| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany w ustawach podatkowych

Zmiany w ustawach podatkowych

Już dziś sejmowa Komisja Finansów Publicznych ma przyjąć sprawozdanie dotyczące nowelizacji Ordynacji podatkowej. Z kolei pod koniec tygodnia Sejm prawdopodobnie będzie głosował senackie poprawki do nowelizacji ustawy o VAT.

Prace sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która zajmuje się rządowym projektem nowelizacji Ordynacji podatkowej, mogły zakończyć się w ubiegłym tygodniu, jednak rząd złożył autopoprawkę umożliwiającą samorządom wprowadzenie elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Projekt zostanie najprawdopodobniej przyjęty, bowiem posłowie zgadzają się na większość propozycji. Kontrowersje budzi jedynie kwestia zakresu odszkodowań dla podatników, wobec których wydano decyzje, które następnie uchylono. Nowelizacja wprowadza kilka oczekiwanych przez podatników zmian, np. procedurę wiążących porozumień między podatnikami i administracją podatkową dotyczących ustalania cen transakcyjnych. Umożliwia też kontakty między podatnikami a urzędami drogą elektroniczną.

Zapewne pod koniec tygodnia Sejm przeprowadzi debatę i głosowanie w sprawie senackich poprawek do nowelizacji ustawy o VAT. Jedną z najważniejszych nowości jest likwidacja „wzoru Lisaka”, określającego zasady odliczeń VAT od samochodów kupowanych przez firmy. Senat zgłosił jednak kilka poprawek do ustawy. Zgodnie z nimi opodatkowaniu podstawową stawką mają podlegać usługi obrotu wierzytelnościami, zaś obniżona do 7 proc. ma być stawka na usługi filmowe. Pierwsze rozwiązanie budzi kontrowersje, zaś drugie jest niezgodne z prawem unijnym. Senat doprecyzował też zasady odliczeń VAT od samochodów z dwoma rzędami siedzeń oraz kwestie zwolnienia z podatku wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o dzieło czy zlecenie.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK