| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zatrzymania podejrzanych o wyłudzanie zwrotu podatku VAT

Zatrzymania podejrzanych o wyłudzanie zwrotu podatku VAT

Około stu funkcjonariuszy CBŚ przeszukało we wtorek rano 30 mieszkań w kilku miastach Polski. Zatrzymano 10 osób, podejrzanych o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT - poinformował rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak.

Jak podaje policja, na trop międzynarodowej afery wpadli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego. Według wstępnych szacunków, proceder trwał kilka lat, a członkowie grupy mogli wyłudzić ok. 80 mln zł tytułem zwrotu nienależnego podatku VAT.

"Od poniedziałku w całym kraju trwają zatrzymania podejrzanych" - powiedział Nowak. Jak dodał, międzynarodowe oszustwo polegające na wyłudzaniu od Skarbu Państwa nienależnego podatku VAT nosi nazwę "karuzeli finansowej".

Śledztwo w tej sprawie toczy się od kilku miesięcy. Istotny udział mają w nim Urzędy Kontroli Skarbowej w Gdańsku, Bydgoszczy, Poznaniu, Krakowie orazáwydziały Wywiadu Skarbowego Ministerstwa Finansów.

Według ustaleń śledztwa, finansowa karuzela trwała kilka lat i obejmowała kilka krajów Unii Europejskiej (Niemcy, Austria, Słowacja, Czechy).

W każdym z tych krajów uczestnicy grupy zakładali firmy handlowe, fikcyjnie wysyłające do polski telefony komórkowe. Dla lepszego zakamuflowania procederu, pierwsza partia rzeczywiście była wysyłana, reszta, licząca nawet miliony sztuk, znajdowała się jedynie na papierze.

"Dokumenty krążyły przez pewien czas pomiędzy firmami w Unii Europejskiej, aż w końcu trafiały do firm polskich. Ostatnia z nich sprzedawała towar za granicę i wtedy występowała po odbiór podatku VAT. W ten sposób przestępcy wyłudzili około 80 milionów złotych" - powiedział Nowak.

We wtorek policjanci z CBŚ przeszukali około 30 mieszkań i innych lokali w Krakowie, Gdańsku, Poznaniu i Bydgoszczy. Zatrzymano 10 osób, przedstawicieli i właścicieli firm handlowych w wieku od 28 do 52 lat. Mają oni usłyszeć zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustw na szkodę Skarbu Państwa.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi wydział V ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie. Śledczy współpracują z policją innych krajów europejskich. Jak zapowiadają, w ciągu najbliższych dni przewidywane są dalsze zatrzymania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Effect

Kancelaria Effect z Krakowa zajmuje się dochodzeniem odszkodowań komunikacyjnych i powypadkowych na terenie całego kraju

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK