REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci: proste systemy podatkowe są bardziej konkurencyjne od niskich stawek podatków

REKLAMA

W walce o inwestycje zagraniczne Polska powinna konkurować nie tylko stawkami podatków, ale przede wszystkim prostymi i przejrzystymi systemami podatkowymi - uważają eksperci-uczestnicy poniedziałkowej konferencji "Podatki w Polsce w latach 2008-2009 i ich wpływ na klimat inwestycyjny".

"Obniżenie nominalnych stawek CIT zwiększyłoby jednak atrakcyjność inwestycyjną kraju" - przyznała dyrektor Departamentu Informacji Gospodarczej w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Agata Mężyńska.

Według niej potrzebny jest przede wszystkim niski, jednolity i prosty podatek od dochodów kapitałowych. Powinien on - jej zdaniem - obejmować wszystkie dochody osiągane z różnych form kapitału. Za konieczne uznała też zmiany w podejściu do podatku od nieruchomości; jego stawki powinny być dostosowane do warunków rynkowych.

Mężyńska poinformowała, że rozwiązania podatkowe mają największe znaczenie dla inwestycji w branżach najbardziej mobilnych, np. usługach logistycznych, sektorze związanym z badaniami i rozwojem, produkcją mikroprocesorów.

"Trudno powiedzieć, że mamy proinwestycyjny system podatkowy. Jeżeli weźmie się pod uwagę ranking Banku Światowego Paying Taxes, to raczej jest słabo" - przyznała. Zaznaczyła, że jest on "sporym uproszczeniem" i trudno go brać pod uwagę. Wynika z niego, że najlepszym krajem pod względem podatkowym są Malediwy, a na przeciwnym końcu znajduje się Białoruś i Ukraina.

Mężyńska zwróciła uwagę, że z raportu płynie ważny komunikat: kraje, z którymi konkurujemy: Czechy, Słowacja, Węgry są mniej więcej zbliżone w ocenach BŚ do Polski. "To jest ważne, bo oznacza, że każde uproszczenie, które wprowadzimy, każde rozjaśnienie systemu podatkowego zadziała na naszą korzyść" - powiedziała.

Według dr Jarosława Nenemana z Uniwersytetu Łódzkiego (b. wiceministra finansów) nie ma prostej relacji między podatkami a np. wzrostem gospodarczym. Powołując się na ubiegłoroczny raport OECD, Neneman wyraził pogląd, że najmniej szkodliwe są podatki majątkowe, potem podatki od konsumpcji (VAT, akcyza), podatki od dochodów osobistych i podatki od dochodów kapitałowych.

"System podatkowy, który opiera się raczej na podatkach majątkowych i konsumpcyjnych będzie lepszy niż system podatkowy, który opiera się głównie na podatkach dochodowych" - powiedział.

Neneman uważa, że w przyszłości VAT będzie głównym źródłem dochodów budżetu, który zrekompensuje spadki wpływów z podatków dochodowych. Według niego właściwym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jednej stawki VAT.

Z kolei Tomasz Olkiewicz, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy powiedział, że z punktu widzenia poszukiwania konkurencji podatkowej nie wystarcza tylko i wyłącznie posiadanie niskiej czy relatywnie niskiej stawki podatkowej.

"Inwestorzy oceniają również mechanizmy dotyczące posługiwania się narzędziami podatkowymi i sposób współpracy z administracją" - uważa Olkiewicz.

REKLAMA

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA