REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF: możemy sprzedawać więcej bonów

REKLAMA

Nie ma zagrożenia, że szybki wzrost deficytu budżetowego spowoduje problemy z jego finansowaniem. W razie potrzeby Ministerstwo Finansów może zwiększyć emisje bonów skarbowych.

Nie widać zagrożeń dla finansowania deficytu, otwarta pozostaje natomiast struktura tego finansowania - mówi Piotr Marczak, dyrektor Departamentu Długu Publicznego Ministerstwa Finansów.

REKLAMA

Autopromocja

MF poinformowało w ubiegłym tygodniu, że najprawdopodobniej do czerwca plan deficytu budżetowego zostanie zrealizowany w niemal 93 proc. Według niektórych ekonomistów może to powodować napięcia na rynku długu, bo w maju dodatkowo resort ma do wykupu dużą transzę papierów skarbowych.

- W razie potrzeby możemy użyć w większym stopniu bonów skarbowych. Z tym nie wiąże się istotny wzrost ryzyka struktury długu. Na koniec I kwartału zapadalność długu krajowego wyniosła ok. 4,14 roku, a na koniec 2008 roku 4,23 roku. Nie ma więc wyraźnej zmiany - uważa dyrektor Marczak.

Dodaje, że ministerstwo w znacznym stopniu przygotowało się już do finansowania zwiększonych potrzeb pożyczkowych, które kumulują się w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku.

- Duże emisje papierów skarbowych już nastąpiły, w tym również krótszych bonów skarbowych, które będą wykupywane w III i IV kwartale tego roku - mówi Piotr Marczak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według niego ministerstwo realizuje plan wpływów ze sprzedaży obligacji, choć dostosowuje jej strukturę do warunków rynkowych. Piotr Marczak podkreśla jednak, że większość nowo emitowanych papierów ma termin wykupu dłuższy niż rok. Bez uwzględnienia najkrótszych bonów wpływy ze sprzedaży długu w I kwartale wynosiły 40,2 mld zł, co stanowi 26 proc. całorocznych potrzeb pożyczkowych brutto.

- W I kwartale sprzedaliśmy papiery i zaciągnęliśmy kredyty za łącznie 45,8 mld zł, z czego 40,2 mld zł to było finansowanie w kredytach i papierach niezapadających w tym roku, a 5,6 mld zł to były bony skarbowe z terminem wykupu jeszcze w 2009 roku - mówi dyrektor Marczak.

W kwietniu Ministerstwo Finansów zamierza jednak sięgnąć po krótkie, 28-tygodniowe bony. Aukcję chce przeprowadzić w czwartek 9 kwietnia.

- W tygodniu, w którym będziemy przeprowadzać tę aukcję, zapadają bony o wartości 3,1 mld zł. Nietypowa zapadalność bonów 28-tygodniowych wynika z rozkładu przepływów budżetu w okresie ich wykupu. Nie wykluczamy stosowania bonów o niestandardowych okresach zapadalności również w przyszłości - mówi Piotr Marczak.

Według rozmówcy GP jest mitem stwierdzenie, że w tym roku finansowanie potrzeb pożyczkowych opiera się głównie na bonach skarbowych.

REKLAMA

- W pierwszych trzech miesiącach nominalna sprzedaż obligacji na rynku krajowym wyniosła 21,2 mld, a bonów skarbowych 18,5 mld zł. Przyrost zadłużenia w obligacjach był 2,5 razy większy niż przyrost zadłużenia w bonach - w obligacjach wyniósł 10,4 mld zł, a w przypadku bonów 4,2 mld zł. Do tego należy dodać emisję 5-letnich obligacji na rynku euro o wartości 1 mld euro i 1 mld euro zaciągniętego długoterminowego kredytu w Banku Światowym - mówi urzędnik MF.

- W porównaniu z innymi emitentami rządowymi udział naszych bonów w sprzedaży wszystkich papierów skarbowych należy zresztą do jednych z mniejszych. W I kwartale tego roku nie sprzedawaliśmy np. w ogóle bonów krótszych niż pół roku, a udział takich bonów w sprzedaży całkowitej Niemiec wyniósł ponad 5 proc., Francji i Belgii prawie 50 proc., a USA ok. 55 proc. - dodaje Piotr Marczak.

Dyrektor Departamentu Długu dodaje, że rynek jest coraz bardziej zainteresowany dłuższymi papierami skarbowymi. Niewykluczone, że Ministerstwo Finansów sprzeda w kwietniu obligacje dziesięcioletnie za 1,5 mld zł.

- Robiliśmy rozpoznanie rynku i jest zainteresowanie ze strony inwestorów krajowych papierami dłuższymi niż 5 lat. Dlatego 8 kwietnia planujemy przeprowadzić przetarg obligacji długoterminowych, dziesięcioletnich lub teoretycznie nawet dłuższych. Zamierzamy być jednak elastyczni, stąd określiliśmy, że podaż będzie się zawierała w przedziale od zera do 1,5 mld zł. Jeśli okoliczności rynkowe będą niesprzyjające, to nie będziemy forsować na siłę sprzedaży obligacji długoterminowych - mówi Piotr Marczak.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA