REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie obowiązywała jedna stawka ryczałtu bez względu na wysokość przychodu

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Od przyszłego roku zryczałtowany podatek od wynajmu może być płacony według jednolitej 8,5-proc. stawki.

ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2010 r. ma zostać zniesiony limit przychodów z najmu w wysokości 4 tys. euro, po przekroczeniu którego stosowana jest podwyższona 20-proc. stawka podatku zryczałtowanego. Właściciele mieszkań, którzy zdecydują się je wynająć, zapłacą 8,5-proc. zryczałtowany podatek od całego uzyskanego przychodu.

Autopromocja

To konsekwencja regulacji zawartych w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który wczoraj przyjął rząd.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.) ryczałt w wysokości 8,5 proc. przychodów płacą wyłącznie podatnicy, których przychody z najmu nie przekraczają równowartości 4 tys. euro (w 2009 roku jest to 13 510 zł). Po przekroczeniu tej kwoty, podatek od nadwyżki wzrasta do 20 proc. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy wprowadza zmiany w zakresie opodatkowania ryczałtem najmu, polegające na likwidacji limitu przychodów, po przekroczeniu którego wynajmujący, którzy wybrali opodatkowanie ryczałtem, muszą opłacać podatek według podwyższonej stawki.

Wprowadzenie tej regulacji będzie oznaczało, że w odniesieniu do wszystkich osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które zdecydują się na wynajem lokalu, będzie miała zastosowanie jedna niższa stawka ryczałtu w wysokości 8,5 proc. Konieczność zmian uzasadniana jest zmniejszeniem dostępności kredytów hipotecznych i spadkiem podaży mieszkań deweloperskich. Powoduje to zwiększone zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem. Proponowane zmiany mają przyczynić się do pobudzenia rynku wynajmu lokali mieszkalnych.

Anna Misiak, doradca podatkowy MDDP ocenia, że skutkiem zmiany może być wzrost zainteresowania opodatkowaniem dochodów z najmu ryczałtem. Dla podatników rezygnacja z 20-proc. stawki przy dochodach z najmu powyżej 4 tys. euro oznacza po prostu niższy podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Po zmianie przepisów ta forma opodatkowania stanie się atrakcyjna także dla osób osiągających wysokie dochody z najmu, nawet przy dużych kosztach. Ostateczne obciążenie podatkowe u takiej osoby pozostanie na poziomie 8,5 proc. niezależnie od wysokości osiąganych z tego tytułu przychodów - mówi Anna Misiak.

Zdaniem naszej rozmówczyni w dłuższej pespektywie, przejście na ryczałt z zasad ogólnych przy zmniejszających się nakładach może okazać się dla wynajmującego korzystne. Dochody opodatkowane ryczałtem nie podlegają łączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali, a więc nie mają wpływu na wzrost ostatecznych obciążeń podatkowych wynajmującego, jeśli osiąga on równocześnie dochody np. z umowy o pracę. Opodatkowanie ryczałtem jest prostsze i nie wiąże się z wieloma formalnościami, a ustalony w ten sposób podatek jest podatkiem ostatecznym.

- Zmiany mają obowiązywać od 1 stycznia 2010 r., a podatnik zainteresowany tą formą opodatkowania będzie miał czas do 20 stycznia na złożenie oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania - wyjaśnia Anna Misiak.

Ważne!

Opodatkowanie ryczałtem jest opłacalne dla osób, których przychody z najmu nie są wysokie i nie ponoszą one dużych kosztów inwestycyjno-remontowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA