REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Eksperci: proste systemy podatkowe są bardziej konkurencyjne od niskich stawek podatków

REKLAMA

W walce o inwestycje zagraniczne Polska powinna konkurować nie tylko stawkami podatków, ale przede wszystkim prostymi i przejrzystymi systemami podatkowymi - uważają eksperci-uczestnicy poniedziałkowej konferencji "Podatki w Polsce w latach 2008-2009 i ich wpływ na klimat inwestycyjny".

"Obniżenie nominalnych stawek CIT zwiększyłoby jednak atrakcyjność inwestycyjną kraju" - przyznała dyrektor Departamentu Informacji Gospodarczej w Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Agata Mężyńska.

Według niej potrzebny jest przede wszystkim niski, jednolity i prosty podatek od dochodów kapitałowych. Powinien on - jej zdaniem - obejmować wszystkie dochody osiągane z różnych form kapitału. Za konieczne uznała też zmiany w podejściu do podatku od nieruchomości; jego stawki powinny być dostosowane do warunków rynkowych.

Mężyńska poinformowała, że rozwiązania podatkowe mają największe znaczenie dla inwestycji w branżach najbardziej mobilnych, np. usługach logistycznych, sektorze związanym z badaniami i rozwojem, produkcją mikroprocesorów.

"Trudno powiedzieć, że mamy proinwestycyjny system podatkowy. Jeżeli weźmie się pod uwagę ranking Banku Światowego Paying Taxes, to raczej jest słabo" - przyznała. Zaznaczyła, że jest on "sporym uproszczeniem" i trudno go brać pod uwagę. Wynika z niego, że najlepszym krajem pod względem podatkowym są Malediwy, a na przeciwnym końcu znajduje się Białoruś i Ukraina.

Mężyńska zwróciła uwagę, że z raportu płynie ważny komunikat: kraje, z którymi konkurujemy: Czechy, Słowacja, Węgry są mniej więcej zbliżone w ocenach BŚ do Polski. "To jest ważne, bo oznacza, że każde uproszczenie, które wprowadzimy, każde rozjaśnienie systemu podatkowego zadziała na naszą korzyść" - powiedziała.

Według dr Jarosława Nenemana z Uniwersytetu Łódzkiego (b. wiceministra finansów) nie ma prostej relacji między podatkami a np. wzrostem gospodarczym. Powołując się na ubiegłoroczny raport OECD, Neneman wyraził pogląd, że najmniej szkodliwe są podatki majątkowe, potem podatki od konsumpcji (VAT, akcyza), podatki od dochodów osobistych i podatki od dochodów kapitałowych.

"System podatkowy, który opiera się raczej na podatkach majątkowych i konsumpcyjnych będzie lepszy niż system podatkowy, który opiera się głównie na podatkach dochodowych" - powiedział.

Neneman uważa, że w przyszłości VAT będzie głównym źródłem dochodów budżetu, który zrekompensuje spadki wpływów z podatków dochodowych. Według niego właściwym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie jednej stawki VAT.

Z kolei Tomasz Olkiewicz, partner w spółce doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy powiedział, że z punktu widzenia poszukiwania konkurencji podatkowej nie wystarcza tylko i wyłącznie posiadanie niskiej czy relatywnie niskiej stawki podatkowej.

"Inwestorzy oceniają również mechanizmy dotyczące posługiwania się narzędziami podatkowymi i sposób współpracy z administracją" - uważa Olkiewicz.

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA