reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ETS: Wyrok w sprawie opodatkowania VAT usług prawniczych

ETS: Wyrok w sprawie opodatkowania VAT usług prawniczych

Europejski Trybunał Sprawiedliwości 29 października 2009 r. wydał wyrok w sprawie Komisja Europejska przeciwko Finlandii C 246/08. Sprawa ta dotyczyła opodatkowania podatkiem VAT usług prawnych świadczonych przez państwowe biura pomocy prawnej.

Postępowanie przed ETS dotyczy skargi złożonej przez Komisję Europejską, w sprawie przepisów dotyczących opodatkowania podatkiem VAT usług prawniczych. Przewidywały one odmienne traktowanie ze względu na opodatkowanie podatkiem VAT w zależności od tego czy świadczone były przez prywatnych radców czy też przez państwowe biura pomocy prawnej. Obowiązujące w Finlandii w dniu złożenia skargi przepisy dotyczące podatku VAT przewidywały, że nie opodatkowuje się podatkiem VAT usług pomocy prawnej wówczas, gdy są one świadczone przez państwowe biura w ramach postępowania sądowego w zamian za częściowe wynagrodzenie ze strony beneficjenta pomocy.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, iż Komisja Europejska nie przedstawiła dowodów, które mogłyby wykazać, że sporne usługi stanowią taką działalność gospodarczą. W szczególności, o ile Komisja twierdzi w skardze, że istnieje bezpośredni związek pomiędzy częściową zapłatą uiszczana przez beneficjentów usług pomocy prawnej a usługami świadczonymi przez państwowe biura, to jednak nie przedstawiła ona na poparcie tego twierdzenia żadnej szczególnej argumentacji i nie przedstawiła żadnego dowodu, który mógłby wykazać istnienie takiego bezpośredniego związku, tym bardziej, ze przy ustalaniu takiego wkładu, bierze się pod uwagę wysokość dochodów i majątku beneficjenta. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem w ramach postępowania w sprawie uchybienia na mocy art. 226 WE ciężar dowodu zaistnienia zarzucanego uchybienia spoczywa na Komisji.

Ponieważ brak jest po stronie biur państwowych działalności gospodarczej. nie ma konieczności rozpatrywania w drugiej kolejności argumentacji Komisji dotyczącej, po pierwsze tego, czy biura te wykonują działalność jako organy władzy publicznej w rozumieniu akapitu pierwszego tego przepisu, oraz, po drugie tego, czy brak opodatkowania tej działalności podatkiem VAT prowadzi w każdym wypadku do znaczącego zakłócenia konkurencji w rozumieniu akapitu drugiego tego przepisu.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości oddalił skargę w tej sprawie.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama