| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polacy wracają z OFE do ZUS

Polacy wracają z OFE do ZUS

Emerytury z otwartych funduszy emerytalnych otrzymuje zaledwie 106 osób. Klienci funduszy wycofują się z OFE i wracają do ZUS.

Rząd szacował, że w tym roku ponad 2,6 tys. osób będzie otrzymywać emerytury z II filaru. Do końca 2013 roku - ponad 80 tys. Wiadomo już, że tak się nie stanie. Z przygotowanych dla nas danych ZUS wynika, że w okresie styczeń-sierpień tego roku emerytury z OFE uzyskało zaledwie 106 osób. I zapewne nie będzie ich przybywać.

Dzieje się tak głównie za sprawą wprowadzonego z inicjatywy rządu i obowiązującego od 7 lutego tego roku przepisu dającego prawo powrotu z OFE do ZUS osobom mającym prawo do tzw. emerytury mieszanej. Taka emerytura przysługuje osobom kończącym wiek emerytalny w latach 2009-2013. W praktyce kobietom, które w tym czasie skończą 60 lat. Ich świadczenia z ZUS są obliczane częściowo na starych, a częściowo na nowych zasadach. Na przykład w tym roku - 80 proc. do 20 proc. Mogą też one, właśnie na podstawie nowych przepisów, występować z OFE. Wtedy ich pieniądze z II filaru trafiają do budżetu, a ZUS traktuje je jakby nigdy do OFE nie należały.

 

Sprawdź aktualne wskaźniki i stawki dotyczące prawa pracy i ubezpieczeń społecznych>>

 

Marek Bucior, wiceminister pracy i polityki społecznej, tłumaczy wprowadzenie tego przepisu tym, że rząd chciał dać osobom odchodzącym w najbliższych latach na emeryturę możliwość wyboru. W ten sposób, jego zdaniem, można im było zrekompensować skutki panującej na przełomie 2008 i 2009 roku bessy na giełdzie.

- Państwo nie wywiązało się wobec nich z wprowadzenia tzw. funduszy typu B, czyli bezpiecznych form oszczędzania i dlatego nie mogą ponosić skutków tych zaniedbań - podkreśla Marek Bucior.

Z danych przygotowanych dla nas przez ZUS wynika, że przeciętna wysokość emerytury okresowej wypłaconej w sierpniu tego roku wyniosła 56,17 zł.

- Najniższe świadczenie wyniosło 14,34 zł, a najwyższe 213,03 zł - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

Eksperci wskazują, że jest oczywiste, że na początku emerytury wypłacane z OFE są niskie.

- Osoby oszczędzające w II filarze robią to krótko i nie zgromadził im się tam duży kapitał. Ponadto do OFE trafia nieco ponad 37 proc. całej składki na emeryturę - podkreśla prof. Marek Góra, współtwórca reformy emerytalnej.

Dodaje, że w miarę upływu czasu świadczenia z II filaru będą stanowić coraz większą część emerytury.

Osoby, które decydują się na odejście z OFE, powinny to przemyśleć i nie sugerować się powszechnie kolportowanymi opiniami. Mogą na tym stracić, jeśli wróci koniunktura, a giełda będzie przynosić większe zyski. Wtedy także ich kapitał w OFE, a więc także emerytura okresowa, może istotnie wrosnąć. Kobiety występujące z OFE i wracające do ZUS powinny też pamiętać, że otrzymując z OFE emeryturę okresową do ukończenia 65 lat ich kapitał zgromadzony w II filarze, w razie ich śmierci, jest dziedziczony. Jeśli zdecydują się na powrót do ZUS, tracą to prawo.

168 mld zł zgromadzili klienci OFE na przyszłą emeryturę

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK