Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uniknąć podatku od zysków kapitałowych z lokat bankowych

Iwona Jabłońska
Zyski kapitałowe są opodatkowane 19% podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem Belki). Podatek ten jest naliczany m.in. od odsetek z rachunków bankowych i lokat, od zysków z funduszy inwestycyjnych, akcji oraz innych papierów wartościowych. Jest jednak legalny sposób (chociaż nieco pracochłonny), aby tego podatku nie zapłacić.

Ominięcie podatku dochodowego spowoduje, że w sumie zyski z lokat będą znacznie wyższe. Jak zatem uniknąć płacenia tego podatku? Otóż zamiast zakładać jedną lokatę bankową, należy założyć wiele lokat na niższe kwoty i krótszy okres, tak aby naliczone odsetki (za cały okres lokaty) nie przekroczyły kwoty 2,49 zł na jedną lokatę. Wtedy wartość zapłaconego podatku zostanie zaokrąglona do 0,00 zł.


Kwota odsetek „do 2,49 zł” jest istotna o tyle, że zaokrągleniu do pełnego złotego podlega również podstawa opodatkowania (a nie tylko sama kwota podatku). Jeżeli więc nasz zysk wyniósł np. 5,49 zł, to zapłacimy podatek dochodowy od 5 zł, czyli 95 gr, (a po zaokrągleniu będzie to 1 zł). Końcówkę do 49 gr (włącznie) zaokrągla się do pełnych złotych w dół, natomiast od 50 gr (włącznie) w górę.

Łatwo zatem obliczyć, że jeżeli naliczone odsetki (zysk) wyniosą 2,49 zł, to zostaną one (podstawa opodatkowania) zaokrąglone do 2 zł. Obliczony 19% podatek to 38 gr, który zostanie zaokrąglony w dół. Tym sposobem de facto podatek od zysku do kwoty 2,49 zł wyniesie 0,00 zł.


Aby skorzystać z tego sposobu, należy jednak bardzo dokładnie wyliczyć kwotę przysługujących nam po okresie lokaty odsetek. Jeśli wyliczenie będzie nieprecyzyjne, to może się okazać, że zapłacimy podatek Belki w dużo wyższej wysokości niż normalnie. Przykładowo, jeżeli zarobimy nie „do 2,49 zł”, lecz o grosz więcej, czyli 2,50 zł, to podstawą opodatkowania będzie 3 zł, podatek wyniesie więc 57 gr i zostanie zaokrąglony do pełnej złotówki (1 zł). Okaże się więc, że zapłacimy nie 19%, lecz aż 40% podatku (1 : 2,50 × × 100%). Oczywiście dokładne wyliczenie nie ma sensu przy dużych lokatach, bo wówczas i tak zapłacimy 19% podatku +/- kilkadziesiąt groszy (które nie mają wtedy znaczenia). Jednak przy wielu małych lokatach jest to bardzo istotne.


Jak to zrobić w praktyce? Załóżmy, że dysponujemy kwotą 9600 zł, którą chcemy ulokować na 12 miesięcy. Jeśli „włożymy” tę kwotę na jedną lokatę, to odsetki wyniosą znacznie więcej niż 2,49 zł. Rozwiązaniem jest założenie zamiast jednej lokaty na pełną kwotę wielu lokat na małe kwoty oraz na krótki okres.

Założenia:

- lokata bankowa na okres jednego miesiąca lub 12 miesięcy,

- oprocentowanie w wysokości 3,80% rocznie,

- kapitalizacja odsetek lub przelew na konto osobiste,

- brak minimalnej wartości lokaty.

Standardowe rozwiązanie to założenie jednej lokaty bankowej na pełną kwotę i na okres 12 miesięcy (przewidywany okres trwania inwestycji). Sytuacja taka została przedstawiona w przykładzie 1.


Przykład 1


Inwestor wpłacił na 12-miesięczną lokatę 9600 zł. Jej oprocentowanie to 3,80%. Naliczone odsetki to 364,80 zł brutto (9600 × 3,80%). Natomiast podatek od zysków kapitałowych wyniósł 69 zł (365 × 19%, po zaokrągleniu do pełnego złotego) i został pobrany przez płatnika podatku, czyli bank. Oszczędzający otrzymał zatem295,49 złnetto, co dało zysk w wysokości3,078%netto.

Zamiast jednej lokaty na kwotę 9600 zł, założonej na 12 miesięcy, można założyć 12 lokat miesięcznych o wartości 800 zł każda. Wartość naliczonych odsetek oraz kwota zapłaconego podatku zostanie opisana w przykładzie 2.


Przykład 2


Inwestor założył 12 jednomiesięcznych lokat po 800 zł każda. Odsetki od każdej z lokat to 2,49 zł [(800 × 3,8% × 30) : 365]. Miesięczne odsetki wyniosą zatem łącznie 29,88 zł. W związku z tym, że wartość naliczonych od każdej lokaty odsetek nie przekracza 2,50 zł wartość podatku od zysków kapitałowych zostanie zaokrąglona w dół do 0 zł. W skali roku odsetki będą miały wartość358,56 zł(29,88 zł x 12). Przyniosą więc zysk w wysokości3,735%netto1.


UWAGA!

Przy takiej operacji bardzo istotne jest, aby odsetki nie były kapitalizowane, lecz od razu przelewane np. na konto osobiste. Gdyby były doliczane do kapitału, to po przekroczeniu wartości naliczonych odsetek w kwocie 2,50 zł pobrany podatek zostałby zaokrąglony w górę, czyli zamiast 0 zł wyniósłby on 1 zł. Efektywne odsetki z takiej lokaty wyniosłyby zaledwie 1,50 zł miesięcznie, a faktyczne opodatkowanie - aż 40%.


Dzięki podzieleniu kwoty kapitału na większą liczbę lokat przy stosunkowo niewielkiej ich wartości jednostkowej udało się zaoszczędzić rocznie 63,07 zł (358,56 - 295,49).

Pokazane rozwiązanie jest w pełni zgodne z prawem i możliwe do zastosowania w praktyce. Oczywiście jeżeli dysponujemy znacznie wyższą kwotą, np. 96 000 zł, to konieczne byłoby założenie 120 takich przykładowych lokat po 800 zł. Roczny, dodatkowy zysk byłby również 10 razy wyższy i wyniósłby 630,70 zł.

Założenie 120 lokat bankowych zajmuje nieco czasu, ale jeżeli ktoś korzysta z systemu bankowości elektronicznej, to założenie takiej liczby lokat nie powinno być większym problemem. Banki nie ograniczają liczby lokat przypadających na jednego klienta. Teoretycznie można by również założyć taką liczbę lokat w placówce banku. Trudno jednak przewidzieć, w jaki sposób zachowałby się pracownik, któremu zlecilibyśmy wykonanie tej operacji.

Następnie wystarczy jedynie kontrolować wysokość ich oprocentowania. W tym wypadku podwyższenie oprocentowania depozytów przez bank spowodowałoby konieczność likwidacji lokat i zakładania ich ponownie już na nieco niższą kwotę.


Iwona Jabłońska

ekspert w dziedzinie finansów

 

1 W tym wypadku wartość netto będzie równa wartości brutto ze względu na wartość podatku wynoszącą 0% (0 zł).

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłata za wcześniejsze rozwiązanie umowy a VAT

  Uiszczana przez abonenta kwota pieniężna, określana jako roszczenie z tytułu wcześniejszego rozwiązania umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych, stanowi w istocie wynagrodzenie za świadczenie usług. Dlatego jej zapłata powinna być rozliczona w VAT. Takie stanowisko zajął w styczniu 2023 r. Szef KAS, zmieniając kilka interpretacji na ten temat uznających to dotychczas świadczenie za odszkodowanie niepodlegające VAT.

  ZUS zwróci nadpłatę składki zdrowotnej. Warunek to wypełnienie wniosku

  Po dokonaniu rocznego rozliczenia składki zdrowotnej przedsiębiorca może dodatkowo złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Uwaga: może być na to tylko kilka dni, w zależności od dnia złożenia rozliczenia rocznego.

  Emerytury 2023 - od 1 kwietnia emerytury obliczane przez ZUS będą niższe

  Jak informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - od 1 kwietnia 2023 roku ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny. wskutek tego emerytury obliczane po 1 kwietnia 2023 roku będą niższe o ponad 6 proc. Zmiana nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę.

  2 mld zł z na inwestycje w produkcję amunicji w Polsce. Narodowy Program Amunicyjny

  Zobowiązaliśmy się w najbliższym czasie przeznaczyć do 2 mld zł ze środków publicznych na Narodowy Program Amunicyjny; to zobowiązanie, które zwiększy potencjał do pozyskania arsenału amunicyjnego i jego produkcji w Polsce - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki 29 marca 2023 r..

  Ulga CSR (sponsoringowa) - kryterium niezarobkowej działalności

  Niezarobkowa działalność podmiotu sponsorowanego jest głównym kryterium dla zastosowania ulgi dla wspierających sport, kulturę i edukację (ulga sponsoringowa, ulga CSR). Jak trzeba oceniać charakter działalności podmiotu sponsorowanego?

  Wydatki promocyjne a odliczenie VAT. Jak to jest w gminie?

  Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki z tytułu zakupu materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów małej wartości, a także wydatki poniesione w związku z organizacją jarmarku i zamieszczeniem życzeń świątecznych w gazecie lokalnej.

  Wynagrodzenia kadry kierowniczej mogą stanowić koszt kwalifikowany w uldze B+R

  Spółki chcące w pełni wykorzystać potencjał ulgi B+R często spotykają się z nieuzasadnionym oporem ze strony organów podatkowych wydających interpretacje indywidualne. Przykładem takiej postawy może być kwestionowanie przez Dyrektora KIS możliwości uwzględnienia w kosztach kwalifikowanych wynagrodzeń kadry kierowniczej nadzorującej prace B+R. Przynajmniej w teorii wątpliwości te powinien rozwiać wyrok NSA z 23 marca 2023 r. (sygn. II FSK 2217/20), w którym potwierdzono pozytywne dla podatników stanowisko.

  Stopy procentowe NBP 2023/2024. Kiedy zaczną spadać?

  Rada Polityki Pieniężnej obniży stopę referencyjną o 50 pb. w listopadzie 2023 r. i będzie to początek cyklu redukcji stóp procentowych w Polsce - prognozują ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Ich zdaniem, w 2024 r. Rada zetnie stopy o kolejne 150 pb., w efekcie czego na koniec przyszłego roku stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc.

  Których ulg podatkowych nie uwzględnia automatycznie Twój e-PIT? Rozliczenie PIT za 2022 rok w 2023 roku.

  Sezon PIT-owy 2023 mija półmetek. Zostało już niewiele ponad miesiąc do 2 maja, który to dzień jest ostatecznym terminem złożenia PIT-a za 2022 rok. Ministerstwo Finansów radzi, by sprawdzić swoje dane i rozliczenie dostępne w usłudze Twój e-PIT. Warto też wiedzieć, których ulg podatkowych Twój e-PIT automatycznie nie uzupełnia oraz na jakie pułapki uważać, żeby nie stracić zmianach podatkowych, które zaszły w zeszłym roku.

  e-Doręczenia - od kiedy? Usługi zaufania najpóźniej od 1 stycznia 2024 r.

  W lutym 2023 roku rząd podjął decyzję o przesunięciu terminu wejścia w życie przepisów zobowiązujących firmy do wdrożenia usługi e-Doręczeń. Zresztą nie pierwszy raz. Według aktualnych informacji elektroniczna komunikacja z urzędami ruszy nie później niż z początkiem stycznia 2024 r. Ponadto komunikat wskazujący konkretną datę implementacji odpowiednich systemów zostanie opublikowany w dzienniku ustaw z przynajmniej 90-dniowym wyprzedzeniem, a organizacje figurujące w KRS będą zmuszone dostosować się do zmian legislacyjnych w ciągu 30 dni. 

  Dwie duże nowelizacje kodeksu pracy w 2023 roku. Kiedy liczne zmiany w prawie pracy wejdą w życie? Najważniejsze zmiany dla pracowników i pracodawców (lista)

  Na wejście w życie oczekują dwie duże nowelizacje kodeksu pracy – jedna dotyczy pracy zdalnej i badania trzeźwości pracowników a druga wdraża do kodeksu pracy dwie unijne dyrektywy (m.in. zmiany w umowie na okres próbny, umowach na czas określony, nowy urlop opiekuńczy, dłuższe przerwy w pracy, zmiany dot. zasiłku macierzyńskiego i wiele innych). Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy kodeksu pracy? Które z tych zmian są najważniejsze dla pracowników i pracodawców?

  Będzie ustawa dla frankowiczów? Ministerstwo Finansów pracuje nad "prawnym uregulowaniem kwestii kredytów w CHF"

  Ministerstwo Finansów pracuje nad prawnym uregulowaniem kwestii walutowych kredytów hipotecznych w CHF - powiedziała 27 marca 2023 r. minister finansów Magdalena Rzeczkowska, cytowana przez agencję Bloomberg. Ostateczny kształt rozwiązania będzie zależeć od wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w przedmiotowej sprawie.

  Efektywne stawki PIT, CIT, VAT w Polsce w 2023 roku. Ile wynoszą?

  Po zmianach podatkowych w 2022 roku efektywna stawka PIT wynosi w Polsce 8,47 proc. – powiedział 28 marca 2023 r. na konferencji prasowej wiceminister finansów Artur Soboń.

  Pismo urzędowe z Niemiec. Co trzeba zrobić?

  Dostałeś pismo urzędowe z Niemiec na polski adres? Nie wyrzucaj go do kosza! Poważnie potraktuj takie pismo, tak jakby pochodziło z polskiego urzędu. Co trzeba zrobić w takim przypadku?

  Wiceminister rolnictwa: dopłaty do sprzedaży zbóż wyniosą 150-250 zł za tonę

  Jak poinformował 28 marca 2023 r. wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra, dopłaty do sprzedaży zbóż będą wynosić od 150 zł do 250 zł za tonę zboża - zależnie od regionu. Z uwagi na aktualną sytuację na rynku zbóż w Polsce (nadmiar zbóż z Ukrainy i spory spadek cen) na dopłaty dla rolników sprzedających zboże zostanie przeznaczonych w sumie 600 mln złotych.

  Podatkowe obowiązki sprawozdawcze spółek nieruchomościowych 2023. Co wynika z najnowszej interpretacji ogólnej Ministra Finansów?

  Na czym polegają obowiązki sprawozdawcze spółek nieruchomościowych w podatku dochodowym i jak te obowiązki powinny być realizowane? Jak interpretuje przepisy w tym zakresie Minister Finansów?

  Jak rozliczyć PIT od kryptowalut? Poznaj zasady!

  Przepisy podatkowe dotyczące rozliczania kryptowalut w Polsce mamy bardzo przyjazne . Rozliczenie należy przeprowadzić w ramach rocznej deklaracji PIT-38.

  Zmiany w świadectwie pracy 2023 - okazjonalna praca zdalna, urlop opiekuńczy, zwolnienie z powodu siły wyższej. Nowy wzór świadectwa pracy

  W świadectwie pracy trzeba będzie zamieszczać informacje odnośnie wykorzystania przez pracownika dni okazjonalnej pracy zdalnej, zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej, urlopu opiekuńczego. Minister Rodziny i Polityki Społecznej przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy. Projekt ten zawiera także nowy wzór świadectwa pracy. Zmiany wejdą w życie po upływie 7 dni od publikacji rozporządzenia w Dzienniku Ustaw - najprawdopodobniej w pierwszej połowie kwietnia 2023 r.

  Bezpieczny kredyt 2 proc. a zdolność kredytowa

  Bezpieczny kredyt o stałej stopie procentowej (2%) z dopłatą państwa zwiększy o 50 proc. zdolność kredytową kupujących mieszkanie - wynika z wyliczeń ekspertów portalu RynekPierwotny.pl. 

  Amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Sądy po stronie podatników

  Amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Od 1 stycznia 2023 roku w przypadku spółek nieruchomościowych odpisy dotyczące środków trwałych zaliczonych do grupy 1 Klasyfikacji nie mogą być wyższe w roku podatkowym niż dokonywane zgodnie z przepisami o rachunkowości odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe z tytułu zużycia środków trwałych, obciążające w tym roku podatkowym wynik finansowy jednostki. Wskazane ograniczenie przekłada się na bardzo negatywne konsekwencje finansowe dla przedsiębiorstw, w szczególności traktujących nieruchomości jako inwestycje i niedokonujących do nich odpisów amortyzacyjnych na potrzeby rachunkowe.

  Czy konieczna jest zgoda pracodawcy na wykonywanie okazjonalnej pracy zdalnej?

  Okazjonalna praca zdalna, to praca na wniosek pracownika składany teoretycznie w każdej możliwej sytuacji, nie więcej niż 24 razy w roku. Czy pracodawca może nie wyrazić zgody? Wyjaśniamy jak legalnie może się zachować pracodawca. Ostatnio bowiem, zaroiło się wręcz od publikacji, propagujących tezę o możliwości odmowy przez pracodawcę. Tezę dodajmy, bardzo niebezpieczną dla pracodawców.

  Zadłużonych rolników jest mniej, ale sytuacja się pogorszy jeszcze w tym roku

  Długi rolników. W Krajowym Rejestrze Długów na koniec ub.r. było o 12,4% mniej zadłużonych rolników niż rok wcześniej. Jeszcze mocniej spadło zadłużenie – o 19,3% rdr. Do tego średnia kwota zaległości zmniejszyła się o 7,9% rdr. Komentujący te dane eksperci nie mają złudzeń, że nie oddają one realnej sytuacji. I przewidują, że najgorsze jest dopiero przed rolnikami.

  NSA: zawieszenie terminów administracyjnych w pandemii nie dotyczy spraw podatkowych

  Obowiązujące w początkach pandemii w 2020 r. zawieszenie terminów administracyjnych nie dotyczy terminów przedawnienia zobowiązań podatkowych - wynika z poniedziałkowej uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego. Jak dodał NSA przepisu nie można ponadto interpretować na niekorzyść podatników.

  Karty przedpłacone na posiłki dla pracowników a podatek. Jakie obowiązki ma pracodawca?

  Czy wartość przekazanych pracownikom kart przedpłaconych na posiłki profilaktyczne jest opodatkowana PIT, a pracodawca musi od tej wartości pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)? 24 marca 2023 r. Szef KAS zmienił niekorzystną dla podatnika interpretację podatkową w tej sprawie.

  Liczba ludności świata wzrośnie przed 2050 r. do 8,8 mld a potem gwałtownie spadnie. Dlaczego?

  Liczba ludności świata wzrośnie przed 2050 r. do 8,8 mld a potem gwałtownie spadnie - poinformował w poniedziałek dziennik "Guardian", powołując się na najnowszy raport Klubu Rzymskiego.