REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Akcjonariusze PKO BP wspomogą budżet podatkiem od dywidendy

Przemysław Molik

REKLAMA

Skarb Państwa zyska nie tylko na dywidendzie otrzymanej od PKO BP, ale również na podatku od dywidendy wypłacanej mniejszościowym akcjonariuszom.

Decyzja walnego zgromadzenia akcjonariuszy PKO BP o wypłacie 1 mld zł dywidendy pozwala oszacować wpływy budżetu państwa, nie tylko z tytułu posiadania większościowego pakietu akcji PKO BP przez Skarb Państwa, ale również z tytułu opodatkowania kwot dywidendy wypłaconych pozostałym akcjonariuszom. Dywidenda opodatkowana jest 19-proc. zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

REKLAMA

Autopromocja

Tomasz Binkiewicz, dyrektor wydziału doradztwa i analiz rynkowych DM BOŚ, wylicza, że do budżetu trafi 512,44 mln zł dywidendy brutto z posiadanego pakietu akcji. Potencjalnie do rozdysponowania między akcjonariuszy mniejszościowych jest więc 487,56 mln zł.

Nie oznacza to jednak, że do budżetu trafi całość z 19 proc. od tej kwoty z tytułu podatku. Hipotetyczne 92,64 mln zł zostanie pomniejszone o przypadki tych akcjonariuszy PKO BP, którzy nie podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych dotyczących dywidend. Zgodnie ze strukturą akcjonariatu PKO BP mniejszościowi akcjonariusze posiadają niecałe 48,76 proc. pakietu akcji. Wśród nich są oprócz polskich inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych także inwestorzy zagraniczni. Takie zróżnicowanie akcjonariuszy wpływa na sposób opodatkowania kwoty otrzymanej przez nich dywidendy, a tym samym decyduje o ostatecznych wpływach z podatku. Skarb Państwa jest oczywiście podmiotowo zwolniony z opodatkowania.

Natalia Kujawa, konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, wyjaśnia, że prawo podatkowe przewiduje wiele sytuacji, kiedy wyżej wymieniona stawka podatku u źródła ulega obniżeniu lub podatek nie jest pobierany wcale. Chodzi m.in. o sytuacje, kiedy otrzymującym dywidendę będą fundusze inwestycyjne oraz fundusze emerytalne utworzone na podstawie polskich przepisów, które korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego. W przypadku niektórych inwestorów zagranicznych podatek może nie zostać pobrany lub będzie pobrany według niższej stawki (np. 5 proc. lub 15 proc.). Zależy to od odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej między Polską a krajem odbiorcy dywidendy.

W związku z tym, że dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 24 września, dopiero wtedy będzie możliwe określenie struktury akcjonariuszy mniejszościowych. Podkreślić też trzeba, że akcjonariuszem, który obecnie posiada co najmniej 5 proc. głosów, jest tylko Skarb Państwa. Dane o akcjonariuszach posiadających mniejszą liczbę głosów nie są publikowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

512,44 mln zł dywidenda z akcji PKO BP należna Skarbowi Państwa

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA