VAT od usług będzie pobierany w kraju, w którym siedzibę ma firma nabywcy
REKLAMA
Za uchwaleniem przygotowanych przez rząd zmian głosowało 397 posłów, jeden wstrzymał się od głosu, a jeden głosował przeciw.
REKLAMA
Ustawa dostosowuje polskie prawo do trzech unijnych dyrektyw dotyczących m.in. miejsca świadczenia usług.
Najważniejsza przyjęta przez Sejm zmiana polega na tym, że podatek będzie pobierany nie tam, gdzie ma siedzibę firma świadcząca usługę, a w kraju, gdzie siedzibę ma firma nabywająca usługi. Zdaniem rządu, takie rozwiązanie ułatwi firmom rozliczenia podatkowe.
Zmieni się też z kwartalnego na miesięczny termin składania informacji o transakcjach przeprowadzonych między firmami z różnych krajów Unii Europejskiej. Mają być one składane do 15 każdego miesiąca, a nie jak obecnie do 25 dnia po zakończeniu kwartału. Zmiana ta ma zmniejszyć możliwości uchylania się od płacenia podatku.
Łatwiejsze będzie ubieganie się o zwrot VAT-u zapłaconego w innym państwie UE. Wniosek o zwrot podatku będzie można składać elektronicznie w polskim urzędzie skarbowym, który przekaże go do właściwego państwa.
Większość nowych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2010 r. Część z nich - dotycząca miejsca opodatkowania usług związanych m.in. z kulturą, sztuką, sportem, nauką, edukacją i rozrywką - ma wejść w życie rok później, czyli od 1 stycznia 2011 r.
Sejm przyjął pięć poprawek zaakceptowanych przez Komisję Finansów Publicznych. Dotyczą one kwestii związanych m.in. z momentem powstania obowiązku podatkowego, niedotrzymaniem terminu do złożenia deklaracji czy odmową zwrotu VAT-u zapłaconego zagranicą.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA