REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Organizacje pozarządowe zaniepokojone brakiem pieniędzy z 1 proc. podatku

REKLAMA

Organizacje Pożytku Publicznego apelują do ministra finansów o jak najszybsze przekazanie pieniędzy z 1 proc. podatku zadeklarowanych przez podatników. Według przedstawicieli kilku łódzkich fundacji, dotąd nie otrzymały one środków z tego tytułu, dzięki którym mogą prowadzić swoją działalność. Ministerstwo finansów zapewnia, że środki są przekazywane od początku lipca.

"Pieniądze z 1 proc. do nas nie wpływają. Podobno są jakieś nowe przepisy, ministerstwo się chwali, że kwota w tym roku jest rekordowa, natomiast pieniądze do nas nie przychodzą. Mamy tylko ułamek sumy, którą mieliśmy rok temu, co nam bardzo utrudnia pracę" - powiedział w środę na konferencji prasowej Tomasz Michałowicz z łódzkiej Fundacji "Jaś i Małgosia".

REKLAMA

Autopromocja

Zdaniem prezes Fundacji "Krwinka" Elżbiety Budny, jej organizacja, która prowadzi m.in. program "Dawca Szpiku", nie może zaplanować dalszych działań, bo wciąż nie wie jakie otrzyma środki z 1 proc. Podała, że w ub. roku była to kwota 1,4 mln zł i o tej porze fundacja miała na koncie większość tych środków.

"Słyszałam, że Urzędy Skarbowe tłumaczą się możliwością korekt, które do końca czerwca w ramach przekazania 1 proc. podatku mogli dokonać podatnicy. Korekty nie powinny stanowić jednak blokady w przekazywaniu pieniędzy" - uważa szefowa "Krwinki".

Marek Kuszewski, prezes Fundacji "Happy Kids" prowadzącej rodzinne domy dziecka, liczy, że w tym roku jego organizacja otrzyma więcej środków z tego tytułu niż w ub. roku. Wtedy to na konto Fundacji wpłynęło ponad 63 tys. zł.

REKLAMA

"Niestety dotąd na konto naszej fundacji wpłynęło z 1 proc. podatku zaledwie 56 zł. Nie wierzę, że jest to kwota, która wynika z wpływów z 1 proc. zadeklarowanych na rzecz naszej organizacji. Niestety nie jesteśmy w tym momencie w stanie planować jakichkolwiek działań, bo te budżety, które zakładaliśmy na początku roku w tym momencie stały się bardzo nieaktualne" - wyjaśnił prezes "Happy Kids".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiciele organizacji są przekonani, że środki nie wpływają, bo mają służyć łataniu dziury budżetowej. "Chcieliśmy zaapelować do ministra finansów, żeby nie oszczędzał na dzieciach. Panie ministrze, proszę wpłynąć na Urzędy Skarbowe, żeby jak najszybciej przekazały nam wpływy z 1 proc." - powiedział Michałowicz.

Fundacja "Jaś i Małgosia" z powodu braku środków nie może rozpocząć remontu szkoły, w której uczą się niepełnosprawne dzieci, a "Happy Kids" ma trudności z zapewnieniem dzieciom z domów dziecka wakacyjnego wypoczynku.

Ministerstwo Finansów tłumaczy tę sytuację obowiązującymi przepisami. Według rzeczniczki resortu Magdaleny Kobos, urzędy skarbowe mają przekazać 1 proc. podatku w trzecim i czwartym miesiącu po upływie terminu na złożenie zeznań podatkowych. Pierwsze zeznania PIT-28 były składane do końca stycznia wobec czego urzędy skarbowe przekazały OPP 1 proc. z tych zeznań w kwietniu i w maju. Natomiast dla zeznań, które wpływały do 30 kwietnia ten termin wypada w lipcu i w sierpniu. "Od 1 lipca zaczęliśmy przekazywać regularnie, systematycznie pieniądze" - powiedziała Magdalena Kobos.

Dodała, że dwumiesięczny okres oczekiwania wynika z wprowadzonej od początku tego roku zmiany polegającej na możliwości przekazania 1 proc. nawet od zeznań, które zostały skorygowane. "Czyli ktoś wychwycił błąd, albo zorientował się, że nie przekazał 1 proc., ruszyło go sumienie i zdecydował się to naprawić. Miał na to czas jeszcze do końca czerwca" - wyjaśniła rzeczniczka resortu finansów.

Kobos jest zaskoczona głosami płynącymi z organizacji pożytku publicznego. Jej zdaniem zwiększony został katalog osób uprawnionych do przekazania 1 proc. i OPP nie mogły jednocześnie otrzymać pieniędzy wcześniej. "Urzędy nie mogły przekazać wcześniej pieniędzy, bo czekały właśnie na tę korektę"- zaznaczyła.

Według wstępnych szacunków ministerstwa finansów liczba osób przekazujących 1 proc. podatku zwiększyła się w stosunku do ub. roku o ponad 2 mln osób. W tym roku zrobiło to ponad 7,3 mln podatników. W związku z tym kwota wnioskowana do przekazania na rzecz OPP wynosi ponad 397 mln zł, czyli o 127 mln zł więcej niż w ub. roku.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

REKLAMA

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

REKLAMA

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

REKLAMA