| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus przy abolicji nie pozwala na zwiększanie ulg

Fiskus przy abolicji nie pozwala na zwiększanie ulg

Organy podatkowe weryfikują właśnie wnioski abolicyjne. Kłopoty mają podatnicy, którzy rozliczyli w Polsce zagraniczne zarobki i korzystali z ulg podatkowych. Urzędnicy nie pozwalają zwiększać kwoty ulgi o zwrot podatku wynikający z abolicji.

Rozmowa z RAFAŁEM CHMIELEWSKIM, prawnikiem, specjalistą w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie

• Mimo że 6 lutego zakończył się okres składania wniosków abolicyjnych, to teraz urzędy skarbowe pracują nad wydawaniem decyzji w tym zakresie. Czy pojawiają się tu jakieś kłopoty?

- Tak. Okazuje się, że ustawa abolicyjna budzi kontrowersje na tle nie tylko zwrotów zagranicznego podatku, ale również nabytych w poprzednich latach ulg podatkowych, głównie budowlanych.

• W sprawie zwrotów podatku z zagranicy i korzystania z abolicji rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra finansów.

- To prawda. Rzecznik prosi ministra finansów o wyjaśnienie nierównego traktowania podatników w zakresie obowiązkowego wpłacania fiskusowi zwróconego z zagranicy podatku. Niestety, rzecznik ograniczył swoje żądanie tylko do osób, które otrzymały zwrot od 1 stycznia 2007 r. Tymczasem nierówne traktowanie tej samej kategorii podatników dotyczy również lat poprzednich, jeżeli - po pierwsze, zobowiązani oni byli do oddania fiskusowi zwróconego z zagranicy podatku, po drugie, złożyli wniosek abolicyjny.

• Przed 2007 rokiem podatnicy nie musieli wpłacać fiskusowi zwróconego z zagranicy podatku?

- Przed rokiem 2007 nie zawsze zobowiązywano podatników do wpłaty fiskusowi zwróconego z zagranicy podatku. Z braku wyraźnego przepisu niektóre organy podatkowe wyrażały taką konieczność, inne natomiast artykułowały brak takiego obowiązku. Widać to wyraźnie w treści interpretacji podatkowych wydanych przed 2007 rokiem, czyli przed wejściem w życie ust. 3a w art. 45 ustawy o PIT.

• A co w sytuacji, gdy podatnik wpłacił zwrócony przed 2007 rokiem podatek?

- Jeżeli podatnik wpłacił otrzymany przed 2007 rokiem podatek z zagranicy i wystąpił z wnioskiem abolicyjnym o - pośrednio - zrównanie swojej sytuacji podatkowej z osobami mającymi uprawnienie do wyłączenia z opodatkowania swoich zagranicznych dochodów, to również i on powinien mieć uprawnienie do odzyskania tego zwrotu tak jak osoby, które wpłaciły go na mocy nowego art. 45, ust. 3a ustawy o PIT, czyli po roku 2007.

• To wpłacać zwrócony podatek czy nie?

- Póki ta wątpliwość nie zostanie przez ustawodawcę rozwiązana, wszyscy podatnicy znajdujący się w takiej sytuacji powinni wpłacać otrzymane z zagranicy zwroty podatków, gdyż taki jest obowiązujący stan prawny. Dopiero wyraźne zniesienie takiego obowiązku, i to z mocą wsteczną, co jest możliwe w tym przypadku, pozwoli na odzyskanie tych kwot w drodze wniosku o stwierdzenie nadpłaty.

• Kolejny problem, jaki napotykają podatnicy w związku z abolicją podatkową, to odmowa zmiany kwoty ulgi budowlanej, która powinna ulec zwiększeniu w wyniku zwrotu nadpłaconego podatku. Czy możemy ten problem przedstawić na przykładzie?

- Owszem. Jeżeli podatnik pracował za granicą i rozliczał się w Polsce z podatku metodą odliczenia proporcjonalnego, to często i tak nie musiał płacić podatku, jeżeli posiadał ulgę budowlaną, która mu konsumowała ten podatek. Prowadziło to oczywiście do zmniejszenia ulgi. Teraz jednak, skoro ten sam podatnik odzyskał w wyniku abolicji podatkowej nadpłacony podatek, to automatycznie powinna mu się też zwiększyć kwota ulgi.

• Co na to urzędnicy?

- Niestety, są innego zdania.

• Jakie znaczenie ma tu ustawa abolicyjna?

- Ustawa abolicyjna miała za zadanie zrównanie sytuacji podatkowej obydwu grup osób pracujących za granicą. Zatem jeżeli osoba pracująca np. w Irlandii miałaby taką samą ulgę, to wówczas nie musiałaby się rozliczać w Polsce z dochodu uzyskanego w tym kraju, a w konsekwencji nie miałoby to żadnego wpływu na jej ulgę budowlaną. I taka też powinna być sytuacja osoby pracującej np. w Holandii, która rozliczała się z tego dochodu i zmniejszyła przez to swoją ulgę. Zrównanie pozycji podatkowej tych dwóch osób powinno skutkować tą samą kwotą ulgi, a więc de facto zwiększeniem kwoty ulgi budowlanej dla osoby z Holandii.

To samo dotyczy sytuacji, w której podatnik ukrył dochody i złożył wniosek abolicyjny, a w PIT-36 wykazał zaległy podatek. Pomimo umorzenia jego zaległości organy podatkowe obecnie niesłusznie zmniejszają jego ulgę budowlaną o wartość zaległego podatku.

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Piotr Rorbach

Kancelaria Adwokacka Piotr Rorbach kieruje swoje usługi zarówno do klientów indywidualnych, jak i firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »