elementem serwera. W przypadku jednak, gdy miałby on jedynie łączyć poszczególne komputery niezależnie od serwera, wówczas mógłby być traktowany jako samodzielny środek trwały. W analizowanej sytuacji wydaje się jednak, że przeznaczeniem Switcha było połączenie serwera z pozostałymi komputerami.


Dlatego prawidłowe byłoby jego potraktowanie również jako urządzenia peryferyjnego do serwera i ujęcie serwera i Switcha jako jeden obiekt.

Zgodnie z wykazem stawek amortyzacyjnych załączonym do ustaw podatkowych stawka amortyzacyjna dla serwera i innych urządzeń zaliczanych do zestawów komputerowych wynosi 30 proc. Urządzenia o wartości poniżej 3,5 tys. zł można jednorazowo zaliczyć w koszty.


Podstawa prawna:

- Art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Monika Tacakiewicz

biegły rewident, Rödl & Partner

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama