Opłaty za autostrady i parkingi jako koszty uzyskania przychodów
REKLAMA
Izby Skarbowa w Warszawie wydała interpretację, w której wyjaśniła, czy wydatki poniesione przez pracownika podczas podróży służbowej na opłaty za autostrady i parkingi stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów.
REKLAMA
Wniosek o interpretację złożyła spółka, która prowadzi działalność inwestycyjną oraz usługową na terenie kilku gmin oddalonych od siedziby spółki oraz od miejsca pracy wskazanego w umowach o pracę niektórych pracowników. Pracownicy spółki, za zgodą pracodawcy (zgodnie z zawartymi umowami na korzystanie z prywatnego pojazdu pracownika do celów służbowych), odbywają podróże służbowe własnym samochodem.
Zdarzają się przypadki, iż podczas podróży służbowej dokonywanej prywatnym samochodem pracownik ponosi koszty parkingu lub podróżuje autostradą płatną i ponosi dodatkowe koszty związane z opłatami za przejazd. W takich przypadkach pracownik przedstawia rozliczenie kosztów podróży służbowej, deklarując do zwrotu kwotę stanowiącą iloczyn liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów służbowych oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, na podstawie posiadanych dokumentów źródłowych lub oświadczeń kwotę wydatków z tytułu opłat za parkingi lub autostrady płatne.
Według warszawskiej izby skarbowej spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwrócone pracownikom wydatki, związane z użytkowaniem samochodu dla jej potrzeb, poniesione w czasie podróży służbowej w tym opłaty za przejazd autostradą i parkowanie - pod warunkiem właściwego ich udokumentowania oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jednak do wysokości nie wyższej niż kwota wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 13 listopada 2009 r. (nr IPPB5/423-537/09-4/PJ).
Adam Kuchta
adam.kuchta@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat