Biura rachunkowe ujawnią dane o swoich klientach
REKLAMA
Od 22 października 2009 r. wszystkie instytucje finansowe i kredytowe zostały objęte obowiązkami wynikającymi z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu Dz. U. z 2009 Nr 166 poz. 1317. Obowiązki wynikające z ustawy objęły m.in. nowe kategorie podmiotów, w tym prowadzących działalność w zakresie przekazów pieniężnych oraz podmioty uprawnione do usługowego prowadzenia ksiąg.
REKLAMA
Oznacza to, że podmioty usługowo zajmujące się prowadzeniem ksiąg rachunkowych mają obecnie obowiązek rejestracji transakcji swoich klientów, jeżeli okoliczności wskazują na pochodzenie wartości majątkowych z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Mają też obowiązek niezwłocznego informowania o takich transakcjach Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF).
W związku z tym, że podmioty zajmujące się usługowo prowadzeniem ksiąg są nową kategorią podmiotów obowiązanych, na podstawie przepisów przejściowych zostały one czasowo zwolnione z obowiązku rejestracji i przekazywania informacji do GIIF do czasu wydania stosownych przepisów wykonawczych (art. 18 ust. 3 ustawy zmieniającej). O wydaniu takich przepisów poinformujemy naszych Czytelników na łamach Monitora księgowego.
Nowe obowiązki podmiotów zajmujących się usługowym prowadzeniem ksiąg
REKLAMA
Wśród „instytucji obowiązanych” znajdują się zarówno podmioty bezpośrednio realizujące ww. transakcje (np. banki), jak i podmioty, które w związku z umowami z klientami mają wiedzę na temat tych transakcji. Podmioty zajmujące się usługowo prowadzeniem ksiąg rachunkowych należą do tej drugiej kategorii. Tego rodzaju instytucje mają obowiązek rejestracji transakcji swoich klientów, jeżeli okoliczności wskazują na pochodzenie wartości majątkowych z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł. Nie ma przy tym znaczenia wartość i charakter transakcji (art. 8 ust. 3a ustawy).
Wynika stąd, że podmioty zajmujące się usługowo prowadzeniem ksiąg rachunkowych muszą wyłącznie prowadzić rejestr transakcji podejrzanych. W przypadku zarejestrowania transakcji tego rodzaju podmioty te mają obowiązek poinformowania o transakcji Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Z art. 12 ustawy wynika, że informacje te powinny przekazać niezwłocznie.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA