REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć podatku od zysków kapitałowych z lokat bankowych

Iwona Jabłońska

REKLAMA

Zyski kapitałowe są opodatkowane 19% podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem Belki). Podatek ten jest naliczany m.in. od odsetek z rachunków bankowych i lokat, od zysków z funduszy inwestycyjnych, akcji oraz innych papierów wartościowych. Jest jednak legalny sposób (chociaż nieco pracochłonny), aby tego podatku nie zapłacić.

Ominięcie podatku dochodowego spowoduje, że w sumie zyski z lokat będą znacznie wyższe. Jak zatem uniknąć płacenia tego podatku? Otóż zamiast zakładać jedną lokatę bankową, należy założyć wiele lokat na niższe kwoty i krótszy okres, tak aby naliczone odsetki (za cały okres lokaty) nie przekroczyły kwoty 2,49 zł na jedną lokatę. Wtedy wartość zapłaconego podatku zostanie zaokrąglona do 0,00 zł.


Kwota odsetek „do 2,49 zł” jest istotna o tyle, że zaokrągleniu do pełnego złotego podlega również podstawa opodatkowania (a nie tylko sama kwota podatku). Jeżeli więc nasz zysk wyniósł np. 5,49 zł, to zapłacimy podatek dochodowy od 5 zł, czyli 95 gr, (a po zaokrągleniu będzie to 1 zł). Końcówkę do 49 gr (włącznie) zaokrągla się do pełnych złotych w dół, natomiast od 50 gr (włącznie) w górę.

Łatwo zatem obliczyć, że jeżeli naliczone odsetki (zysk) wyniosą 2,49 zł, to zostaną one (podstawa opodatkowania) zaokrąglone do 2 zł. Obliczony 19% podatek to 38 gr, który zostanie zaokrąglony w dół. Tym sposobem de facto podatek od zysku do kwoty 2,49 zł wyniesie 0,00 zł.


Aby skorzystać z tego sposobu, należy jednak bardzo dokładnie wyliczyć kwotę przysługujących nam po okresie lokaty odsetek. Jeśli wyliczenie będzie nieprecyzyjne, to może się okazać, że zapłacimy podatek Belki w dużo wyższej wysokości niż normalnie. Przykładowo, jeżeli zarobimy nie „do 2,49 zł”, lecz o grosz więcej, czyli 2,50 zł, to podstawą opodatkowania będzie 3 zł, podatek wyniesie więc 57 gr i zostanie zaokrąglony do pełnej złotówki (1 zł). Okaże się więc, że zapłacimy nie 19%, lecz aż 40% podatku (1 : 2,50 × × 100%). Oczywiście dokładne wyliczenie nie ma sensu przy dużych lokatach, bo wówczas i tak zapłacimy 19% podatku +/- kilkadziesiąt groszy (które nie mają wtedy znaczenia). Jednak przy wielu małych lokatach jest to bardzo istotne.


Jak to zrobić w praktyce? Załóżmy, że dysponujemy kwotą 9600 zł, którą chcemy ulokować na 12 miesięcy. Jeśli „włożymy” tę kwotę na jedną lokatę, to odsetki wyniosą znacznie więcej niż 2,49 zł. Rozwiązaniem jest założenie zamiast jednej lokaty na pełną kwotę wielu lokat na małe kwoty oraz na krótki okres.

Założenia:

- lokata bankowa na okres jednego miesiąca lub 12 miesięcy,

- oprocentowanie w wysokości 3,80% rocznie,

- kapitalizacja odsetek lub przelew na konto osobiste,

- brak minimalnej wartości lokaty.

Standardowe rozwiązanie to założenie jednej lokaty bankowej na pełną kwotę i na okres 12 miesięcy (przewidywany okres trwania inwestycji). Sytuacja taka została przedstawiona w przykładzie 1.


Przykład 1


Inwestor wpłacił na 12-miesięczną lokatę 9600 zł. Jej oprocentowanie to 3,80%. Naliczone odsetki to 364,80 zł brutto (9600 × 3,80%). Natomiast podatek od zysków kapitałowych wyniósł 69 zł (365 × 19%, po zaokrągleniu do pełnego złotego) i został pobrany przez płatnika podatku, czyli bank. Oszczędzający otrzymał zatem295,49 złnetto, co dało zysk w wysokości3,078%netto.

Zamiast jednej lokaty na kwotę 9600 zł, założonej na 12 miesięcy, można założyć 12 lokat miesięcznych o wartości 800 zł każda. Wartość naliczonych odsetek oraz kwota zapłaconego podatku zostanie opisana w przykładzie 2.


Przykład 2


Inwestor założył 12 jednomiesięcznych lokat po 800 zł każda. Odsetki od każdej z lokat to 2,49 zł [(800 × 3,8% × 30) : 365]. Miesięczne odsetki wyniosą zatem łącznie 29,88 zł. W związku z tym, że wartość naliczonych od każdej lokaty odsetek nie przekracza 2,50 zł wartość podatku od zysków kapitałowych zostanie zaokrąglona w dół do 0 zł. W skali roku odsetki będą miały wartość358,56 zł(29,88 zł x 12). Przyniosą więc zysk w wysokości3,735%netto1.


UWAGA!

Przy takiej operacji bardzo istotne jest, aby odsetki nie były kapitalizowane, lecz od razu przelewane np. na konto osobiste. Gdyby były doliczane do kapitału, to po przekroczeniu wartości naliczonych odsetek w kwocie 2,50 zł pobrany podatek zostałby zaokrąglony w górę, czyli zamiast 0 zł wyniósłby on 1 zł. Efektywne odsetki z takiej lokaty wyniosłyby zaledwie 1,50 zł miesięcznie, a faktyczne opodatkowanie - aż 40%.


Dzięki podzieleniu kwoty kapitału na większą liczbę lokat przy stosunkowo niewielkiej ich wartości jednostkowej udało się zaoszczędzić rocznie 63,07 zł (358,56 - 295,49).

Pokazane rozwiązanie jest w pełni zgodne z prawem i możliwe do zastosowania w praktyce. Oczywiście jeżeli dysponujemy znacznie wyższą kwotą, np. 96 000 zł, to konieczne byłoby założenie 120 takich przykładowych lokat po 800 zł. Roczny, dodatkowy zysk byłby również 10 razy wyższy i wyniósłby 630,70 zł.

Założenie 120 lokat bankowych zajmuje nieco czasu, ale jeżeli ktoś korzysta z systemu bankowości elektronicznej, to założenie takiej liczby lokat nie powinno być większym problemem. Banki nie ograniczają liczby lokat przypadających na jednego klienta. Teoretycznie można by również założyć taką liczbę lokat w placówce banku. Trudno jednak przewidzieć, w jaki sposób zachowałby się pracownik, któremu zlecilibyśmy wykonanie tej operacji.

Następnie wystarczy jedynie kontrolować wysokość ich oprocentowania. W tym wypadku podwyższenie oprocentowania depozytów przez bank spowodowałoby konieczność likwidacji lokat i zakładania ich ponownie już na nieco niższą kwotę.


Iwona Jabłońska

ekspert w dziedzinie finansów

 

1 W tym wypadku wartość netto będzie równa wartości brutto ze względu na wartość podatku wynoszącą 0% (0 zł).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA