reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Unijny emeryt jest zwolniony z PIT

Unijny emeryt jest zwolniony z PIT

Obywatele państw UE, którzy mieszkają w Polsce i otrzymują wypłaty z zagranicznych pracowniczych programów emerytalnych, są zwolnieni z PIT.

Ze zwolnienia podatkowego od środków wypłacanych z pracowniczych programów emerytalnych mogą korzystać Polacy oraz obywatele innych krajów unijnych.

Zwolnienie dla wszystkich

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uznał w wyroku z 27 października (sygn. akt I SA/Po 762/09), że zwolnienie podatkowe przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) dotyczy nie tylko wypłat środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym utworzonym i działającym na podstawie przepisów o pracowniczych programach emerytalnych, ale też w pracowniczym programie emerytalnym utworzonym i prowadzonym w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej.

Zgodnie z przywołanym przepisem wolne od podatku dochodowego są wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym dokonane na rzecz uczestnika lub osób uprawnionych do tych środków po śmierci uczestnika.

Wypłata z zagranicy

Sprawa dotyczyła Brytyjczyka, który podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce i dostaje emeryturę wypłacaną przez zakład ubezpieczeń w Wielkiej Brytanii.

Jak mówi Bartosz Matusik, doradca podatkowy w kancelarii DLA Piper, wyrok potwierdza, że zwolnienie z PIT nie dotyczy wyłącznie wypłat z pracowniczych programów emerytalnych utworzonych zgodnie z polskimi przepisami. Tezę wyroku podziela też Mirosław Siwiński, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Witold Modzelewski. Jego zdaniem WSA w Poznaniu słusznie zauważył, że przepis art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) ustawy o PIT, wskazując na pracowniczy program emerytalny, nie odwołuje się do przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, jak to wprost czynią przepisy zawarte w lit. a) i c) tego punktu.

Dodaje, że takie samo stanowisko zajął WSA w Warszawie w wyroku z 6 lutego 2008 r. (sygn. akt III SA/Wa 1961/07).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama