REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bukmacherzy: podatek 12-proc. pozwoli kontynuować działalność

REKLAMA

Wprowadzenie stawki 12 proc. na zakłady wzajemne umożliwi legalnie działającym firmom bukmacherskim kontynuowanie działalności, ale nie poprawi ich kondycji finansowej - ocenia Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

W uchwalonej ustawie o grach hazardowych Sejm ustalił, że podatek od zakładów wzajemnych wyniesie 12 proc. i będzie liczony od sumy wpłaconych stawek (przychodu). Obecnie podatek ten wynosi 10 proc. Rząd proponował w swoim projekcie podniesienie stawki do 50 proc., ale podatek byłby wtedy liczony od różnicy między sumą wpłaconych stawek, a wartością wypłaconych wygranych (dochodu).

REKLAMA

Autopromocja

"Obniżka jest oczywiście ruchem w dobrym kierunku, ale to zdecydowanie nie poprawi kondycji finansowej legalnie działających firm bukmacherskich. One oscylują wokół progu rentowności. Zmiana da jednak możliwość kontynuowania działalności gospodarczej" - powiedział Marek Oleszczuk ze Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich.

Dodał, że polskie firmy bukmacherskie liczą jeszcze na inne rozwiązania dotyczące branży bukmacherskiej. Chodzi przede wszystkim o uregulowanie działalności zagranicznych firm bukmacherskich w internecie, które przyjmują zakłady od polskich internautów, ale nie płacą w Polsce podatków. Zgodnie z deklaracjami rządu problem ten ma rozwiązać przygotowywana nowelizacja ustawy o grach hazardowych, na którą musi się zgodzić Komisja Europejska.

Stowarzyszenie krytykuje także przepis ustawy, który nakazuje firmom bukmacherskim uzyskanie zgody organizatorów zawodów na wykorzystywanie ich wyników. "Tylko jedna firma bukmacherska na sześć wykupiła od Ekstraklasy prawo do wykorzystywania wyników ligi. Pozostałe nie były w stanie zapłacić żądanej kwoty, o 800 proc. wyższej niż w poprzednim sezonie piłkarskim" - powiedział.

Dodał, że zarówno Ekstraklasa, jak i kluby piłkarskie uzyskują wysokie dochody od zagranicznych bukmacherów internetowych. "To nie jest w interesie polskich firm bukmacherskich, ani budżetu. To mechanizm patologiczny" - ocenił Oleszczuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

MF zapewnia, że po wejściu w życie ustawy o grach hazardowych nie będzie możliwe, tak jak jest obecnie, reklamowanie zagranicznych firm bukmacherskich np. na koszulkach zawodników, jeżeli nie zaczną prowadzić legalnej działalności w Polsce i płacić tu podatków.

Wiceminister finansów Jacek Kapica powiedział w piątek w Senacie, że aktualne przepisy przewidują opodatkowanie zakładów wzajemnych podatkiem od przychodu w wysokości 10 proc. Rząd zaproponował pierwotnie, aby zakłady wzajemne opodatkować stawką w takiej samej wysokości jak salony gier, czy kasyna, czyli na poziomie 50 proc., ale liczoną od dochodu. Zdaniem resortu finansów odpowiadałoby to 13,5 proc. podatkowi liczonemu od przychodu. Ustalenie, w wyniku poprawki koła SdPl, stawki "dochodowej" w wysokości 12 proc. odpowiada stawce 43 proc. odnoszącej się do przychodów.

"Zaczęła się dyskusja, czy koszty w przypadku zakładów wzajemnych, gdzie trzeba utrzymywać dziesiątki, albo nawet setki punktów przyjmowania zakładów nie są jednak wyższe niż w przypadku salonów, czy kasyn (...) Pojawiło się pytanie, czy stawka podatku na poziomie 50 proc. nie jest jednak za wysoka wobec kosztów prowadzonej działalności" - wyjaśnił Kapica. Dodał, że wprowadzona przez Sejm poprawka uzyskała zgodę rządu, bo odpowiada celowi ustawy. "Intencją rządu było podniesienie stawek opodatkowania na wszelkie gry nie podlegające monopolowi państwa, które nie są objęte dopłatami. Poprawka spełnia ten cel" - wyjaśnił Kapica.

Ustawa wprowadza szereg podwyżek stawek podatków od hazardu. Zgodnie z nią podatek od gry bingo pieniężne ma wzrosnąć z 10 proc. do 25 proc., telebingo z 15 proc. do 25 proc., gry w kasynach z 45 proc. do 50 proc., zakładów na współzawodnictwo zwierząt z 2 proc. do 2,5 proc. (po poprawce SdPl, rząd chciał podwyżki do 20 proc.). Pojawi się nowy podatek, w wysokości 25 proc. od dochodów z loterii audioteksowych, które obecnie nie są opodatkowane. Podatek od automatów o niskich wygranych wzrośnie ze 180 euro miesięcznie od urządzenia do 2 tys. zł.

Oprócz zmian w podatkach ustawa o grach hazardowych przewiduje m.in. stopniową likwidację hazardu na automatach o niskich wygranych, zakaz urządzania wideoloterii, ograniczenia w reklamie hazardu. Obecnie trwa nad nią dyskusja w Senacie. Komisja Budżetu i Finansów opowiedziała się za uchwaleniem ustawy bez poprawek.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA