| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > E-deklaracje wciąż wpływają do fiskusa

E-deklaracje wciąż wpływają do fiskusa

Termin składania rocznych zeznań podatkowych minął z końcem kwietnia, mimo to do fiskusa nadal wpływają spóźnione e-deklaracje.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że dnia 1 maja wpłynęło 306 elektronicznych deklaracji PIT, które nie wymagają tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W kolejnych dniach również odnotowano kilkadziesiąt nowych e-deklaracji.

Tymczasem spóźnialskim podatnikom za niezłożenie deklaracji w terminie grozi mandat karny, którego wysokość może wynieść nawet ponad 2,5 tys. zł, bowiem maksymalna wysokość mandatu to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 1276 zł.

Zgodnie z wprowadzonymi w tym roku nowymi przepisami, które weszły w życie 8 kwietnia wraz z nowelizacją Ordynacji podatkowej, bez posiadanego e-podpisu można było złożyć elektronicznie PIT-37 oraz załączniki: PIT/O, PIT/D, PIT 2K. Jeżeli jednak e-deklaracja została źle wypełniona, jej korekta musi mieć postać tradycyjną. Nowe przepisy zniosły obowiązek posiadania kwalifikowanego e-podpisu w rozliczeniu z fiskusem, co usunęło przeszkodę finansową (zakup podpisu elektronicznego kosztuje bowiem kilkaset złotych) i natychmiast spopularyzowało tę metodę rozliczeń.

Resort finansów poinformował, że w terminie ustawowym do 30 kwietnia podatnicy złożyli 78972 deklaracje podatkowe za pośrednictwem internetu, w tym 77470 bez e-podpisu kwalifikowanego.

Ponadto również w terminie do 30 kwietnia osoby, które muszą dopłacić podatek, miały obowiązek przekazać należność na konto urzędu skarbowego. Opłata spóźniona to konieczność zapłacenia kwoty podatku wraz z odsetkami liczonymi za każdy dzień zwłoki. A wysokość odsetek za zwłokę od 26 marca wynosi 10,5 proc. w skali roku.

Podatnicy, którzy pomylili się w zeznaniu, mogą je skorygować. W momencie gdy sami wykryją błąd, a nie polegał on na wykazaniu zbyt małej kwoty podatku do zapłaty, to w związku z korektą nie poniosą żadnych konsekwencji. Jeżeli natomiast podatek do zapłaty został zaniżony i wykryty przez podatnika, wówczas musi on zapłacić go we właściwej kwocie, doliczając odsetki za zwłokę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »