| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kiedy rząd zafunduje nam podatek ekologiczny

Kiedy rząd zafunduje nam podatek ekologiczny

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad projektem mającym wprowadzić podatek ekologiczny od samochodów.

Wiceminister finansów Jacek Kapica potwierdził, że w resorcie finansów są przygotowywane założenia do ustawy o podatku ekologicznym. Brakuje jednak decyzji o zastąpieniu nim akcyzy. Decyzję podejmie kierownictwo ministerstwa - jest ona potrzebna, by uruchomić całą procedurę legislacyjną. Zatem dziś mamy do czynienia jedynie z założeniami do projektu.

W Ministerstwie Gospodarki pracuje obecnie międzyresortowy zespołu ds. wzrostu konkurencyjności przemysłu motoryzacyjnego, który dąży do wypracowania konkretnych propozycji w zakresie tzw. proekologicznego pakietu. Jednym z elementów prac zespołu jest właśnie zastąpienie akcyzy nowym rodzajem podatku.

Podane wcześniej założenia wzbudziły wiele dyskusji. Przypomnijmy, że zgodnie z projektem, ekopodatkiem mają być objęte samochody osobowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Dotyczyłby więc wszystkich aut osobowych - nowych i używanych. Podatek ma być uzależniony od emisji CO2 lub też od pojemności silnika, ponieważ niektóre samochody nie mają wskaźnika emisji spalin. Byłby to podatek pobierany co roku.

Konstrukcja podatku ekologicznego zakłada istotny jego udział w wartości pojazdu, tzn. jego wysokość ma wpływać na decyzję właściciela dotyczącą ewentualnej wymiany pojazdu na nowszy lub zupełnie nowy. Z wcześniejszych informacji ministerstwa wynika, że wysokość podatku dla auta ponad 15-letniego, miałaby wynosić nawet 3 tys. zł. Najmniej obciążone podatkiem byłyby nowe auta.

Ministerstwo zakłada, że wszystkie działania w tym zakresie przyniosą pozytywny efekt w postaci zwiększenia popytu na nowsze samochody. Jednocześnie z naszych dróg mają zniknąć auta stare i bardzo stare, które z uwagi na wyższą emisję spalin, przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. Zakłada się również, że nowy podatek ograniczy import samochodów używanych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK