REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bukmacherzy: podatek 12-proc. pozwoli kontynuować działalność

REKLAMA

Wprowadzenie stawki 12 proc. na zakłady wzajemne umożliwi legalnie działającym firmom bukmacherskim kontynuowanie działalności, ale nie poprawi ich kondycji finansowej - ocenia Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

W uchwalonej ustawie o grach hazardowych Sejm ustalił, że podatek od zakładów wzajemnych wyniesie 12 proc. i będzie liczony od sumy wpłaconych stawek (przychodu). Obecnie podatek ten wynosi 10 proc. Rząd proponował w swoim projekcie podniesienie stawki do 50 proc., ale podatek byłby wtedy liczony od różnicy między sumą wpłaconych stawek, a wartością wypłaconych wygranych (dochodu).

Autopromocja

"Obniżka jest oczywiście ruchem w dobrym kierunku, ale to zdecydowanie nie poprawi kondycji finansowej legalnie działających firm bukmacherskich. One oscylują wokół progu rentowności. Zmiana da jednak możliwość kontynuowania działalności gospodarczej" - powiedział Marek Oleszczuk ze Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

Dodał, że polskie firmy bukmacherskie liczą jeszcze na inne rozwiązania dotyczące branży bukmacherskiej. Chodzi przede wszystkim o uregulowanie działalności zagranicznych firm bukmacherskich w internecie, które przyjmują zakłady od polskich internautów, ale nie płacą w Polsce podatków. Zgodnie z deklaracjami rządu problem ten ma rozwiązać przygotowywana nowelizacja ustawy o grach hazardowych, na którą musi się zgodzić Komisja Europejska.

Stowarzyszenie krytykuje także przepis ustawy, który nakazuje firmom bukmacherskim uzyskanie zgody organizatorów zawodów na wykorzystywanie ich wyników. "Tylko jedna firma bukmacherska na sześć wykupiła od Ekstraklasy prawo do wykorzystywania wyników ligi. Pozostałe nie były w stanie zapłacić żądanej kwoty, o 800 proc. wyższej niż w poprzednim sezonie piłkarskim" - powiedział.

Dodał, że zarówno Ekstraklasa, jak i kluby piłkarskie uzyskują wysokie dochody od zagranicznych bukmacherów internetowych. "To nie jest w interesie polskich firm bukmacherskich, ani budżetu. To mechanizm patologiczny" - ocenił Oleszczuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MF zapewnia, że po wejściu w życie ustawy o grach hazardowych nie będzie możliwe, tak jak jest obecnie, reklamowanie zagranicznych firm bukmacherskich np. na koszulkach zawodników, jeżeli nie zaczną prowadzić legalnej działalności w Polsce i płacić tu podatków.

Wiceminister finansów Jacek Kapica powiedział w piątek w Senacie, że aktualne przepisy przewidują opodatkowanie zakładów wzajemnych podatkiem od przychodu w wysokości 10 proc. Rząd zaproponował pierwotnie, aby zakłady wzajemne opodatkować stawką w takiej samej wysokości jak salony gier, czy kasyna, czyli na poziomie 50 proc., ale liczoną od dochodu. Zdaniem resortu finansów odpowiadałoby to 13,5 proc. podatkowi liczonemu od przychodu. Ustalenie, w wyniku poprawki koła SdPl, stawki "dochodowej" w wysokości 12 proc. odpowiada stawce 43 proc. odnoszącej się do przychodów.

"Zaczęła się dyskusja, czy koszty w przypadku zakładów wzajemnych, gdzie trzeba utrzymywać dziesiątki, albo nawet setki punktów przyjmowania zakładów nie są jednak wyższe niż w przypadku salonów, czy kasyn (...) Pojawiło się pytanie, czy stawka podatku na poziomie 50 proc. nie jest jednak za wysoka wobec kosztów prowadzonej działalności" - wyjaśnił Kapica. Dodał, że wprowadzona przez Sejm poprawka uzyskała zgodę rządu, bo odpowiada celowi ustawy. "Intencją rządu było podniesienie stawek opodatkowania na wszelkie gry nie podlegające monopolowi państwa, które nie są objęte dopłatami. Poprawka spełnia ten cel" - wyjaśnił Kapica.

Ustawa wprowadza szereg podwyżek stawek podatków od hazardu. Zgodnie z nią podatek od gry bingo pieniężne ma wzrosnąć z 10 proc. do 25 proc., telebingo z 15 proc. do 25 proc., gry w kasynach z 45 proc. do 50 proc., zakładów na współzawodnictwo zwierząt z 2 proc. do 2,5 proc. (po poprawce SdPl, rząd chciał podwyżki do 20 proc.). Pojawi się nowy podatek, w wysokości 25 proc. od dochodów z loterii audioteksowych, które obecnie nie są opodatkowane. Podatek od automatów o niskich wygranych wzrośnie ze 180 euro miesięcznie od urządzenia do 2 tys. zł.

Oprócz zmian w podatkach ustawa o grach hazardowych przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych, zakaz urządzania wideoloterii, ograniczenia w reklamie hazardu. Obecnie trwa nad nią dyskusja w Senacie. Komisja Budżetu i Finansów opowiedziała się za uchwaleniem ustawy bez poprawek.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA