E-deklaracje wciąż wpływają do fiskusa
REKLAMA
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że dnia 1 maja wpłynęło 306 elektronicznych deklaracji PIT, które nie wymagają tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W kolejnych dniach również odnotowano kilkadziesiąt nowych e-deklaracji.
Tymczasem spóźnialskim podatnikom za niezłożenie deklaracji w terminie grozi mandat karny, którego wysokość może wynieść nawet ponad 2,5 tys. zł, bowiem maksymalna wysokość mandatu to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 1276 zł.
Zgodnie z wprowadzonymi w tym roku nowymi przepisami, które weszły w życie 8 kwietnia wraz z nowelizacją Ordynacji podatkowej, bez posiadanego e-podpisu można było złożyć elektronicznie PIT-37 oraz załączniki: PIT/O, PIT/D, PIT 2K. Jeżeli jednak e-deklaracja została źle wypełniona, jej korekta musi mieć postać tradycyjną. Nowe przepisy zniosły obowiązek posiadania kwalifikowanego e-podpisu w rozliczeniu z fiskusem, co usunęło przeszkodę finansową (zakup podpisu elektronicznego kosztuje bowiem kilkaset złotych) i natychmiast spopularyzowało tę metodę rozliczeń.
Resort finansów poinformował, że w terminie ustawowym do 30 kwietnia podatnicy złożyli 78972 deklaracje podatkowe za pośrednictwem internetu, w tym 77470 bez e-podpisu kwalifikowanego.
Ponadto również w terminie do 30 kwietnia osoby, które muszą dopłacić podatek, miały obowiązek przekazać należność na konto urzędu skarbowego. Opłata spóźniona to konieczność zapłacenia kwoty podatku wraz z odsetkami liczonymi za każdy dzień zwłoki. A wysokość odsetek za zwłokę od 26 marca wynosi 10,5 proc. w skali roku.
Podatnicy, którzy pomylili się w zeznaniu, mogą je skorygować. W momencie gdy sami wykryją błąd, a nie polegał on na wykazaniu zbyt małej kwoty podatku do zapłaty, to w związku z korektą nie poniosą żadnych konsekwencji. Jeżeli natomiast podatek do zapłaty został zaniżony i wykryty przez podatnika, wówczas musi on zapłacić go we właściwej kwocie, doliczając odsetki za zwłokę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA