Jak rozliczyć koszty badania sprawozdań finansowych
REKLAMA
Firmy, których sprawozdania finansowe podlegają badaniu przez biegłego rewidenta, co roku ponoszą z tego tytułu znaczące koszty. W ustawie o rachunkowości nie ma bezpośrednio przepisu nakazującego ujmowanie rezerw na koszty badania - przykładowo w bilansie za 2006 rok, które zostaną poniesione w 2007 roku. Jednak zdania w zakresie konieczności ich tworzenia są podzielone. Część ekspertów stoi na stanowisku, że ujmowanie rezerw z tego tytułu jest konieczne nawet wtedy, gdy wydatki w tym celu co roku ponoszone są w podobnej wysokości. Wynika to z zasady memoriału, zgodnie z którą w księgach rachunkowych jednostki należy ująć wszystkie obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. W takim przypadku w momencie faktycznego poniesienia kosztów usług audytora zostaje rozwiązana wcześniej utworzona w tym celu rezerwa (patrz przykład).
Jeżeli mimo tych argumentów spółka nie tworzy rezerw na koszty badania, bezpośrednio zalicza je w koszty działalności operacyjnej. Zakładając więc, że prowadzi ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4, może to odzwierciedlać poniższy zapis: strona Wn 420 „Usługi obce” (wartość netto), 225 VAT naliczony i jego rozliczenie (wartość VAT), strona Ma konta 300 „Rozliczenie zakupu” (wartość brutto).
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Jak ująć wydatki na biegłego rewidenta
Agnieszka Pokojska
PODSTAWA PRAWNA
- Art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat