Starsi pracownicy otrzymują niższy zasiłek
REKLAMA
Pracodawcy od 1 lutego 2009 r. płacą w ciągu roku za 14, a nie 33 dni choroby pracownika, który ukończył 50 lat. Niezdolność do pracy musi powstać po roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 lat. Tak wynika z art. 92 kodeksu pracy. Został on zmieniony przez ustawę z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2009 r. nr 6, poz. 33). Od 15 dnia choroby zasiłek chorobowy wypłaca ZUS.
REKLAMA
Pozostali pracownicy, którzy nie ukończyli 50 lat, otrzymują od firmy wynagrodzenie chorobowe przez 33 dni w roku. Od 34. dnia ZUS płaci zasiłek chorobowy. Jest on wyliczany tak samo dla każdego pracownika, niezależnie od jego wieku i odpowiada w większości przypadków 80 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ale za okres pobytu w szpitalu jest on wypłacany w niższej kwocie, bo odpowiada 70 proc. tej podstawy. Tak wynika z art. 11 ust. 1a ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).
W praktyce oznacza to, że starszy pracownik przebywający w szpitalu od 15 dnia choroby otrzyma świadczenie odpowiadające 70 proc. podstawy wymiaru. A pozostali pracownicy, którzy nie ukończyli 50 lat, otrzymają takie świadczenie od 34 dnia pobytu w szpitalu. Wcześniej ich pracodawca będzie im płacił 80 proc. pensji.
- Zachodzi uzasadnione podejrzenie, że taka sytuacja dyskryminuje starszych pracowników ze względu na wiek i jest sprzeczna z zasadą równego traktowania - mówi Dorota Bieniasz z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dodaje, że rzecznik wysłał pismo do ministra pracy i polityki społecznej z prośbą o zajęcie stanowiska dotyczącego tej kwestii. Niewykluczone też, że rzecznik wystąpi w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
Zdaniem Witolda Polkowskiego z Konfederacji Pracodawców Polskich jest to błąd ustawodawcy, bo nie można uzależniać od wieku kwoty świadczenia pracowników, którzy znaleźli się w takiej samej sytuacji, czyli w szpitalu.
- Powinny otrzymywać świadczenie według tych samych zasad. Dlatego potrzebna jest nowelizacja przepisów - mówi Witold Polkowski.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat