| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Resort finansów planuje podwyższyć akcyzę na niektóre pojazdy

Resort finansów planuje podwyższyć akcyzę na niektóre pojazdy

Podwyżka akcyzy, która według planów Ministerstwa Finansów ma obowiązywać od przyszłego roku, dotyczyć może samochodów o wyższej pojemności, motocykli i guadów.

Zgodnie z obecnymi założeniami Ministerstwa Finansów miałoby dojść do podniesienia akcyzy na nieopodatkowane dotąd quady, ale nie wykluczone, że podwyżka obejmie również samochody z silnikiem powyżej 2 tys. cm sześciennych oraz niektóre motocykle.

W przypadku guadów, jeżeli zmiany wejdą w życie w proponowanym kształcie, będą opodatkowane akcyzą na tych samych zasadach, co samochody osobowe. Przypomnijmy, że akcyza od samochodów osobowych o pojemności silnika do 2 tys. cm sześciennych wynosi na dzień dzisiejszy 3,1 proc. Taka zmiana oznaczałaby wzrost ceny quadów o przynajmniej kilkaset złotych, gdyż kwota akcyzy wchodzi do podstawy opodatkowania VAT.

Ministerstwo wprowadziło nowy zapis do definicji „samochodu osobowego”, znajdującej się w ustawie o podatku akcyzowym. W projekcie zaproponowano, by z definicji wyłączone były tylko quady, które nie podlegają rejestracji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Powoduje to, że wszystkie quady, które rejestracji podlegają, będą objęte akcyzą.

Definicja obecnie obowiązująca:

"Samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem skuterów śnieżnych o kodzie CN 8703 10 11, pojazdów typu meleks o kodzie CN 8703 10 18 oraz pojazdów typu quad o kodzie CN 8703 10 18."

Projektowana zmiana definicji:

"Samochody osobowe są to pojazdy samochodowe i pozostałe pojazdy mechaniczne objęte pozycją CN 8703 przeznaczone zasadniczo do przewozu osób, inne niż objęte pozycją 8702, włącznie z samochodami osobowo-towarowymi (kombi) oraz samochodami wyścigowymi, z wyłączeniem skuterów śnieżnych, o kodzie CN 8703 10 11, pojazdów typu meleks o kodzie CN 8703 10 18 oraz pojazdów typu quad bez względu na kod CN, które nie podlegają rejestracji zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z 2008 r. Nr 100, poz. 649 oraz z 2009 r. Nr 79, poz. 663)."

Jeszcze nie wiadomo w jakim finalnym kształcie i kiedy nowelizacja ustawy akcyzowej wejdzie w życie. Na razie została przekazana do uzgodnień międzyresortowych. Po zaakceptowaniu przez Radę Ministrów trafi do pod obrady Sejmu.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK