Kategorie

Jak uniknąć podatku od zysków kapitałowych z lokat bankowych

Iwona Jabłońska
Zyski kapitałowe są opodatkowane 19% podatkiem dochodowym (tzw. podatkiem Belki). Podatek ten jest naliczany m.in. od odsetek z rachunków bankowych i lokat, od zysków z funduszy inwestycyjnych, akcji oraz innych papierów wartościowych. Jest jednak legalny sposób (chociaż nieco pracochłonny), aby tego podatku nie zapłacić.

Ominięcie podatku dochodowego spowoduje, że w sumie zyski z lokat będą znacznie wyższe. Jak zatem uniknąć płacenia tego podatku? Otóż zamiast zakładać jedną lokatę bankową, należy założyć wiele lokat na niższe kwoty i krótszy okres, tak aby naliczone odsetki (za cały okres lokaty) nie przekroczyły kwoty 2,49 zł na jedną lokatę. Wtedy wartość zapłaconego podatku zostanie zaokrąglona do 0,00 zł.


Kwota odsetek „do 2,49 zł” jest istotna o tyle, że zaokrągleniu do pełnego złotego podlega również podstawa opodatkowania (a nie tylko sama kwota podatku). Jeżeli więc nasz zysk wyniósł np. 5,49 zł, to zapłacimy podatek dochodowy od 5 zł, czyli 95 gr, (a po zaokrągleniu będzie to 1 zł). Końcówkę do 49 gr (włącznie) zaokrągla się do pełnych złotych w dół, natomiast od 50 gr (włącznie) w górę.

Łatwo zatem obliczyć, że jeżeli naliczone odsetki (zysk) wyniosą 2,49 zł, to zostaną one (podstawa opodatkowania) zaokrąglone do 2 zł. Obliczony 19% podatek to 38 gr, który zostanie zaokrąglony w dół. Tym sposobem de facto podatek od zysku do kwoty 2,49 zł wyniesie 0,00 zł.


Aby skorzystać z tego sposobu, należy jednak bardzo dokładnie wyliczyć kwotę przysługujących nam po okresie lokaty odsetek. Jeśli wyliczenie będzie nieprecyzyjne, to może się okazać, że zapłacimy podatek Belki w dużo wyższej wysokości niż normalnie. Przykładowo, jeżeli zarobimy nie „do 2,49 zł”, lecz o grosz więcej, czyli 2,50 zł, to podstawą opodatkowania będzie 3 zł, podatek wyniesie więc 57 gr i zostanie zaokrąglony do pełnej złotówki (1 zł). Okaże się więc, że zapłacimy nie 19%, lecz aż 40% podatku (1 : 2,50 × × 100%). Oczywiście dokładne wyliczenie nie ma sensu przy dużych lokatach, bo wówczas i tak zapłacimy 19% podatku +/- kilkadziesiąt groszy (które nie mają wtedy znaczenia). Jednak przy wielu małych lokatach jest to bardzo istotne.


Jak to zrobić w praktyce? Załóżmy, że dysponujemy kwotą 9600 zł, którą chcemy ulokować na 12 miesięcy. Jeśli „włożymy” tę kwotę na jedną lokatę, to odsetki wyniosą znacznie więcej niż 2,49 zł. Rozwiązaniem jest założenie zamiast jednej lokaty na pełną kwotę wielu lokat na małe kwoty oraz na krótki okres.

Założenia:

- lokata bankowa na okres jednego miesiąca lub 12 miesięcy,

- oprocentowanie w wysokości 3,80% rocznie,

- kapitalizacja odsetek lub przelew na konto osobiste,

- brak minimalnej wartości lokaty.

Standardowe rozwiązanie to założenie jednej lokaty bankowej na pełną kwotę i na okres 12 miesięcy (przewidywany okres trwania inwestycji). Sytuacja taka została przedstawiona w przykładzie 1.


Przykład 1


Inwestor wpłacił na 12-miesięczną lokatę 9600 zł. Jej oprocentowanie to 3,80%. Naliczone odsetki to 364,80 zł brutto (9600 × 3,80%). Natomiast podatek od zysków kapitałowych wyniósł 69 zł (365 × 19%, po zaokrągleniu do pełnego złotego) i został pobrany przez płatnika podatku, czyli bank. Oszczędzający otrzymał zatem295,49 złnetto, co dało zysk w wysokości3,078%netto.

Zamiast jednej lokaty na kwotę 9600 zł, założonej na 12 miesięcy, można założyć 12 lokat miesięcznych o wartości 800 zł każda. Wartość naliczonych odsetek oraz kwota zapłaconego podatku zostanie opisana w przykładzie 2.


Przykład 2


Inwestor założył 12 jednomiesięcznych lokat po 800 zł każda. Odsetki od każdej z lokat to 2,49 zł [(800 × 3,8% × 30) : 365]. Miesięczne odsetki wyniosą zatem łącznie 29,88 zł. W związku z tym, że wartość naliczonych od każdej lokaty odsetek nie przekracza 2,50 zł wartość podatku od zysków kapitałowych zostanie zaokrąglona w dół do 0 zł. W skali roku odsetki będą miały wartość358,56 zł(29,88 zł x 12). Przyniosą więc zysk w wysokości3,735%netto1.


UWAGA!

Przy takiej operacji bardzo istotne jest, aby odsetki nie były kapitalizowane, lecz od razu przelewane np. na konto osobiste. Gdyby były doliczane do kapitału, to po przekroczeniu wartości naliczonych odsetek w kwocie 2,50 zł pobrany podatek zostałby zaokrąglony w górę, czyli zamiast 0 zł wyniósłby on 1 zł. Efektywne odsetki z takiej lokaty wyniosłyby zaledwie 1,50 zł miesięcznie, a faktyczne opodatkowanie - aż 40%.


Dzięki podzieleniu kwoty kapitału na większą liczbę lokat przy stosunkowo niewielkiej ich wartości jednostkowej udało się zaoszczędzić rocznie 63,07 zł (358,56 - 295,49).

Pokazane rozwiązanie jest w pełni zgodne z prawem i możliwe do zastosowania w praktyce. Oczywiście jeżeli dysponujemy znacznie wyższą kwotą, np. 96 000 zł, to konieczne byłoby założenie 120 takich przykładowych lokat po 800 zł. Roczny, dodatkowy zysk byłby również 10 razy wyższy i wyniósłby 630,70 zł.

Założenie 120 lokat bankowych zajmuje nieco czasu, ale jeżeli ktoś korzysta z systemu bankowości elektronicznej, to założenie takiej liczby lokat nie powinno być większym problemem. Banki nie ograniczają liczby lokat przypadających na jednego klienta. Teoretycznie można by również założyć taką liczbę lokat w placówce banku. Trudno jednak przewidzieć, w jaki sposób zachowałby się pracownik, któremu zlecilibyśmy wykonanie tej operacji.

Następnie wystarczy jedynie kontrolować wysokość ich oprocentowania. W tym wypadku podwyższenie oprocentowania depozytów przez bank spowodowałoby konieczność likwidacji lokat i zakładania ich ponownie już na nieco niższą kwotę.


Iwona Jabłońska

ekspert w dziedzinie finansów

 

1 W tym wypadku wartość netto będzie równa wartości brutto ze względu na wartość podatku wynoszącą 0% (0 zł).

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych z aktywnymi drukami online
Tylko teraz
Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość
  1 sty 2000
  26 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Podatek minimalny w CIT - kto zapłaci i jak będzie liczony?

  Podatek minimalny w CIT. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (przygotowany w ramach Polskiego Ładu), przewiduje m.i. wprowadzenie nowego podatku – podatku minimalnego dla dużych korporacji. Przy czym korporacje na potrzeby podatku minimalnego rząd definiuje podobnym kluczem jak klasę średnią na potrzeby kalkulacji składki zdrowotnej.

  Ulga abolicyjna w PIT - zmiany 2021

  Ulga abolicyjna w PIT - zmiany 2021. Wejście w życie nowych przepisów ograniczających ulgę abolicyjną spowodowało, że od 1 stycznia 2021 r. polscy rezydenci podatkowi osiągający przychody w państwach, z którymi na mocy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania stosuje się metodę proporcjonalnego odliczenia zapłacą wyższy PIT.

  Jaka inflacja w 2022 roku?

  Inflacja w 2022 roku. Rada Polityki Pieniężnej podtrzymuje strategię średniookresowego celu inflacyjnego na poziomie 2,5 proc. z symetrycznym przedziałem odchyleń +/- 1 pkt. proc. - wynika z opublikowanych przez NBP "Założeń polityki pieniężnej" na 2022 rok.

  Jak odzyskać pieniądze przelane pomyłkowo na inny rachunek bankowy?

  Pomyłkowy przelew - jak odzyskać pieniądze. Wykonując przelew bankowy należy upewnić się, czy numer rachunku odbiorcy jest właściwy. Rzecznik Finansowy ostrzega, że przelanie środków finansowych na zły numer rachunku, może skutkować całkowitą utratą pieniędzy. Jeśli jednak taki błąd nam się przydarzy, nie załamujmy się. Klienci instytucji finansowych dysponują pewnymi możliwościami prawnymi, by dochodzić zwrotu własnych pieniędzy. O szczegółach informuje Rzecznik Finansowy w przygotowanym poradniku, który powstał na bazie konkretnych spraw zgłaszanych przez klientów do biura Rzecznika Finansowego.

  Wysokość przeciętnego dochodu w gospodarstwach rolnych w 2020 r.

  Przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wyniósł w 2020 r. 3819 zł - wynika z obwieszczenia Prezesa GUS opublikowanego w Monitorze Polskim.

  Klimat i biznes: oczekiwania po publikacji raportu IPCC

  Zmiany klimatu a biznes. Opublikowany w sierpniu szósty raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC) jednoznacznie potwierdza, że ograniczanie emisji CO2, a tym samym postępowania globalnego ocieplenia, absolutnie nie może być odkładane w czasie. Działać trzeba natychmiast. Dokument zawiera analizę badań z zakresu nauk o klimacie i jest podsumowaniem prac osób zajmujących się badaniem zjawiska zmian klimatu. W dobie nagłych i nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych oraz innych skutków zmian klimatu, których teraz nie jesteśmy w stanie przewidzieć, sektor biznesu powinien zewrzeć szyki i wspólnie zastanowić się nad tym, jak sprostać negatywnym konsekwencjom aktywności przemysłowej i skutecznie zapobiegać dalszej degradacji środowiska. Stawka, jak wszyscy wiemy, jest wysoka. Ten temat komentuje dr Agata Rudnicka z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

  Ulga dla dużych rodzin - rozwiązanie potrzebne, ale czy optymalne

  Ulga dla dużych rodzin to ruch we właściwym kierunku i rozwiązanie, które było potrzebne. Ale można mieć wątpliwości, czy podobnego efektu nie da się osiągnąć w inny sposób – powiedział ekonomista prof. Marek Kośny. Ekspert podkreślał też konieczność poprawy sytuacji mieszkaniowej rodzin.

  Jak uzyskać dni wolne na opiekę nad chorym dzieckiem?

  Opieka nad chorym dzieckiem. Rozpoczynający się okres jesienny sprzyja infekcjom, zwłaszcza u najmłodszych. Pracownicy, którzy muszą zaopiekować się chorym dzieckiem, mają dwie możliwości uzyskania w tym celu dni wolnych.

  Ulga dla samotnych rodziców w PIT (1,5 tys. zł) zamiast wspólnego rozliczenia

  Ulga dla samotnych rodziców w PIT. Poprawka zgłoszona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastąpi wspólne rozliczanie nową ulgą dla samotnych rodziców w wysokości 1,5 tys. zł. Wiceminister rodziny Barbara Socha zapewnia, że rozwiązania przewidziane w Polskim Ładzie będą dla rodziców korzystniejsze od obecnych.

  Podatek od nieruchomości a schematy podatkowe

  Schematy podatkowe nie omijają podatku od nieruchomości. Z wydanych w tym zakresie Objaśnień podatkowych wynika bezpośrednio, że Szef KAS jest zainteresowany także tym obszarem (str. 12). Wspiera to również kształt formularza MDR-1, w którym – w części, w której należy określić transakcje/zagadnienia obejmujące schemat podatkowy – wskazano dla przykładu: zwolnienia i definicje pojęcia budowla/budynek na gruncie podatku od nieruchomości.

  Polski Ład. Zmiany podatkowe z ulgą dla dużych rodzin

  Polski Ład. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła zmiany w ustawach podatkowych, jakie mają zostać wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Wśród wprowadzonych poprawek znalazł się zapis wprowadzający ulgę dla rodzin z czworgiem lub większą liczbą dzieci.

  E-faktury ustrukturyzowane od 2022 r. Czy znikną faktury papierowe?

  E-faktury ustrukturyzowane od 2022 r.. Nadciąga rewolucja w fakturowaniu. Znane do tej pory faktury papierowe, jak i stosowane obecnie faktury elektroniczne nie będą jedynymi dopuszczalnymi formami dokumentowania transakcji. Faktury ustrukturyzowane mają być wprowadzone na zasadach dobrowolności od 1 stycznia 2022 roku.

  Polski Ład - duże rodziny bez podatku

  Polski Ład. Jesteśmy otwarci na poprawkę w Polskim Ładzie wspierającą rodziny - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller odpowiadając na pytanie o dodatkowe wsparcie podatkowe dla dużych rodzin. Dodał, że jest pakiet kilku rozwiązań wnoszonych przez parlamentarzystów PiS, są one poważnie rozważane.

  Stałe miejsce prowadzenia działalności a obecność pracowników

  Stałe miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dla potrzeb podatku VAT jest istotne, ponieważ determinuje miejsce (kraj), na terytorium którego usługi powinny być opodatkowane. Jest to często kwestia sporna, będąca przedmiotem orzeczeń nie tylko krajowych sądów administracyjnych, ale także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Ulga na powrót w PIT - zmiany od 2022 roku

  Ulga na powrót w PIT. Po konsultacjach związanych z podatkową częścią Polskiego Ładu, rząd zdecydował się zmienić niektóre z jego założeń, m.in. w zakresie konstrukcji ulgi na powrót. Przypomnijmy, że w pierwotnych założeniach Polskiego Ładu ulga na powrót miała mieć konstrukcję odliczenia od podatku indywidualnie wyliczonej kwoty, która miała być ustalona na podstawie podatku należnego za poprzednie lata.

  Czy darowizna od brata jest zwolniona z podatku?

  Darowizna od brata a podatek od spadków i darowizn. Czy darowizna, którą podatnik otrzyma od brata, podlega zwolnieniu z podatku zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn?

  Praca zdalna a obowiązek składania deklaracji CIT-ST

  Deklaracja CIT-ST a praca zdalna. Pandemia wirusa COVID-19 wymusiła na pracodawcach zmiany organizacji pracy w zakładach pracy. Gdzie tylko było to możliwe, pracownicy zostali skierowani do wykonywania pracy w formie zdalnej (home office). Było to ogromne wyzwanie logistyczne, w których dotychczas praca była świadczona głównie stacjonarnie w siedzibie pracodawcy. Zmiana sposobu świadczenia pracy przez osoby zatrudnione wpłynęła na wiele kwestii z zakresu prawa pracy, między innymi wymusiła na rządzących zajęcie się tematem uregulowania pracy zdalnej. Przepisy w tym zakresie są obecnie konsultowane w ramach Rady Dialogu Społecznego. Praca zdalna stawia przed nami jednak o wiele więcej pytań. Jednym z problemów, jaki pojawia się w nawiązaniu do tego tematu, jest obowiązek składania deklaracji CIT-ST do urzędu skarbowego w przypadku, gdy pracodawca posiada zakłady (oddziały) na terenie innej jednostki samorządu niż siedziba przedsiębiorstwa. Czy w przypadku świadczenia pracy zdalnej przez pracowników również możemy mówić o obowiązku składania deklaracji CIT-ST przez podmioty, które przed pandemią nie były do tego zobowiązane?

  Polski Ład w podatkach - jak uniknąć negatywnych zmian

  Polski Ład w podatkach. Już teraz pojawiają się różne pomysły mające na celu uniknięcie negatywnych dla podatników skutków Polskiego Ładu. Są to np.: przekształcenie w spółkę z o.o., w spółkę komandytowo-akcyjną, ucieczka za granicę, przejście na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych albo estoński CIT. Eksperci przestrzegają jednak: każdy przedsiębiorca musi indywidualnie przeanalizować, co mu się opłaca. Radzą też wstrzymać się jeszcze z decyzjami.

  Spłata zaległości jest bez VAT. Problem z korektą odliczenia

  Spłata zaległości a VAT. Kto zalega z podatkiem wobec gminy, może uregulować dług, przekazując jej własność rzeczy lub prawa majątkowego. Ale co w sytuacji, gdy wcześniej przy ich zakupie odliczył VAT naliczony?

  Polski Ład z pakietem ulg podatkowych

  Polski Ład. Już wkrótce podatnicy, po uchwaleniu projektu z dnia 28 czerwca 2021 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, będą mogli skorzystać z wybranych ulg podatkowych. Jakie muszą spełnić warunki, by móc po nie sięgnąć?

  Pośrednictwo w sprzedaży gwarancji a odliczenie VAT

  Transakcje pośrednictwa w sprzedaży rozszerzenia gwarancji. Podatnik prowadzący działalność handlową powinien ujmować w mianowniku proporcji VAT również, zwolnione z VAT, transakcje pośrednictwa w sprzedaży rozszerzenia gwarancji. Nie są one bowiem „pomocniczymi transakcjami finansowymi” - tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Zerowy PIT dla rodzin 4 plus

  Zerowy PIT. Rodzice co najmniej czwórki dzieci nie zapłacą podatku, jeśli ich wspólne dochody nie przekroczą 170 tys. zł rocznie. Taki jest najbardziej prawdopodobny wariant kolejnej poprawki klubu PiS do Polskiego Ładu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

  Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych już w październiku w Targach Kielce

  Spotkanie, to coś czego brakowało nam wszystkim w ostatnim czasie. A jeśli połączyć to z merytorycznymi wystąpieniami, warsztatami ze specjalistami, a także bankietem? To równanie oznacza tylko jedno – II Międzynarodowy Kongres Biur Rachunkowych! Patronem medialnym wydarzenia jest Infor.

  Usługi świadczone przez wspólnika na rzecz spółki komandytowej

  Spółka komandytowa. Organy podatkowe nie kwestionują zakupu usług doradczych od komplementariusza, o ile spełnione będą warunki uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu.

  Efekty zwalczania luki VAT

  Zwalczanie luki VAT przyczynia się do tego, że rząd może o 80 mld zł zwiększyć prognozę dochodów na rok 2021 – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski podczas konferencji „Uczciwy VAT, zysk dla wszystkich”.