| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firma po upadłości nadal w rejestrze dłużników

Firma po upadłości nadal w rejestrze dłużników

Sąd Najwyższy w dniu 19 sierpnia 2009 roku wydał uchwałę, w której uznał, że postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego wydane po zaspokojeniu przez dłużnika wszystkich wierzycieli, nie stanowi podstawy do wykreślenia go z rejestru dłużników niewypłacalnych (sygn. akt III CZP 46/09).

Zagadnienie prawne w niniejszej sprawie przedstawił do rozstrzygnięcia Sąd Okręgowy, który rozpoznając apelację wnioskodawcy od postanowienia sądu pierwszej instancji oddalającego wniosek o wykreślenie go z rejestru dłużników niewypłacalnych, powziął poważne wątpliwości. Wątpliwości te dotyczyły kwestii czy i jakie skutki wywołuje postanowienie o zakończeniu postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika, wydane w wyniku zaspokojenia w jego toku wszystkich wierzycieli (art. 368 pkt 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 - Prawo upadłościowe i naprawcze, Dz. U. Nr 60, poz. 535 ze zm.).

W analizowanej uchwale SN wskazał, że podstawę materialną wykreślenia wpisu dłużnika w rejestrze dłużników niewypłacalnych mogą stanowić nie tylko przepisy ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2007 r., Nr 168, poz. 1186), ale także innych aktów prawnych. Jednakże, mając na uwadze wykładnię językową art. 59 ust. 1 i 2 w zw. z art. 55 pkt 1 ustawy o KRS, uznać należy, że postanowienie nie stanowi podstawy do wykreślenia dłużnika z rejestru dłużników niewypłacalnych. Pierwszy z ww. przepisów stanowi, że dłużnik powinien pozostawać wpisany w rejestrze dłużników niewypłacalnych, jeżeli nie uchylono lub nie zmieniono postanowienia o ogłoszeniu upadłości, a więc także wtedy, gdy stwierdzono zakończenie postępowania upadłościowego. Drugi natomiast ogranicza dopuszczalność wykreślenia dłużnika z rejestru z urzędu, gdy uchylono orzeczenie o ogłoszeniu upadłości, a na wniosek, gdy tytuł wykonawczy, który stanowił podstawę wpisu, został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony wykonalności.

Należy podkreślił, że wpis do rejestru dłużników niewypłacalnych ma charakter sankcji za niespełnienie świadczenia w terminie, bez względu na to, czy dłużnik następnie wykonał swoje zobowiązanie.

Odmienna wykładnia wskazanych przepisów pozostawałaby, zdaniem SN, w sprzeczności z funkcją, jaką spełnia rejestr Dłużników Niewypłacalnych, będący wykazem podmiotów, z którymi zawieranie transakcji gospodarczych jest ryzykowne.

Zdaniem Kancelarii M. Szulikowski i Partnerzy omawiana uchwała słusznie podkreśla rolę, jaką pełni Rejestr Dłużników Niewypłacalnych, bowiem ostrzega on uczestników obrotu o nieprzestrzeganiu przez osoby, które zostały w nim ujawnione, obowiązku terminowego wykonywania zobowiązań. A w związku z tym podstawą do wykreślenia dłużnika z rejestru może być tylko zajście zdarzenia, które zostało ściśle określone w przepisach prawnych.

Maciej Szulikowski

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK