REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które podatki do podwyżki

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Dla poprawienia przyszłorocznej sytuacji budżetowej PSL dopuszcza m.in. czasowe wprowadzenie 40 proc. podatku dla najlepiej zarabiających; PO jest przeciwna zwiększaniu podatków bezpośrednich i taki ruch byłby ostatecznością, rozważyć może natomiast podniesienie akcyzy - wynika z wypowiedzi polityków obu koalicyjnych partii, z którymi rozmawiała PAP.

 

REKLAMA

Autopromocja

Premier Donald Tusk zapewniał w czwartek, że jeśli będzie taka potrzeba, to propozycje zmian w podatkach na lata 2010 - 2011 rząd przedstawi latem.

 

Wiceszef klubu Grzegorz Dolniak powiedział PAP, że jest przeciwnikiem podwyższania podatków, szczególnie bezpośrednich. Zaznaczył jednak, że kryzys może zmusić rząd do takiego kroku. Podkreślił jednocześnie, że podwyższenie podatków od dochodów osobistych, to będzie ostateczność.

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Dolniaka "raczej" nie będzie podwyższany VAT. "Jeśli już to podwyższenie akcyzy, szczególnie w odniesieniu do towarów tzw. niepierwszej potrzeby - alkoholu, tytoniu" - dodał. Zastrzegł, że wszystkie propozycje zmian będą przygotowywane przez resort finansów, a dopiero później konsultowane w klubie Platformy.

 

Poseł PSL, wiceszef sejmowej Komisji Finansów Publicznych Jan Łopata uważa, że "przede wszystkim trzeba obserwować gospodarkę, robić wszystko, żeby w tym roku zachowywała się ona pozytywnie, by była jakaś ścieżka wzrostu i by uniknąć wzrostu obciążeń podatkowych".

 

Przyznał, że jeśli nie udałoby się tego uniknąć najłatwiejszym do zaakceptowania dla ludowców rozwiązaniem byłoby przywrócenie trzeciej stawki podatkowej dla najlepiej zarabiających - mieliby oni płacić 40 proc. podatek. "To byłoby do przełknięcia, ale pewno gorzej byłoby ze strony koalicjanta" - ocenił polityk PSL.

 

Jego zdaniem, jeśli taka stawka miałaby zostać wprowadzona to tylko na jakiś czas. Łopata sugeruje, że najlepiej byłoby zapisać w ustawie wprowadzającej nową stawkę PIT datę, kiedy miałby ona zostać uchylona. Łopata nie chciał jednak precyzować jak długo 40-proc. podatek miałby funkcjonować.

 

Poseł PSL uważa, że nie do uniknięcia jest zmiana stawki składki rentowej. W 2007 i 2008 r. została ona obniżona z 13 proc. do 7 proc. Poprzednio pracodawcy i pracownicy płacili po 6,5 proc.; teraz pracodawcy odprowadzają 2 proc. składki rentowej od wynagrodzenia każdego pracownika, zaś pracownicy 5 proc. Obniżenie składki rentowej spowodowało obniżenie wpływów do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) o ok. 20 mld zł.

 

"Ta obniżka w takiej wysokości spowodowała ogromne straty, dzisiaj trzeba będzie do ZUS szukać dodatkowych pieniędzy lub upoważnić go do zaciągania kredytów, bo FUS nie wyrobi się z tymi środkami, które ma" - podkreślił Łopata.

 

Według niego, by zaradzić tej sytuacji można rozważyć podniesienie składki rentowej o 3 punkty proc., z czego dwa przypadałoby na pracodawcę, a jeden na pracownika.

 

Łopata jest za to przeciwny podnoszeniu VAT, bo jak podkreśla - stawka tego podatku na poziomie 22 proc. - jest jedną z najwyższych w Europie. Nie ma też mowy o podnoszeniu niższych stawek VAT - 3 proc. obejmuje np. produkty rolne i spożywcze, a 7-procentową objęte jest np. budownictwo mieszkaniowe. "To, co jest w stawce obniżonej jest tak wrażliwe społecznie, że tu byśmy nie chcieli zmiany" - podkreśla polityk Stronnictwa.

 

Ludowcy są bardziej skłonni zaakceptować podniesienie akcyzy, ale - jak przypomina Łopata - jej stawka została niedawno zwiększona.

 

"Te wszystkie rozwiązania to jest jednak jakaś proteza, generalnie trzeba zrobić wszystko, żeby gospodarka się kręciła, dlatego tak mocno stawiamy sprawę dywidendy z PKO BP, bo jeśli udusimy firmy, nie będą miały kredytów, nie będą się rozwijały to nie będzie CIT-u, nie będzie podatku i to niezależnie od stawki, jaką wymyślimy - nie będzie miał kto płacić" - powiedział poseł PSL.

 

Ludowcy argumentują, że wypłacenie przez PKO BP prawie 3 mld zł dywidendy zmniejszy możliwości udzielana przez bank kredytów. "Bank zachowując kapitał, może udzielić 10 razy tyle kredytu, czyli zachowując zysk 3 miliardy, może udzielić więcej, 30 miliardów kredytów" - tłumaczył w środę w Polskim Radiu prezes Stronnictwa, wicepremier Waldemar Pawlak.

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

REKLAMA

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF 2026 - MF pokazało najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i więcej szczegółów

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA