REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sejm: zmiany w ryczałcie podatkowym do dalszych prac w komisjach

REKLAMA

Dzierżawca lub najemca nie będzie musiał wybierać ryczałtu podatkowego przed podpisaniem umowy dzierżawy czy najmu. Dzięki temu, od razu będzie mógł wziąć zaliczkę lub pierwszy czynsz.

Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się w piątek posłowie, kierując projekt nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) do dalszych prac. Proponowana przez komisję Przyjazne Państwo zmiana dotyczy terminu złożenia oświadczenia o wyborze ryczałtu.

Komisja zaproponowała, by oświadczenie o wyborze ryczałtu, mogło być złożone najpóźniej w dniu zapłaty pierwszego zryczałtowanego podatku od umów najmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze.

Jak powiedział wnioskodawca Michał Marcinkiewicz (PO), jest to istotne szczególnie dla osób, które podpisują umowy najmu czy dzierżawy już w trakcie prowadzenia tego rodzaju działalności.

Obecnie podatnik, który zostaje najemcą czy dzierżawcą musi zdecydować się na opodatkowanie ryczałtowe najpóźniej na dzień przed uzyskaniem przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy.

"W praktyce oznacza to, że osoba taka nie może w momencie podpisywania umowy najmu przyjąć żadnych pieniędzy (np. zaliczki, czynszu za pierwszy miesiąc itp.), ponieważ w pierwszym roku uzyskiwania takich przychodów straci prawo wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania" - powiedział Marcinkiewicz.

Jak podkreślił wnioskodawca, podatnicy bardzo często dowiadują się o tym dopiero w urzędach skarbowych.

Poparcie dla obu projektów zapowiedziała w imieniu klubu PO Hanna Zdanowska. Wyjaśniła, że proponowane zmiany spowodują wzrost wpływów z tytułu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych o ok. 2 mln zł. Zmaleją natomiast wpływy z tytułu PIT o ok. 664 tys. zł. W ostatecznym rozrachunku, według opinii Zdanowskiej, proponowana zmiana wpłynie korzystnie na dochody budżetu państwa, które wzrosną o ok. 1,3 mln zł.

Posłanka PiS Beata Szydło wskazała, że zaproponowane rozwiązanie "wydaje się korzystne", gdyż nie powoduje przesunięcia terminu płatności podatku, a jedynie wydłuża termin na dokonanie wyboru formy opodatkowania.

Podobne opinie mieli posłowie Sławomir Kopyciński (Lewica) i Edward Wojtas (PSL).

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że Rada Ministrów pozytywnie ocenia proponowaną zmianę. Podkreślił, że "podatnik będzie mógł realnie wypełniać to zobowiązanie, a nie tak jak to ma miejsce dziś, wchodzić w spory z organami podatkowymi, jeśli chodzi o datę zgłoszenia wyboru rodzaju opodatkowania najmu i podnajmu".

Autopromocja

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku?

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA