| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sejm: zmiany w ryczałcie podatkowym do dalszych prac w komisjach

Sejm: zmiany w ryczałcie podatkowym do dalszych prac w komisjach

Dzierżawca lub najemca nie będzie musiał wybierać ryczałtu podatkowego przed podpisaniem umowy dzierżawy czy najmu. Dzięki temu, od razu będzie mógł wziąć zaliczkę lub pierwszy czynsz.

Za takim rozwiązaniem opowiedzieli się w piątek posłowie, kierując projekt nowelizacji ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) do dalszych prac. Proponowana przez komisję Przyjazne Państwo zmiana dotyczy terminu złożenia oświadczenia o wyborze ryczałtu.

Komisja zaproponowała, by oświadczenie o wyborze ryczałtu, mogło być złożone najpóźniej w dniu zapłaty pierwszego zryczałtowanego podatku od umów najmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze.

Jak powiedział wnioskodawca Michał Marcinkiewicz (PO), jest to istotne szczególnie dla osób, które podpisują umowy najmu czy dzierżawy już w trakcie prowadzenia tego rodzaju działalności.

Obecnie podatnik, który zostaje najemcą czy dzierżawcą musi zdecydować się na opodatkowanie ryczałtowe najpóźniej na dzień przed uzyskaniem przychodów z tytułu najmu lub dzierżawy.

"W praktyce oznacza to, że osoba taka nie może w momencie podpisywania umowy najmu przyjąć żadnych pieniędzy (np. zaliczki, czynszu za pierwszy miesiąc itp.), ponieważ w pierwszym roku uzyskiwania takich przychodów straci prawo wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania" - powiedział Marcinkiewicz.

Jak podkreślił wnioskodawca, podatnicy bardzo często dowiadują się o tym dopiero w urzędach skarbowych.

Poparcie dla obu projektów zapowiedziała w imieniu klubu PO Hanna Zdanowska. Wyjaśniła, że proponowane zmiany spowodują wzrost wpływów z tytułu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych o ok. 2 mln zł. Zmaleją natomiast wpływy z tytułu PIT o ok. 664 tys. zł. W ostatecznym rozrachunku, według opinii Zdanowskiej, proponowana zmiana wpłynie korzystnie na dochody budżetu państwa, które wzrosną o ok. 1,3 mln zł.

Posłanka PiS Beata Szydło wskazała, że zaproponowane rozwiązanie "wydaje się korzystne", gdyż nie powoduje przesunięcia terminu płatności podatku, a jedynie wydłuża termin na dokonanie wyboru formy opodatkowania.

Podobne opinie mieli posłowie Sławomir Kopyciński (Lewica) i Edward Wojtas (PSL).

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że Rada Ministrów pozytywnie ocenia proponowaną zmianę. Podkreślił, że "podatnik będzie mógł realnie wypełniać to zobowiązanie, a nie tak jak to ma miejsce dziś, wchodzić w spory z organami podatkowymi, jeśli chodzi o datę zgłoszenia wyboru rodzaju opodatkowania najmu i podnajmu".

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »