REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie obowiązywała jedna stawka ryczałtu bez względu na wysokość przychodu

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Od przyszłego roku zryczałtowany podatek od wynajmu może być płacony według jednolitej 8,5-proc. stawki.

ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2010 r. ma zostać zniesiony limit przychodów z najmu w wysokości 4 tys. euro, po przekroczeniu którego stosowana jest podwyższona 20-proc. stawka podatku zryczałtowanego. Właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5-proc. zryczałtowany podatek od całego uzyskanego przychodu.

Autopromocja

To konsekwencja regulacji zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który wczoraj przyjął rząd.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ryczałt w wysokości 8,5 proc. przychodów płacą wyłącznie podatnicy, których przychody z najmu nie przekraczają równowartości 4 tys. euro (w 2009 roku jest to 13 510 zł). Po przekroczeniu tej kwoty, podatek od nadwyżki wzrasta do 20 proc. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem najmu, polegające na likwidacji limitu przychodów, po przekroczeniu którego wynajmujący, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem, muszą opłacać podatek według podwyższonej stawki.

Wprowadzenie tej regulacji będzie oznaczało, że w odniesieniu do wszystkich osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które zdecydują się na wynajem lokalu, będzie miała zastosowanie jedna niższa stawka ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Konieczność zmian uzasadniana jest zmniejszeniem dostępności kredytów hipotecznych i spadkiem podaży mieszkań deweloperskich. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem. Proponowane zmiany mają przyczynić się do pobudzenia rynku wynajmu lokali mieszkalnych.

Anna Misiak, doradca podatkowy MDDP ocenia, że skutkiem zmiany może być wzrost zainteresowania opodatkowaniem dochodów z najmu ryczałtem. Dla podatników rezygnacja z 20-proc. stawki przy dochodach z najmu powyżej 4 tys. euro oznacza po prostu niższy podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Po zmianie przepisów ta forma opodatkowania stanie się atrakcyjna także dla osób osiągających wysokie dochody z najmu, nawet przy dużych kosztach. Ostateczne obciążenie podatkowe u takiej osoby pozostanie na poziomie 8,5 proc. niezależnie od wysokości osiąganych z tego tytułu przychodów - mówi Anna Misiak.

Zdaniem naszej rozmówczyni w dłuższej pespektywie, przejście na ryczałt z zasad ogólnych przy zmniejszających się nakładach może okazać się dla wynajmującego korzystne. Dochody opodatkowane ryczałtem nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali, a więc nie mają wpływu na wzrost ostatecznych obciążeń podatkowych wynajmującego, jeśli osiąga on równocześnie dochody np. z umowy o pracę. Opodatkowanie ryczałtem jest prostsze i nie wiąże się z wieloma formalnościami, a ustalony w ten sposób podatek jest podatkiem ostatecznym.

- Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., a podatnik zainteresowany tą formą opodatkowania będzie miał czas do 20 stycznia na złożenie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania - wyjaśnia Anna Misiak.

Ważne!

Opodatkowanie ryczałtem jest opłacalne dla osób, których przychody z najmu nie są wysokie i nie ponoszą one dużych kosztów inwestycyjno-remontowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

REKLAMA