reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Warto wiedzieć > Jak uniknąć podatku od zysków kapitałowych z lokat bankowych

Jak uniknąć podatku od zysków kapitałowych z lokat bankowych

Zyski kapitałowe są opodatkowane 19% podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem Belki). Podatek ten jest naliczany m.in. od odsetek z rachunków bankowych i lokat, od zysków z funduszy inwestycyjnych, akcji oraz innych papierów wartościowych. Jest jednak legalny sposób (chociaż nieco pracochłonny), aby tego podatku nie zapłacić.


Ominięcie podatku dochodowego spowoduje, że w sumie zyski z lokat będą znacznie wyższe. Jak zatem uniknąć płacenia tego podatku? Otóż zamiast zakładać jedną lokatę bankową, należy założyć wiele lokat na niższe kwoty i krótszy okres, tak aby naliczone odsetki (za cały okres lokaty) nie przekroczyły kwoty 2,49 zł na jedną lokatę. Wtedy wartość zapłaconego podatku zostanie zaokrąglona do 0,00 zł.


Kwota odsetek „do 2,49 zł” jest istotna o tyle, że zaokrągleniu do pełnego złotego podlega również podstawa opodatkowania (a nie tylko sama kwota podatku). Jeżeli więc nasz zysk wyniósł np. 5,49 zł, to zapłacimy podatek dochodowy od 5 zł, czyli 95 gr, (a po zaokrągleniu będzie to 1 zł). Końcówkę do 49 gr (włącznie) zaokrągla się do pełnych złotych w dół, natomiast od 50 gr (włącznie) w górę.

Łatwo zatem obliczyć, że jeżeli naliczone odsetki (zysk) wyniosą 2,49 zł, to zostaną one (podstawa opodatkowania) zaokrąglone do 2 zł. Obliczony 19% podatek to 38 gr, który zostanie zaokrąglony w dół. Tym sposobem de facto podatek od zysku do kwoty 2,49 zł wyniesie 0,00 zł.


Aby skorzystać z tego sposobu, należy jednak bardzo dokładnie wyliczyć kwotę przysługujących nam po okresie lokaty odsetek. Jeśli wyliczenie będzie nieprecyzyjne, to może się okazać, że zapłacimy podatek Belki w dużo wyższej wysokości niż normalnie. Przykładowo, jeżeli zarobimy nie „do 2,49 zł”, lecz o grosz więcej, czyli 2,50 zł, to podstawą opodatkowania będzie 3 zł, podatek wyniesie więc 57 gr i zostanie zaokrąglony do pełnej złotówki (1 zł). Okaże się więc, że zapłacimy nie 19%, lecz aż 40% podatku (1 : 2,50 × × 100%). Oczywiście dokładne wyliczenie nie ma sensu przy dużych lokatach, bo wówczas i tak zapłacimy 19% podatku +/- kilkadziesiąt groszy (które nie mają wtedy znaczenia). Jednak przy wielu małych lokatach jest to bardzo istotne.


Jak to zrobić w praktyce? Załóżmy, że dysponujemy kwotą 9600 zł, którą chcemy ulokować na 12 miesięcy. Jeśli „włożymy” tę kwotę na jedną lokatę, to odsetki wyniosą znacznie więcej niż 2,49 zł. Rozwiązaniem jest założenie zamiast jednej lokaty na pełną kwotę wielu lokat na małe kwoty oraz na krótki okres.

Założenia:

- lokata bankowa na okres jednego miesiąca lub 12 miesięcy,

- oprocentowanie w wysokości 3,80% rocznie,

- kapitalizacja odsetek lub przelew na konto osobiste,

- brak minimalnej wartości lokaty.

Standardowe rozwiązanie to założenie jednej lokaty bankowej na pełną kwotę i na okres 12 miesięcy (przewidywany okres trwania inwestycji). Sytuacja taka została przedstawiona w przykładzie 1.


Przykład 1


Inwestor wpłacił na 12-miesięczną lokatę 9600 zł. Jej oprocentowanie to 3,80%. Naliczone odsetki to 364,80 zł brutto (9600 × 3,80%). Natomiast podatek od zysków kapitałowych wyniósł 69 zł (365 × 19%, po zaokrągleniu do pełnego złotego) i został pobrany przez płatnika podatku, czyli bank. Oszczędzający otrzymał zatem295,49 złnetto, co dało zysk w wysokości3,078%netto.

Zamiast jednej lokaty na kwotę 9600 zł, założonej na 12 miesięcy, można założyć 12 lokat miesięcznych o wartości 800 zł każda. Wartość naliczonych odsetek oraz kwota zapłaconego podatku zostanie opisana w przykładzie 2.


Przykład 2


Inwestor założył 12 jednomiesięcznych lokat po 800 zł każda. Odsetki od każdej z lokat to 2,49 zł [(800 × 3,8% × 30) : 365]. Miesięczne odsetki wyniosą zatem łącznie 29,88 zł. W związku z tym, że wartość naliczonych od każdej lokaty odsetek nie przekracza 2,50 zł wartość podatku od zysków kapitałowych zostanie zaokrąglona w dół do 0 zł. W skali roku odsetki będą miały wartość358,56 zł(29,88 zł x 12). Przyniosą więc zysk w wysokości3,735%netto1.


UWAGA!

Przy takiej operacji bardzo istotne jest, aby odsetki nie były kapitalizowane, lecz od razu przelewane np. na konto osobiste. Gdyby były doliczane do kapitału, to po przekroczeniu wartości naliczonych odsetek w kwocie 2,50 zł pobrany podatek zostałby zaokrąglony w górę, czyli zamiast 0 zł wyniósłby on 1 zł. Efektywne odsetki z takiej lokaty wyniosłyby zaledwie 1,50 zł miesięcznie, a faktyczne opodatkowanie - aż 40%.


Dzięki podzieleniu kwoty kapitału na większą liczbę lokat przy stosunkowo niewielkiej ich wartości jednostkowej udało się zaoszczędzić rocznie 63,07 zł (358,56 - 295,49).

Pokazane rozwiązanie jest w pełni zgodne z prawem i możliwe do zastosowania w praktyce. Oczywiście jeżeli dysponujemy znacznie wyższą kwotą, np. 96 000 zł, to konieczne byłoby założenie 120 takich przykładowych lokat po 800 zł. Roczny, dodatkowy zysk byłby również 10 razy wyższy i wyniósłby 630,70 zł.

Założenie 120 lokat bankowych zajmuje nieco czasu, ale jeżeli ktoś korzysta z systemu bankowości elektronicznej, to założenie takiej liczby lokat nie powinno być większym problemem. Banki nie ograniczają liczby lokat przypadających na jednego klienta. Teoretycznie można by również założyć taką liczbę lokat w placówce banku. Trudno jednak przewidzieć, w jaki sposób zachowałby się pracownik, któremu zlecilibyśmy wykonanie tej operacji.

Następnie wystarczy jedynie kontrolować wysokość ich oprocentowania. W tym wypadku podwyższenie oprocentowania depozytów przez bank spowodowałoby konieczność likwidacji lokat i zakładania ich ponownie już na nieco niższą kwotę.


Iwona Jabłońska

ekspert w dziedzinie finansów

 

1 W tym wypadku wartość netto będzie równa wartości brutto ze względu na wartość podatku wynoszącą 0% (0 zł).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama