Nowe rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku
REKLAMA
Dnia 23 lipca br. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 czerwca 2009 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych rodzajów dochodów (przychodów) podatników podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 8 lipca 2009 nr 108 poz. 900).
REKLAMA
W rozporządzeniu uwzględnione zostały dwie grupy podatników, które objęte są zwolnieniem. Podatek nie będzie pobierany od:
- osób fizycznych, niemających miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej i spółek nieposiadających osobowości prawnej, niemających siedziby ani zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego państwa, na terytorium którego mają siedzibę lub zarząd, są traktowane jak osoby prawne i podlegają w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów, niezależnie od miejsca ich osiągania.
Zwolnienie dotyczy dochodów (przychodów), które zostały uzyskane w związku ze ściśle określonym tytułem, tzn.:
- z tytułu odsetek od obligacji wyemitowanych na rynkach zagranicznych w 2009 roku przez województwo mazowieckie,
- z tytułu odpłatnego zbycia powyższych obligacji.
Zaniechanie poboru, o którym tutaj mowa dotyczy wyłącznie dochodów (przychodów) uzyskanych do dnia 31 grudnia 2019 r.
Powodem wydania przez Ministra Finansów rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru podatku jest wniosek Ministra Gospodarki, dotyczący objęcia zaniechaniem poboru podatku dochodowego dochodów uzyskiwanych przez podatników w związku z zawarciem kolejnej umowy offsetowej przez Skarb Państwa.
Dotychczas Minister Finansów wydał pięć podobnych rozporządzeń, w których zarządził zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych, z tytułu nieodpłatnego nabycia:
- środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, w tym uzyskanych informacji w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how);
- prawa do używania środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych na podstawie umowy użyczenia lub umowy o podobnym charakterze;
- usług szkoleniowych.
Rozporządzenie zgodnie z analizą Ministerstwa Finansów będzie skutkować spadkiem wpływów do budżetu państwa w wysokości od 6,5 mln zł do 72 mln zł - rozbieżność ta wynika z różnej wysokości przyjętego oprocentowania (przedział od 1 - 10,95 proc.), regulowanej w ustawie o obligacjach.
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA