REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie ma chętnych na pomoc w spłacie kredytów mieszkaniowych

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Urzędy pracy wskazują, że pozbawienie prawa do skorzystania z pomocy w spłacie kredytów mieszkaniowych osób wynajmujących mieszkania zakładowe lub komunalne ograniczy liczbę korzystających z nowego programu.

Od wczoraj (5 sierpnia) można zacząć ubiegać się przyznanie pomocy państwa w spłacie kredytów hipotecznych. 5 sierpnia weszła w życie ustawa z 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę (Dz.U. 115, poz. 962).

REKLAMA

Autopromocja

- Wydane są już rozporządzenia wykonawcze regulujące, jak ma wyglądać wniosek, który muszą złożyć kredytobiorcy i jak wygląda procedura przyznania pomocy - mówi Jolanta Fedak, minister pracy i polityki społecznej.

Jednocześnie wyjaśniała, że resort pracy przygotował dla urzędów pracy i osób, które będą się starały o dopłaty do kredytu, instrukcje, w których opisano krok po kroku, w jaki sposób można się o nie starać i jakie są zasady spłaty udzielonej pomocy.

Wczoraj została też podpisana umowa między resortem pracy a Bankiem Gospodarstwa Krajowego dotycząca finansowania dopłat do kredytów. W praktyce nie ma więc żadnych przeszkód, aby bezrobotni zgłaszali się po taką pomoc. Do przyjmowinania wniosków przygotowane są także powiatowe urzędy pracy.

- W naszym urzędzie w sali, gdzie są przyjmowani interesanci, zostało wyznaczone odrębne stanowisko dla osób pragnących skorzystać z tej pomocy. Prawnik będzie udzielać informacji oraz sprawdzać wnioski - mówi Anna Flacht, wicedyrektor Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zainteresowanie uzyskaniem pomocy w spłacie kredytu jest jednak niewielkie. Według Anny Flacht w ciągu ostatnich kilku dni na specjalny numer infolinii zatelefonowała tylko jedna osoba mieszkająca na terenie Małopolski, która chciała dowiedzieć się o warunki dofinansowania spłaty kredytu. Podobnie jest w innych urzędach pracy.

- Nikt się nie interesuje dopłatami, chociaż przygotowaliśmy wszystkie niezbędne informacje. Można je znaleźć nie tylko na naszej stronie internetowej, ale także są wydrukowane dostępne w urzędzie - mówi Elżbieta Pękała, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie.

Pracownicy urzędów pracy wskazują, że powodem braku zainteresowania mogą być m.in. restrykcyjne zasady przyznawania pomocy.

- Prawa do dopłat są pozbawione osoby bezrobotne, które same lub ich współmałżonek są najemcą lokalu lub domu. Nie skorzystają więc z nich osoby, które same zdecydowały się wybudować nowe mieszkanie, a do tej pory wynajmowały mieszkanie od gminy lub zakładu pracy, którego stan techniczny nie zachęca do dalszego w nim mieszkania - mówi Elżbieta Pękała.

Natomiast z pomocy państwa będą mogły korzystać osoby budujące mieszkania lub dom jednocześnie mieszkające u rodziny.

- Konieczne jest także, aby osoba ubiegająca się o taką pomoc zarejestrowała się jako bezrobotna i miała prawo do zasiłku. W przypadku małżeństw mających wspólnotę majątkową pomoc może otrzymać osoba, która straciła pracę, nawet jeśli to nie ona brała kredyt - mówi Barbara Zając, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Katowicach.

14,4 tys. zł można otrzymać na spłatę kredytu mieszkaniowego

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA